Trakya'ya hayvan naklinde süre 90 günden 30'a indirildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, şap hastalığı olmayan hayvanların Trakya bölgesine geçirilmesindeki 90 günlük sürenin, 30 güne indirildiğini söyledi.         Ensar Öğüt,...

02 Ağustos 2013 Cuma 15:50
Trakya'ya hayvan naklinde süre 90 günden 30'a indirildi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, şap hastalığı olmayan hayvanların Trakya bölgesine geçirilmesindeki 90 günlük sürenin, 30 güne indirildiğini söyledi.

        Ensar Öğüt, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Kurban Bayramı’nda hayvanını Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçirebilmek için her yıl kabus yaşadığını belirtti. Öğüt, "Köprüden hayvanlarını geçiremediği için satamayan köylüler hem mağdur oluyor hem de zarar ediyorlardı." dedi.

        Öğüt, her Kurban Bayramı’nda yaşanan bu olumsuz durumu sona erdirmek için yaptığı çalışmaların sonuç verdiğini aktardı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bundan önce 90 gün önceden kan tahlili alınarak şap hastalığı olmayan hayvanların Trakya Bölgesi'ne geçirilmesine izin verdiğini kaydeden Öğüt, bu sürenin geçen hafta yayınlanan genelge ile 30 güne indiğini aktardı.

        Öğüt, "Buna göre kurbanlık hayvanlarını veya diğer hayvanlarını Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçirmek isteyen köylü vatandaşlarımız, en az 1 ay öncesinden il tarım müdürlüklerine müracaat edip Trakya Bölgesi'ne geçirecekleri hayvanların kan örneklerini vererek tahlil yaptırıp çıkan sonuca göre şap hastası olmayan hayvanlarını ari bölge olan Trakya Bölgesi'ne geçirmiş olacaklardır." diye konuştu.

banner315

    Yorumlar

banner344
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342