Ağbaba, Tescil tamam, sıra sorunlarda

Ağbaba, Malatya kayısısının,Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili’ni almasının sevindirici olduğunu,ancak kayısının birikmiş sorunları giderilmeden tescilin üreticide karşılığı olmayacağını söyledi.

12 Temmuz 2017 Çarşamba 19:59
Ağbaba, Tescil tamam, sıra sorunlarda
banner83
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya kayısısının,Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili’ni almasının sevindirici olduğunu,ancak kayısının birikmiş sorunları giderilmeden tescilin üreticide karşılığı olmayacağını söyledi.
Malatya Ticaret ve Sanayi Odasının 2014 yılında yaptığı başvuru 3 yıl sonra sonuçlanarak Malatya Kayısısı Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili’ni aldı. Böylece kayısı Aydın İncirinden sonra AB’den tescillenen ikinci tarım ürünü oldu.
KAYISI İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANÇ
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, coğrafi işaret tescilinin hem Malatya hem de kayısı için çok önemli bir kazanım olduğunu belirterek “Malatya kayısısının uluslararası piyasada satış ve pazarlamasının daha rahat yapılabilmesi, başka ülke ve şehirlerde üretilen daha kalitesiz kayısı ile farkını ortaya koyması açısından AB coğrafi işaret tescili kayısı için değerli bir sonuç,önemli bir kazançtır” dedi.
TESCİL BİRİKEN SORUNLARI ÇÖZMEZ
Coğrafi tescil için bugüne kadar emek harcayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini ileten Ağbaba , tescilin kayısının tanıtımında ki rolünü önemserken, tek başına kayısı ve üreticilerin sorunlarını çözmesini beklemenin yanlış olduğunu belirtti. Ağbaba, “Başta alan bazlı destek olmak üzere, kayısının değerinin altında satılması, üreticilerin bankalara ve kooperatiflere olan borçlarının faizlerinin bile ödenemeyecek noktaya gelmesi, her geçen gün artan mazot, gübre, ilaç paralarının üreticilerin belini bükmesi,sulama suyu sorunları, elektrik borçları, don, dolu gibi tabii felaketlerin ardından TARSİM’le yaşanan uyuşmazlıklar gibi üreticilerin birikmiş dağ gibi sorunlarının çözüm bekliyor. Üreticilerin ve Malatya’nın yüzü işte bu sorunlara kalıcı çözüm bulunduğunda gülecektir” dedi.
 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv