Yılın Ahileri Ödüllerini Aldı

Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf bayramı etkinlikleri kapsamında Şed Kuşatma töreni, Yılın Ahileri ve Onur Ödülleri töreni ile Ahilik Pilavı ikramı yapıldı.

19 Eylül 2017 Salı 19:40
Yılın Ahileri Ödüllerini Aldı
banner83
Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf bayramı etkinlikleri kapsamında Şed Kuşatma töreni, Yılın Ahileri ve Onur Ödülleri töreni ile Ahilik Pilavı ikramı yapıldı.

Eski Şire Pazarı’nda gerçekleştirilen törene CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Havva Eksilmez, TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Malatya Vergi Dairesi Başkanı Yunus Poyraz, Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ, Bilim ve Sanayi İl Müdürü Akif Gülaçtı, İl Müftüsü Ümit Çimen, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, Esnaf Odası Başkanları kam u kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldılar.

Şed Kuşatma töreninde konuşan TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin, “Ahilik, dostluktur, kardeşliktir, hoşgörüdür, barıştır, paylaşmadır. Ahilik sadece ticaret hayatını düzenleyen bir sistemde değil, aslında sosyal, askeri, kamu düzeni ile ilgili boyutları da var. Her şeyden önce Ahilik bir gönül-ruh hareketidir. Ahilik esnafın hakkını koruduğu gibi, vatandaşın da hakkını koruyan bir güzel gelenektir. Ahi Evran’ın verdiği nasihatlerine bakarsanız, her şeyden önce çağdaş, dengeyi tutturmak, dağıtan değil toplayandır, yıkan değil yapandır, dünya ve ahret dengesini de bir tutandır. Sadece dünya malına tapmamıştır, dünya malına çalıştığı gibi ahrete de çalışmıştır” dedi.
Esnaf ve sanatkarın günümüz içinde toplumda çok önemli bir camia olduğunu belirterek, “Esnaf bir mahallenin adresidir, güven kapısıdır. ‘Bakkal amca şu evin bir kızı var, oğluma isteyeceğim durumları nedir?’ sorularıyla esnafımız çok karşılaşır. Bakın bu güven çok önemlidir. Esnaf ve sanatkar camiası hamdolsun bu güveni çok kazanmış.” Diye konuştu.
Keskin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet çakır’a esnaf ve sanatkar kesimine vermiş olduğu destek ve hizmetleri içinde teşekkür etti.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey’de 10 yaşından beri içirnde bulunduğu Eski şire Pazarı’nda Ahilik Haftasının kutlanıyor olmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, son yapılan restorasyondan dolayı güzide bir mekan haline geldiğini ifade etti.

Ahiliğin kardeşlik, paylaşmak, gönülleri bir birine açmak olduğunu belirten TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, “1 asır önce Ahi Evran ve arkadaşlarının açmış olduğu bu kutlu yolda geçmişimizi çok iyi irdeleyerek, geleceğimizi inşa etmek zorundayız. Çünkü bu milletin çimentosu esnaf yapılanmasından geçiyor. Ülkenin birlikteliğinin, beraberliğini, kardeşliğinin çimentosu esnaf ve sanatkar toplumunun ortaya koyduğu özveriden geçiyor. Bundan dolaya da geçmişimizi gelecek nesillere çok iyi aktarmamız ve geleceğimizi de bunun üzerine inşa etmemiz gerekiyor” ifadelerini kaydetti.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır , “Ahiliğin ortaya koymuş olduğu kaliteyi, aldatmamayı, usta-çırak ilişkisini, aslında bir kalite kontrolü de diyebiliriz.^Günümüzde de bu ISO 9001’lerle sağlanıyor veya TSE ile sağlanıyor. Patent gibi halkların korunduğu, sanatın ve sanata önem verildiğini, sanatın emeğine önem verildiğini Ahilikte görürüz. 1300’lü yıllara döndüğümüz zaman bunu görebiliriz. Dolayısıyla bugün bizler Ahiliğin neresindeyiz, bu çok önemli. Bugün yazılı kurallarımız var, denetimlerimiz var, yerelde var, genelde var, kurumlarımızda var. Ahilik temel itibariyle o dönemin ekonomisini şekillendiren, ticaretini güçlendiren, halkı koruyan, esnafı koruyan, sanatı koruyan, kardeşi, barışı ve birlikteliği koruyan, bize özgü, bizim inancımızdan süzülerek gelen çok önemli bir değerimiz ve kültürümüz. Esnaf her zaman güven kapısıdır. Her zaman insanlar emanetlerini bıraktığı, güvendiği, sırrını paylaştığı kişilerdir. Dolayısıyla esnaf güvendir, bunun temelinde Ahilik ahlakı vardır. Bize özgü bu güzel değerleri yaşatarak ileriye daha güçlü bir ekonomiyle büyürüz.” diye konuştu.
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv