banner393
Öne Çıkanlar adıyaman yeşilyurt belediyesi Elazığ Üni-Lig yet Müdürü

Milletvekili Fendoğlu'ndan kimsesiz gençler için önemli adım
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya milletvekili Mehmet Fendoğlu, "Kimsesiz gençlere kendi ayakları üzerinde durana kadar sahip çıkmak zorundayız" dedi.
MHP'li Fendoğlu, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı yurt ve sevgi evleri ile çocuk evlerinde kalan çocukların 18 yaşını tamamladıktan sonra kaldıkları, konakladıkları bu yerlerle bağlantısı kesilmekte olduğunu kaydederek, "Bu çocukların herhangi bir işe yerleştirilmemiş olması sebebi ile, özellikle üniversite sınavında da başarısız olmuş olan çocuklar devlette bir işe atanıncaya kadar maalesef çok zor durumda kalmaktadır. Çünkü bu çocukların kalabilecekleri sığınabilecekleri devlet dışında başka bir kapı yoktur" diye konuştu.
"BU İŞİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM"
MHP'li milletvekili Fendoğlu, bu konuya ilişkin şu çarpıcı tespitlerde bulundu:
"Bu çocukların işe atanma süreci daha önceden yılda bir kere yapıldığı için bu sıkıntı daha büyüktü; ancak şuanda yapılan yeni düzenlemelerle yılda en az üç kere olmak üzere, yani en az dört ayda bir, atamaları yapılarak bir işe yerleştirilmeleri gerekmektedir. Ancak bu süreç şuanda bu kadar hızlı yürümekte midir bilmiyorum. Bu konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İle ilgili soru önergesi verdim. Soru önergesine verilen cevaplar doğrultusunda gerekli adımların atılması için bu işin takipçisi olacağım."
"ATANMA SÜRECİNİ OLABİLDİĞİNCE HIZLANDIRMALIYIZ"
"Biz milletin vekiliyiz" diyen Fendoğlu cümlelerine söyle devam etti:
"Çocuklarımızın yaşadığı sorunların çözülmesi için gereken neyse yapmak zorundayız. Bu çocuklardan kimsesi olmayan veya yakını olup da kendisini kabul etmeyen çocuklarımızın devlette işe girinceye kadarki bu ara dönemlerinde onlara geçici bir çözüm ile konaklama imkanı sunulmalı ve devlete atanma sürecini olabildiğince hızlandırmalıyız."
"YAŞANAN GELİŞMELERİ KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIM"
Bu sürecin ilgili kamu personelleri tarafından tüm çocuklar için takip edilmesi gerektiğini vurgulayan MHP'li milletvekili Fendoğlu, "Bu gençler ülkemizin geleceği, elimizden geldiğince ve gücümüzün yettiğince biz bu gençlere sahip çıkacağız. Bu konunun takipçisi olacağım ve gerekli görüşmeleri yaparak çocuklarımızın yaşadığı sorunun ortadan kaldırılması için politika üretilmesini sağlayacağız. Bu konuda yaşanan gelişmeleri de kamuoyu ile paylaşacağım" şeklinde konuştu.
"SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIM "
MHP'li Fendoğlu, cümlelerini şöyle noktaladı:
"Yapmış olduğum bu açıklama kamuoyu oluşturmak ve bir kamu politikası oluşum sürecini başlatmak içindir. Tüm vatandaşlarımızdan da yaşadıkları veya çevresinde duydukları bu ve benzeri sorunlu konularda politika üretilebilmesi için bizlere ulaşmalarını istiyorum. Bizler vatandaşlarımızın sorunlarını tespit edip bu sorunlara çözüm üretmede aktif rol alabilelim diye milletvekili olduk. Buradan özellikle gençlere sesleniyorum bana; gece gündüz, 24 saatin her anında yaşadığınız sorunlarla ilgili ulaşın, var gücümle yaşadığınız sorunların çözülmesi için çalışacağım. İster MHP teşkilatım üzerinden, ister meclisteki ofisimden veya sosyal medya adreslerimden bana ulaşabilirsiniz."
FENDOĞLU'NUN ÖNERGESİ
MHP'li milletvekili Fendoğlu'nun önergesi şöyle:
"Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yurt ve evlerde birçok çocuk ve gencimiz hizmet almaktadır. Bu gençlerimiz bizim geleceğimizin teminatı olup onların yaşadıkları sorunları çözmek hepimizin üzerindeki en önemli vazifedir. Aşağıdaki soruları bu çocukların ve gençlerin yaşadığı sorunların çözümüne yönelik yeni çalışmaların yapılabilmesi amacı ile sormaktayım.
1-Sosyal olarak korunmaya muhtaç çocuklardan lise eğitimini tamamlayan; ancak herhangi bir üniversiteye yerleşemeyenler korunma veya bakım kararlarının kaldırılmasından sonra ne kadarlık bir süre içerisinde işe yerleştirilmektedir? En son yapılan atamayı baz aldığınızda bu gençler yurttan ayrıldıktan ne kadar zaman geçtikten sonra işe başlamıştır?
2-Bu geçlerden aile veya yakınları tarafından bakılamadığı için devlet gözetimindeki yerlerde barınma ihtiyacını karşılayanların işe yerleşinceye kadarki süre zarfında barınma, yemek ve giyim ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili nasıl bir yol izlenmektedir?
3-Çocuk evleri müdürleri ve ev sorumluları ile bakım personelinin çocuklara sözlü veya fiziki şiddet uygulamaları riskini azaltmak ve bu riski ortadan kaldırmak için yapılan çalışmalar ve alınan önlemler nelerdir?
4-Sosyal olarak korunmaya muhtaç çocukların kariyer planlamaları ve bu planların takibi nasıl yapılmaktadır? (Bu çocukların yetenekleri nasıl tespit edilmektedir? Yetenek tespiti sonrası hangi süreçler izlenmektedir?)
5-Sosyal olarak korunmaya muhtaç olan ve kariyer planlaması yapılan çocukların, son beş yıl dikkate alındığında, bu plan bazında başarı yüzdesi nedir, yani planda belirlenen hedefe varabilme oranı kaçtır?
6-Sosyal olarak korunmaya muhtaç çocuklardan ailelerinin yanına yerleştirilen çocukların ailelerine verilen nakdi desteğin çocuklar için kullanılıp kullanılmadığı ile ilgili kontroller nasıl yapılmaktadır?
7-Malatya ilinde son iki yıl içerisinde sosyal olarak korunmaya muhtaç olup 18 yaşını dolduran ve korunma ve bakım kararı kaldırılarak devlet gözetimindeki yurt ve evlerden çıkarılan kaç genç vardır? Bu gençlerden kaçı üniversiteye yerleşmiş ve kaçı bir işe yerleştirilmiştir? Bir üniversiteye ve işe yerleştirilmemiş olanların barınma, yeme ve giyim ihtiyaçlarının işe yerleşinceye kadar nasıl karşılandığına ilişkin bir çalışmanız var mıdır? Varsa bu çalışmalar ve veriler nelerdir?
8-Malatya ilinde ailesi yanında kalan sosyal olarak korunmaya muhtaç kaç çocuk ve maddi destek verilen kaç aile vardır? Malatya’daki bu ailelerin, çocuklarına maddi ve manevi destek verip vermediği ile ilgili gerek çocuklar, okulları ve gerek ailelerine yapılan ziyaretler gibi kontrol yöntemleri hangi sıklıkla ve kimler tarafından yapılmıştır? Bu kontrollerin yapılıp yapılmadığı nasıl denetlenmektedir? Denetim sonuçlarında kusurlu görülen kaç aile vardır?
9-Çocuk esirgeme kurumunda kalan çocukların harçlıklarının eksik verilmesi,ihtiyaçlarınınkarışılanmaması bu sebeplerden dolayı da coçukların dışarıda olumsuz şartlar altında kendilerine maddi destek sağlamak amacıyla part-time veya gün boyu çalışmak zorunda kaldıkları,bu durum hakkında gerekli denetimlerin ve kontrollerin kimler tarafından ve hangi sıklıkla yapıldığı, bu konu hakkında hali hazırda bir takip sisteminiz var mıdır?"

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.