Bakan Yıldırım: Dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürdük(1)

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürdüklerini söyledi. Bakan Yıldırım, Mithatpaşa Tüneli'nin açılışı için Zonguldak'a helikopterle geldi. Milletvekilleri ve...

02 Ağustos 2013 Cuma 17:02
Bakan Yıldırım: Dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürdük(1)
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürdüklerini söyledi.

Bakan Yıldırım, Mithatpaşa Tüneli'nin açılışı için Zonguldak'a helikopterle geldi. Milletvekilleri ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Yıldırım’a İl Gençlik Merkezi tarafından hazırlanan “Dağları delen kıtaları birleştiren uzakları yakın eden Sayın Bakanımız ilimize hoş geldiniz” afişiyle sürpriz yapıldı.

AK Parti milletvekilleri Köksal Toptan, Ercan Candan ve Özcan Ulupınar'la beraber Vali Erol Ayyıldız’ı makamında ziyaret eden Bakan Yıldırım, valilik çıkışında mağdur olan kadını dinledi. Daha sonra caddede yürüyerek vatandaşlarla selamlaşan Yıldırım, Ulu Cami’ye geçerek cuma namazını kıldı. Namaz çıkışı cami için yardım toplayan görevliye ve simitçiye para veren Yıldırım, vatandaşların Ramazan Bayramı'nı da kutladı. Yıldırım daha sonra AK Parti İl Başkanlığı'na geçti.

BAKAN YILDIRIM, AK PARTİ İL BAŞKANININ ELEŞTİRİSİNE CEVAP VERDİ

AK Parti İl Başkanı Hamdi Uçar’ın yolların tamamlanmaması ve müteahhit firmaların yetersiz kaldığı yönündeki eleştirilere cevap veren Binali Yıldırım, “Sayın başkan, bana sanki şikayet makamında konuştu gibi geliyor. 79 yılda Zonguldak il sınırları içerisinde yapılan bölünmüş yol, 2002’ye kadar 14 kilometredir. 2003’ten 2012 sonuna kadar yapılan miktar 142 kilometredir. Türkiye’de biz gelinceye kadar yapılan tünel miktarı 5 bin 62 metre, biz göreve geldikten sonra 7 bin 102 metredir. Ve üzerinde çalıştığımız da 43 bin 700 metredir. Ancak zaman zaman müteahhit sıkıntıları oluyor. Bu bizim elimizde değil. İhale yapıyorsunuz, itiraz ediyor, mahkeme sürecinden dolayı 2 sene geçiyor. Türkiye’nin her tarafında bugüne kadar cumhuriyet tarihi boyunca yapılan bölünmüş yolların 2,5 katı yol yaptık. 6 bin kilometreyle aldık, 22 bin 500 kilometreye çıkardık. Bitmedi yapmaya devam edeceğiz. Ömür biter yol bitmez.” dedi.

FİLYOS PROJESİ İÇİN İHALEYE GİDİLECEK

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesindeki Filyos Limanı'na da değinen Bakan Yıldırım, “Filyos Limanı ve arkasında yapılacak endüstri bölgesiyle ilgili her türlü kamulaştırma çalışması tamamlanmıştı. Orada sadece bir parsel için 3 yıl uğraştık. 3 yıl sonunda mahkemeyi kazandık, bütün arazi kamulaştırıldı. Sonra biz bu projeyi, Avrupa Birliği(AB) fonlarıyla yapmak için müracaat ettik. Proje kabul edildi, 700 milyon TL fon da ayrıldı. AB dönem başkanlığı Güney Kıbrıs’a geçince Rumlar projeye bloke koydurdu. Şimdi dönem başkanlığı başka bir ülkeye geçince yeniden başvurduk. Ağustos sonuna kadar sonuç aldık aldık, almazsak ihaleye çıkıyoruz. Bu yıl içerisindeki ihaleyi yapacağız.” diye konuştu.


DAĞ GİBİ SORUNLARI DAĞ GİBİ HİZMETLERE DÖNÜŞTÜRDÜK

Zonguldak’ta onlarca tünel inşaatının devam ettiğini kaydeden Bakan Yıldırım, şu bilgiyi verdi: “Tünel deyip geçmeyin arkadaşlar. Türkiye 30 yılda 3 kilometrelik bir Bolu Tünelini açamadı. 10 yılda 152 kilometre tünel yaptık. Dünyanın en uzun ikinci tüneli olan (30 km) Ovit Dağı Tüneli'ni yapıyoruz. Cumartesi dünyanın en büyük projesi Marmaray’ın tren setlerini Sayın Başbakanımızın önderliğinde test için raylara indiriyoruz. Denizin altından geçiyor. 10 yıl dağ gibi sorunları, dağ gibi hizmetlere dönüştürerek gelen bir iktidar var. Kim ne derse desin. Zonguldak’ta da Şırnak’ta da Sinop’ta da Hatay’da da böyledir. Vatandaş bunları görüyor. Zonguldak’ta şanssızlık olabilir. Bazı işler aksamış olabilir ama bizim kararlılığımızda hiçbir değişiklik yok.”
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342