Ritüeller Psikolojik Rahatlamadır

05 Aralık 2018, 00:40
Ritüeller Psikolojik Rahatlamadır
M. İzzet KILINÇ
Din adına yapılan bütün ritüeller, psikolojik olarak rahatlamak içindir. Yahudiler ağlama duvarının önünde durup saygı göstererek dua ederler. Hristiyanlar papazın önünde durup saygı göstererek, günahlarını itiraf ederek dua ederler. Hindular putlarının önünde, ateşe tapanlar ateşin önünde, Mekke müşrikleri putlarının önünde durup saygı göstererek dua ederler. Müslümanlar ise kâbeye dönerek saygı gösterirler ve dua ederler.
Bütün dinlere baktığımızda saygı ve dua vardır. Bir şeye saygı göstermek ve dua etmek insanın fıtratında vardır. İnsanlar aciz ve çaresiz kaldıkları noktalarda kutsal atfettiklerine sığınarak dua ederler.
Dua ederek kendi çaresizliğini, acizliğini, güçsüzlüğünü ortaya koyarlar. İnsanlar bu yakarışı ve saygıyı yaparken Allah'ı devre dışı bırakmazlar çünkü Allah'a inanıyorlar. Dualarının Allah'a ulaşabilmesi için bir aracıya ihtiyaç duyarlar.
Bu yanlış uygulamalar karşısında Allah bütün aracıları kaldırarak yalnız kendisine saygı duymamızı ve yalnız kendisinden yardım istememizi emretmektedir.(1/5)
Allah'la kendilerinin arasına aracı koyarak o aracıya saygı göstermek ve dua etmek şirktir. Allah kendisine şirk koşulmasını asla bağışlamaz. (4/116) Allah şirk koşanın bütün amellerini boşa çıkarır. (39/65)
Allah'a yaklaşmak için birtakım kutsallar edinerek, saygı göstererek ve dua ederek o kutsalları Allah'a ortak yapmayalım.
İyi bilinmelidir ki kutsalımız sadece Allah'tır ve başka kutsalımız yoktur. Peki "kutsal" nedir? Kutsal, ilahi güç atfedilendir, yani ilâhtır.
Biz mü'minlerin ilâhı yalnızca Allah'tır. O'ndan başka ilahları ve kutsalları reddederiz. Allah'a yön tayin etmeyiz. O her yerdedir. Ne doğuda, ne batıda, ne güneyde, ne kuzeyde, ne yerde, ne göktedir. O heryerdedir, yüzünü nereye döndürsen oradadır.
Bizim kıblemiz ne doğu, ne batı, ne güney, ne de kuzeydir. Biz mü'minlerin kıblesi Allah'adır ve O'nun emirlerine teslim olup boyun eğmektir.
Yüzünüzü doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Asıl iyilik Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaba, peygamberlere iman etmek, mala olan sevgisine rağmen malını yoksul yakınlara, yetimlere, öksüzlere, yolda kalmış olanlara, ihtiyacını dile getiren ve getirmeyen fakirlere, evsizlere, borçlulara, eğitim öğretim gören öğrencilere, iş bulamayan işsizlere, kirasını ve faturasını ödeyemeyen, giyim ve gıda ihtiyacını karşılayamayan fakirlere, evlenecek olan fakir gençlere, hastasını tedavi ettiremeyen yoksullara yardım ederek salat etmek ve zekât vermektir. İşte bunlara sadakat göstermek takvadır ve iyiliktir. (2/177) Bu ayet dışındaki ritüeller iyilik ve takva değildir.
 

banner315

    Yorumlar

banner334
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv