Erdal Eren ile Ülkücü genç Mustafa Pehlivanoğlu'nu yan yana anıyoruz

Ağbaba, “Sivas’ta yakılarak katledilen yurttaşlarımız ile Başbağlar’da kurşuna dizilerek katledilen yurttaşlarımızı, 12 Eylül’de idam edilen 17 Yaşındaki Erdal Eren ile ülkücü genç Mustafa Pehlivanoğlu yan yana anıyoruz.”dedi.

27 Ağustos 2017 Pazar 11:24
Erdal Eren ile Ülkücü genç Mustafa Pehlivanoğlu'nu yan yana anıyoruz
banner83
CHP’nin Adalet Kurultayı’nda ‘Hafıza Sokağı’ büyük ilgi görüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Malatyalı Turan Emeksiz,Hamido,Songül Yakut’un da yer aldığı hafıza sokağıyla ilgili “Sivas’ta yakılarak katledilen yurttaşlarımız ile Başbağlar’da kurşuna dizilerek katledilen yurttaşlarımızı, 12 Eylül’de idam edilen 17 Yaşındaki Erdal Eren ile ülkücü genç Mustafa Pehlivanoğlu yan yana anıyoruz.”dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Türkiye’de yaşanan haksızlık ve hukuksuzluklara dikkat çekmek için Çanakkale’de düzenlenen 4 günlük Adalet Kurultayı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşması ile başladı. 4 gün boyunca adaletsizliklerin tartışılacağı 8 panel, 54 çalıştay gerçekleştirilecek.
Adalet Kurultayı’nın en dikkat çeken bölümlerinden biri de ‘Hafıza Sokağı’. Hukuksuzlukların ve adaletsizliklerin resimlerle ve cümlelerle anlatıldığı ‘Hafıza Sokağı’, Türkiye’nin acı gerçeklerini bir kez daha gözler önüne seriyor.
Hafıza Sokağı’nın mimarlarından, kurultay düzenleme komisyonu üyesi Veli Ağbaba, Adalet Kurultayı’nda geçmiş dönemlerde haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe uğrayanlar için Hafıza Sokağı kurulduğunu belirterek, “Türkiye binlerce değerini cinayetlere, katliamlara, teröre kurban vermiş bir ülke. Maalesef yitip gidenler için hala aradan yıllar da geçse adalet istiyoruz. Hafıza Sokağı işte bu acı gerçeklerle bir kez daha yüzleşmemizi sağlıyor” dedi.
Yaşanılanların anlatıldığı yazılar ile panolara yerleştirilen resimlerin yer aldığı Hafıza Sokağı’nda hiçbir düşünce, etnik kimlik, mezhep ayrımı yapmadan sadece haksızlıkları ve hukuksuzlukları gündeme getirdiklerini kaydeden Ağbaba, “Sivas’ta yakılarak katledilen yurttaşlarımız ile Başbağlar’da kurşuna dizilerek katledilen yurttaşlarımızı, 12 Eylül’de idam edilen 17 Yaşındaki Erdal Eren ile ülkücü genç Mustafa Pehlivanoğlu yan yana anıyoruz. 1978’de evine gönderilen bombalı paketin patlaması sonucu gelini ve 2 torunu ile birlikte katledilen dönemin Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğdu(Hamido) ile 8 Ekim 1978’de katledilen 7 TİP li genç için adalet istiyoruz” dedi.
TÜRKİYE ÇOK ACILAR ÇEKTİ
Türkiye’nin çok acılar çektiğini, çok gözyaşı döktüğünü belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Beyazıt Meydanı’nda sırtından vurularak öldürülen 68 kuşağı gençlik liderlerinden Taylan Özgür için, 19-26 Aralık 1978 de Maraş Katliamı’nın ardından hayatını kaybeden 111 yurttaşımız ve göç etmek zorunda kalan yurttaşlarımız için adalet istiyoruz. Türkan Saylan’dan Hrant Dink’e, Ahmet Taner Kışlalı’dan, Yasin Börü’ye,Turan Emeksiz’den Tahir Elçi’ye, Gezi Şehitlerinden,10 Ekim Katliamında yitirdiklerimize, Roboski’den 3 Fidana, Metin Göktepe’den, Nuriye ve Semih’e, İntihar ettiği söylenen askerlerden, IŞİD’in kaçırdığı devletin unuttuğu askerlerimize,Zirve Yayınevi Katliamından,terör örgütünün katlettiği tüm siviller için adalet istiyoruz” ifadelerini kullandı.
HAFIZA SOKAĞINDAKİ MALATYALILAR
Hafıza Sokağında haksızlığa, hukuksuzluğa uğramış, hayatını kaybetmiş Malatyalılar da yer alıyor.
Sokakta, 1960 da İstanbul Üniversitesi önünde katledilen öğrenci önderlerinden Turan Emeksiz, 1978’de bombalı saldırıyla katledilen Hamido,10 Ekim Ankara Garı Katliamında yaşamını yitiren CHP Gençlik Kolları üyeleri ve FETÖ Kumpasıyla ordudan atılan, onuruyla kendine kumpas kuranlara savaş açıp sevdiği üniformasına kavuşan,helikopter kazasında şehit düşen Yarbay Songül Yakut da yer alıyor.
 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv