Ağbaba, Hangi gerekçeyle panel yeri iptal edilmiştir?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü ve Öğretmenevinde yaşanılan krizi TBMM Gündemine taşıyarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

16 Aralık 2018 Pazar 11:58
Ağbaba, Hangi gerekçeyle panel yeri iptal edilmiştir?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, kamu kurumlarının AKP’ye yaranmak için her yolu denediğini belirterek,”Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü , İHD tarafından 2 ay önce tutulan öğretmenevi salonunun iznini panelden 1 gün önce iptal ederek yeni bir skandala imza atmıştır”dedi.

Malatya İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından İnsan Hakları Haftası münasebetiyle 15 Aralık tarihinde yapılacağı açıklanan ‘Türkiye’de Demokrasi ve İnsan Hakları’ paneli, Malatya Milli Eğitim Müdürlüğünün anlaşılmaz ve garip tutumu nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldı. Malatya Öğretmenevi Kernek Salonu’nu 2 ay önce tutan, salon kirasını ödeyen İHD Yöneticilerine panelden 1 gün önce 16.30 da öğretmenevi yönetimince telefon açılarak yer izninin iptal edildiği ortaya çıktı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İHD Malatya Şubesinin düzenleyeceği panelin öğretmenevi yönetimi tarafından gerekçe gösterilmeden iptal edilmesini eleştirdi. Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yeni bir skandala daha imza attığını kaydeden Ağbaba,”Malatya Öğretmenevi’nde gerçekleştirilecek “Türkiye’de Demokrasi ve İnsan Hakları” konulu panel için , İHD yöneticileri 2 ay önce yaptıkları başvurunun ardından ‘her ihtimale karşı’ valilik ve il emniyet müdürlüğüne başvuru yaptıklarını, başvuruda kendilerine ‘kapalı yerlerde yapılan etkinlikler için izin yazısı alınmasına gerek yoktur ’denildiğini belirtmelerine rağmen,kim yada kimlerden geldiği belli olmayan talimatla panel yeri izni iptal edilmiştir” dedi.

Ağbaba; “İnsan haklarının, demokrasinin, Türkiye gerçeklerinin konuşulmasından bile korkan bir zihniyetin eliyle Malatya her geçen gün daha fazla çoraklaştırılıyor. Çok değerli konuşmacıların Malatyalılarla buluşması sudan sebeplerle engelleniyor. Devlet daireleri AKP dairesi gibi davranarak açıkça ayrımcılık yapmaktadır. Bu yönetim anlayışından bir an önce vazgeçilmelidir” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü ve Öğretmenevinde yaşanılan krizi TBMM Gündemine taşıyarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Ağbaba Bakan Selçuk’a;

“1-Gazeteci Şirin Payzın ve Levent Gültekin ile İHD MYK Üyesi Raci Bilici’nin katılacakları panel için aylar öncesinden izin alınmasına rağmen hangi gerekçeyle panel yeri iptal edilmiştir?

2-İnsan Hakları Derneği tarafından 2017 Aralık ayında yine Malatya Öğretmenevinde insan hakları haftası münasebetiyle panel düzenlenmişken, bir yıl sonra aynı yerde aynı konuda panele izin verilmemesi gerekçesi nedir?

3-Panel yeri , Malatya İl Milli eğitim Müdürünün talimatı ile mi iptal edilmiştir?

4-Panelden bir gün öncesine kadar sorun yokken, mesainin bitimine yarım saat kala panel için yer verilmeyeceğinin açıklanması, İHD’nin yeni yer bulamaması, dolayısıyla panelin iptal edilmesi için kasıtlı bir uygulama mıdır?

5-Malatya Öğretmenevi Müdürü görevinden istifa ederek AKP Battalgazi Belediye Başkan aday adayı olmuştur. Buna rağmen Malatya Öğretmenevi kurum sayfasında halen müdür olarak görünmesinin sebebi nedir?

6- Öğretmenevi eski müdürü , AKP Battalgazi Belediye Başkan Aday Adayının ‘siyasi istikbaline zarar gelmemesi için’ panelin iptal edildiği iddiaları doğru mudur?” sorularını yöneltti. 
banner315

    Yorumlar

banner334
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv