Nasıl bir toplum olduk

30 Mayıs 2018, 10:12
Nasıl bir toplum olduk
M. İzzet KILINÇ
Büyüğün küçüğe, küçüğün büyüğe karşı sevgisi ve saygısı yok. Baba evladına, evlat babaya, komşu komşuya, arkadaş arkadaşa, esnaf müşteriye, müşteri esnafa, devlet halkına, halk devletine güvenmiyor. Bu güvensizlik ortamı insanlara mutluluk ve huzur verir mi? Elbette vermez. Birbirine güvenmeyen ve şüpheyle bakan bir toplulukta birlik beraberlik olur mu? Elbette olmaz.

Ancak birlik ve beraberliğini sağlayan toplumlarda huzur sağlayabiliriz. Birlik ve beraberlik sağlayan topluluklar, halkına güven veren ve halkının güvenini kazanan devletler güçlenir ve gelişir. Devletine güvenen toplumlarda terör ve kavga olmaz. Malesef ülkemizde insanları ayrıştıran ve huzuru bozan, siyasiler ve din adamlarıdır. Din adamları kendi görüş ve düşüncelerini Allah'ın yani Kuran'ın önüne geçirerek ihtilaf yaratarak mesheplerin, cemaatlerin, tarikatlerin ortaya çıkmasına sebep olmuşlardır. Bu guruplaşmaların ve ayrışmanın önüne geçilmesi için insanlar Allah'a güvenmeli. Allah'a güvenen, kitabına da güvenir. Allah'a ve kitabına güvenenler göreceklerdir ki Allah, insanların ayrışmasını ve bölünmesini asla istemez. İnsanların bölünmesini kim ister ve niçin ister? İnsanları kendilerine kul, köle yapsınlar ve sömürsünler diye.

Bu din adamı kisvesinde ortaya çıkan adamlar ne iş yaparlar bileniniz var mı? Hiç bir iş yapmamalarına rağmen lüks hayat yaşamaktadırlar. Altlarında özel şoförleriyle birlikte lüks arabalar, lüks daireler, villalar... Çalışmayan ve hiç bir iş yapmayan bu adamlar bu serveti nasıl elde ettiler? Aklınızı kullanın, bunların kucağına düşmeyin. Hem dünyanızı hem ahiretinizi mahvederler. Allah, "Aklını kullanmayanları pislik içinde bırakırım" diyor. (10/100)

Bizim uymamız gereken sadece Kuran'dır. Kuran'da Rabbim şöyle buyuruyor,
"Biz bu Kuran'ı onların arasındaki ihtilafı gidersin diye gönderdik" (16/64) diyor. Kuran ihtilaf yaratmaz, ihtilafları giderendir. Gelin Kuran etrafında toplanalım ve ihtilaflarımızı giderelim. Bölünmeyelim parçalanmayalım, kardeş olalım. 

banner315

    Yorumlar

banner334
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv