Rızık Endişesi

09 Temmuz 2019, 14:42
Rızık Endişesi
İbrahim KALKAN
Çevremde gördüğüm gencinden yaşlısına, işsizden çalışanına, işçisinden memuruna hatta zenginine kadar her insanda az da olsa rızık endişesi var. Yarın ne yapacağız, ya aç kalırsak, yiyecek hiçbir şey bulamazsak, ele güne muhtaç olursak ne yaparız diye düşünüyoruz. Bu düşünceler bizi daha çok hırsla çalışmaya, daha stresli işlere atılmaya ve acımasızlığa sevk ediyor. İş hayatının rekabetçi ortamında daha fazla bencil olmaya itiyor.

İnsanın yaratılışında mı vardır yoksa büyüklerimizden duyduğumuz ve yaşadığımız sıkıntılardan mıdır bilinmez ama hepimiz daha fazla kazanıp depolamak istiyoruz. Ancak alemleri yaratan Allahü Teala (cc) hepimizin hayatta kalması için yetecek rızkı garanti altına almıştır. Yani hiçbirimiz inşallah açlıktan ölmeyeceğiz ve hatta çalıştığımız sürece iyi bir hayat da yaşayacağız. Burada iyi bir hayat derken kastım illaki villada oturmak, lüks arabalara binmek değil, zaten her villada oturanın lüks arabaya bineninde yaşantısı da iyi ve kaliteli değil. İyi bir yaşantıdan kastım maddi sıkıntılar içinde boğulmadan mutlu, huzurlu, daha az stresli, sağlıklı bir hayat. Çalışmayan kimse kendini işe yaramaz hisseder bu durum onun huzurunu, aile huzurunu mahveder. Oysa Allahü Teala her insanı farklı bir kabiliyette yaratmıştır kişiler bu yönlerini geliştirip kullanma gayreti içinde olmalıdır. Çalışan insan aldığı ücret ne kadar olursa olsun kendisini bir sorumluluğu yerine getiren önemli bir insan addeder.Bir ailenin az da olsa gelirivar olduğu sürece o ailenin fertleri az stres yaşayan, mutlu, huzurlu ve akıl sağlığı yerinde olan bireyler olarak yaşarlar.
Rızık endişemiz bizi ailemizi, çocuklarımızı ihmal edecek kadar strese sokmamalı. Elimizde var olan imkanlar ölçüsünde eşimize, çocuklarımıza, anne ve babamıza daha fazla vakit ayırmalı, daha fazla hemhal olmalıyız. Unutmamalıyız ki birgün elimize çok iyi maddi imkanlar geçebilir bunu çalışarak tabiî ki de elde edebiliriz ancak o zaman eşimiz, çocuklarımız ya da anne babamız sağ olmayabilir. Bu yüzden diyorum ki elimizde olan imkanlarla mutlu bir hayat yaşamaya özen göstermeliyiz.
 

banner315

    Yorumlar

banner344
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342