Ağır hastalığı olan bütün mahpuslar tahliye edilmelidir

CHP Cezaevlerini İnceleme Komisyonu Sözcüsü Veli Ağbaba hasta tutukluların sorunları için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

10 Mayıs 2017 Çarşamba 01:05
Ağır hastalığı olan bütün mahpuslar tahliye edilmelidir
banner83
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Cezaevlerini İnceleme Komisyonu Sözcüsü Veli Ağbaba hasta tutukluların sorunları için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Cezaevlerini İnceleme Komisyonu Sözcüsü Veli Ağbaba, TBMM'ye bir araştırma önergesi vererek Türkiye'deki hasta mahpuslar sorunun araştırılması için komisyon kurulmasını istedi. Cezaevlerinde hasta mahpuslara yönelik tutumun adeta bir eziyet ve işkence haline getirildiğini ifade eden Ağbaba, hasta mahpusların tahliye edilmemesinin ikincil bir cezalandırma aracı olarak kullanıldığını belirtti.

Ağbaba’nın Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin dilekçede;


'Ülkemizde cezaevlerinde yaşanan sorunlar her geçen gün daha da büyümektedir. 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen Olağanüstü Hal sonrası cezaevlerinde adeta sıkıyönetim uygulanmaya başlanmış, cezaevi yönetimlerinin keyfi tutumları olağan bir hal almıştır. Cezaevlerinde çıplak arama, işkence iddiaları, kitap ve gazete yasakları, aşırı doluluk gibi birçok sorun hali hazırda bulunmaktadır. Bunların yanında hasta mahpuslar sorunu da cezaevlerindeki en büyük sorun alanlarından biridir.

Adli Tıp Kurumu raporuyla ağır ve sürekli hastalığı belgelenen mahpus sayısı 841’dir. Son 5 yılda ağır hastalıklarına ilişkin rapor almalarına karşın, talepleri Adli Tıp Kurumu tarafından uygun bulunmayan mahpus sayısı 1086’dır. Tahliye edilmeden cezaevinde ölen mahpus sayısı ise 451 kişiye ulaşmıştır.

Cezaevlerinde, nerede olduğunu dahi algılayamayacak kadar ağır şizofren olanlar, iki eli olmayan mahpuslar, ileri düzey kanser hastaları, felçliler, beyin tümörü olanlar, epilepsi hastaları, şeker hastaları, gözleri görmeyenler, akli durumu yerinde olmayanlar ve hatta bağırsakları dışarıda torba içinde duran mahpuslar dahi bulunmaktadır.

Cezaevlerinde yüzlerce insan adeta ölümü beklemektedir. Ağır hastalığına rağmen tahliye edilmeyen birçok mahpusun cezaevinden tabutu çıkarılmıştır. Tahliye edilen birçok mahpusun ise adeta ölüme yaklaşması beklenmiş, çoğu kişi cezaevinden çıktıktan kısa süre sonra hayatını kaybetmiştir.

Cezaevlerinde bulunan ağır hasta mahpusların tahliye edilmemesi, bir anlamda eziyettir, işkencedir. Yıllardan bu yana bu sorun, insan haklarına aykırı ikincil bir ceza halini almıştır.

Tüm bu gerçekler ortada iken bazı hasta olduğu iddia edilen tutukluların tahliye ediliyor olması tartışma yaratmıştır. Eğer bir mahpusun gerçekten hastalığı var ise tahliye edilmesi gerekmektedir. Ancak bu uygulama tüm mahpuslara eşit olarak uygulanmalı, önemli yerlerde tanıdıkları olanlar değil, ağır hastalığı olan bütün mahpuslar tahliye edilmelidir.

Tüm bu gerekçelerle, ülkemizdeki hasta mahpuslar sorununun araştırılması, raporlara ve ağır hastalıklara rağmen tahliyelerin gerçekleşmemesi veya gecikmesi durumlarının incelenmesi, Bakanlığın ve cezaevi yönetimlerinin hasta mahpuslar konusundaki ihmallerinin ortaya çıkarılması amacıyla Anayasanın 98. TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz.' dedi. 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv