ABD'ye cevap vereceksen ilk iş tütün yasasını çekmektir

Ağbaba, “Dün ABD Türkiye’ye her türlü vizeyi yasakladı. Ama çıkarılmak istenen tütün yasası Amerika’nın büyük şirketleri için çıkarılıyor. Ey Hükümet ABD’ye cevap vereceksen, ilk yapacağın şey tütün yasasını meclisten çekmektir.”

09 Ekim 2017 Pazartesi 14:09
ABD'ye cevap vereceksen ilk iş tütün yasasını çekmektir
banner83
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Dün ABD Türkiye’ye her türlü vizeyi yasakladı. Ama çıkarılmak istenen tütün yasası Amerika’nın büyük şirketleri için çıkarılıyor. Ey Hükümet ABD’ye cevap vereceksen, ilk yapacağın şey tütün yasasını meclisten çekmektir.”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ile PM Üyesi Ali Öztunç’tan oluşan heyet Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle Adıyaman’da tütün üreticilerinin sorunlarını yerinde inceledi.
Sabah saatlerinde Adıyaman’da ki tütün pazarına giden heyet adına kalabalık gruba seslenen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Buraya geliş amacımız hem meclisteki gelişmeleri sizlere aktarmak, hem de sizin burada söyleyeceklerinizi yarından itibaren TBMM de sizler adına gündeme getirmek için geldik. Size konuşmaya değil, sizlerin sıkıntılarınızı dinlemeye geldik”dedi..
TÜTÜNE SİYASİ GÖZLE BAKMIYORUZ
“Altını çizerek söyleyelim ki bu yasayı hazırlayanlar bu topraklardaki insanların dostu değil.”diyen Ağbaba, “ İddiayla söylüyorum bu yasayı büyük tütün kartelleri hazırlayıp hükümetin önüne sundu. Belki birileri tütün nedir bilmez. Birilerinin aklına zenginleşme olarak görebilir. Bu işi yapanların altlarında Mercedes’i olduğu, yalılarda oturduğu düşünülebilir. Ancak durum böyle değil. Tütün Adıyamanlı için çocuğunun ekmek parasıdır. Tütünden kimse zenginleşmiyor. Herkes ailesinin geçimini ancak sağlıyor. Biz tütüne siyasi gözle bakmıyoruz. Bunu bir ekmek meselesi olarak, aş meselesi olarak görüyoruz. Biz başından beri söylüyoruz. Burada amaç kendi toprakları ekip biçen , alın teriyle geçimini sağlayanlar için hazırlanmış bir yasa değil. Bu yasa büyük sigara firmalarını zenginleştirmek için hazırlanan bir yasa, onların dayatmasıyla hazırlanan bir yasa.
TÜTÜN YASASI MİLLİ DEĞİL
Her şeye milli vurgusu yapıldığını ancak tütün yasasının milli bir yasa olmadığını belirten Ağbaba, “Dün ABD Türkiye’ye her türlü vizeyi yasakladı. Ama çıkarılmak istenen tütün yasası Amerika’nın büyük şirketleri için çıkarılıyor. Ey Hükümet ABD’ye cevap vereceksen, ilk yapacağın şey tütün yasasını meclisten çekmektir. Tütün ekimini yasaklayacağına, tütün ekimini desteklemelisin.” ifadelerini kullandı.
GÖZÜMÜZÜ BUDAKTAN SAKINMADAN MÜCADELE EDECEĞİZ
Geçtiğimiz hafta pazartesi günü Adıyamanlıların kendi ekmeklerine sahip çıkmak için sokağa çıktıklarını, seslerini yükselttiklerini kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Pazartesi günü yürüyen insanların, haklarını isteyen insanların sesi Ankara’dan duyuldu. Bakan bazı düzeltmeler yapacağız dedi. Bizim komisyon sözcümüz Eski bakan Zekeriya Temizel’in komisyonda çok çabası oldu. CHP komisyon üyelerinin yasanın geri çekilmesi yönünde çok çabası oldu. Bir geri adım atıldı. Bu düzenlemenin tamamen geri çekilmesini istiyoruz. Biz tütün ekiminin yasal güvence altına alınmasını isterken bir de baktık ki tütün ekimi ve satışı yasaklanıyor. Bu sadece tütün ekenlerin sorunu değil. Adıyamanlı esnafın da, esnaf odasının da, ziraat odasının da sorunu. Herkesin sorunu. Tütün yasaklanırsa, çay ocağı da, berber de, lokanta da iş yapamaz. Bu mücadele herkesin mücadelesi olmalı. Hep beraber sesimizi yükseltmeliyiz. Huzurunuzda bu meydanda bir söz veriyorum. Gözümüzü budaktan sakınmadan ,sizin ekmeğiniz için, aşınız için, mecliste bu yasanın geçmemesi için her türlü girişimde bulunacağımızı bilmenizi istiyoruz” şeklinde konuştu.
SENİN MUHATABIN ADIYAMANLI TÜTÜN ÜRETİCİSİ
Ağbaba konuşmasının devamında “Cumhurbaşkanı milletle inatlaşmaya gelmez diyor. Adıyamanlıyla inatlaşmaya gelmez. Gel bu yasayı meclisten çek. Muhataplarıyla konuş. Tütün konusunu bir düzene bağla. Muhatabın kim Adıyamanlı tütün üreticisi. Adıyamanlı Abuzer Dayı. Amerika’daki Coni değil.Senin bir tane muhatabı var, tütün eken üreticiler. Tütün üreticileriyle görüşeceksin, ona göre düzenleme yapacaksın. Ben yaptım demekle bu iş olmaz. İnşallah tütün yasağını geri çektireceğiz. Sadece burada bulunan 5 milletvekilimizle değil, başta genel başkanımız olmak üzere 133 milletvekilimizle haklı davanızda sizinle beraberiz.”dedi.
 
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv