Öne Çıkanlar Hisartepe Ahmet Güldal Yükseköğretim Kurumları Sınavı Başarı Ödülü AK Parti MKYK Üyesi Çalık

Özelleştirme İdaresi açıkça kanunları çiğnedi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Tekel’de yaşananlar Şeker Fabrikalarında da yaşanıyor. Yandaşlara ucuza sattıkları fabrikalar teker teker el değiştiriyor. AKP hileye göz yumuyor, yandaşlarına peşkeşi pekiştiriyor ”dedi. Ağbaba, Doğuş Yiyecek yetkilisinin ‘Paramız yetmedi, aldık sattık. Ne var bunda?”demesi özelleştirmenin hangi mantıkla yapıldığının itirafıdır. ’Ne var bunda?’ demek,arkamızda AKP var.Her istediğimizi yaparız” demek” ifadelerini kullandı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından , TÜRKŞEKER’e ait 25 fabrikadan 14’ü geçtiğimiz aylarda satışa çıkarılmış, kamuoyunun tüm ısrarına rağmen stratejik değeri olan fabrikalar ÖİB tarafından satılmıştı. Doğuş İçecek, Nisan ayında satın aldığı ancak kampanya dönemi gelmesine rağmen 5 aydır devralmadığı Bor Şeker Fabrikası’nı devralır almaz hemen başka bir firmaya sattığı ortaya çıktı. ÖİB’nın satış kararının ardından 45 gün boyunca şeker heyeti ile birlikte TÜRKŞEKER’e ait satışa çıkarılan-çıkarılmayan tüm fabrikaları gezen ve ‘Şeker vatandır, vatan satılmaz’ sloganı ile fabrikaların satışına karşı mücadele eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Bor Şeker Fabrikasının devir alındıktan bir gün sonra tekrar satılmasını skandal olarak değerlendirdi.

KAMU KAYNAKLARI ÇARÇUR EDİLDİ

Ağbaba, AKP’nin hileli özelleştirmelerine devam ettiğini, kamu kaynaklarının çarçur edildiğini, yandaşlara peşkeş çekmek için milletin kaynaklarının heba edildiğini belirtti. Satış öncesi yaşanılan skandalların, satış sonrası da devam ettiğini , fabrikaları satın alan firmalardan bazılarının fabrikaları devir almadıklarını,devir alanlardan bazılarının başka firmalara devir yaptığını, söz verilmesine rağmen işçilerin bir kısmının işten çıkarıldığını kaydetti.

BU KADAR DA RAHATLAR

Doğuş İçecek’in nisan ayında satın aldığı ancak kampanya dönemi gelmesine rağmen 5 aydır devralmadığı Bor Şeker Fabrikası’nı devralır almaz, ihaleye girmeyen bir inşaat firmasına sattığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Doğuş İçecek Yönetim Kurulu Başkanının fabrika satışını doğrulayarak “Paramız yetmedi, aldık sattık. Ne var bunda?”demesi bile özelleştirmenin hangi mantıkla yapıldığının itirafıdır. Bu kadar rahatlar. Kendilerine bir şey yapılmayacağından bu kadar eminler. ’Ne var bunda?’ demek, arkamızda AKP var.Her istediğimizi yaparız” demek.

YANDAŞLARIN 12 MİLYONU KURTARILDI, OLAN BOR ŞEKER FABRİKASINA OLDU

Uzmanlar tarafından yapılan bu devir ile Özelleştirme İdaresi’nin açıkça kanunları çiğnediği, ihale şartnamesine göre Bor Şeker Fabrikası’nın ihalesine giren 3 firmadan birine devredilmesi gerektiği, şayet bu devir yapılamıyorsa ihalenin iptal edilmesi gerektiği belirtilmektedir.Oysa ihaleye hiç girmeyen bir firmaya devir gerçekleşmiştir. Burada açık bir şekilde hileli satış var. Özelleştirme İdaresi de bu hileli satışa göz yumarak üç firmanın Hazine’ye gelir kaydedilmesi gereken 12 milyon lirasını kurtarmış oldu” dedi.

BAKAN ALBAYRAK’A ; FİRMALAR ZORLA MI İHALEYE SOKULDU?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, skandalla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle bir de soru önergesi verdi.

Ağbaba, Bakan Albayrak’a;

1- Doğuş İçecek, 5 aydır devralmadığı Bor Şeker Fabrikası’nı devraldıktan bir gün sonra hileli bir şekilde başka bir firmaya satmıştır. Bu satış firmaların şeker fabrikalarını üretmek için almadıklarını ortaya çıkarmıştır. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bu hileli satışa neden göz yummuştur?

2- İhale şartnamesine göre Bor Şeker Fabrikası’nın ihalesine giren 3 firmadan birine devredilmesi gerekirken, Özelleştirme İdaresinin, hileli satışa göz yumarak üç firmanın Hazine’ye gelir kaydedilmesi gereken 12 milyon lirasını kurtarmış olduğu iddiaları doğru mudur? Doğru ise Bakanlığınız tarafından inceleme başlatılmış mıdır?

3- Satışı gerçekleştirilen diğer fabrikalarda da Bor Şeker Fabrikasında olduğu gibi devir gerçekleşmiş midir?

4- Satılan fabrikalardan hangileri satın alan firmalar tarafından devir alınmıştır? Hangilerinin devri yapılmamıştır? Devredilen fabrikalardan tekrar satılanlar hangileridir?

5- Fabrikaların, sermaye yeterliliği olmayan firmalara satıldığı iddiaları doğru mudur? Fabrikayı satın alan firmaların ertesi gün tekrar fabrikayı satmaları bunun göstergesi değil midir?

6- Şeker Fabrikalarının apar topar satılmak istenmesinin gerekçesi nedir? Fabrikaların elden çıkarılmak istenirken, bu işe katkı sunması için bazı firmalarla anlaşıldığı iddiaları doğru mudur? Firmaların kendi istekleri dışında ihaleye girdikleri iddiaları doğru mudur?

Sorularını yöneltti. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.