banner403

Yeni Şire Pazarı ve Buğday Pazarı proje sunumu gerçekleştirildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Yeni Şire ve Buğday Pazarlarının Projesinin bilgi sunumu Nikâh Sarayı Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Programa, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Noğay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Büyükşehir Belediyesine bağlı Şirket Genel Müdürleri, Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan (MTB), Buğday Pazarı ve Şire Pazarı esnafı katıldı.

Şire Pazarı ve Buğday Pazarı bizler için çok önemlidir

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Şire ve Buğday Pazarlarının Malatya için çok önemli iki pazar olduğunu ifade ederek “Şire Pazarı ve Buğday Pazarı bizler için çok önemlidir. Hem fiziki mekân açısından önemli hem de içindeki insanlar açısından önemlidir. Hem de oraya gelip alışveriş yapanlar ve orada ticaret yapanlar için önemlidir. Bunların hepsi bir bütündür. Şire pazarı ile ilgili olumsuz bir şey duyduğumuz zaman biz üzülüyoruz. Olumsuz bir şeyin olmaması gerekir. Herkes ticaretini hakkıyla yapması gerekir” şeklinde konuştu.

Gösterdiğiniz teveccühe layık olmaya çalışıyoruz

İnsanlara hizmet etmenin erdemlilik olduğunu belirten Gürkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“31 Mart’ta yapılan seçimlerde sizlerin teveccühü ile Türkiye’de ve Malatya tarihinde olmamış bir şekilde yüksek bir oyla bizi tercih ettiniz. Gösterdiğiniz teveccühe layık olmaya çalışıyoruz. Bu teveccüh bizim sorumluluğumuzu daha da artırıyor. Biz bunun bilinci içerisindeyiz. Mekânları ben önemsiyorum. Hacı Bayram Veli Hazretleri diyor ki, “İnsan şehri inşa ederken, esasında gönlünde ne varsa onu inşa eder. Gönlü taş olanın şehri taş, gönlü aşk olanın şehri gülistan olur diyor”

Şeyh Edebali derki, “Çıktığın yolu iyi bil, azminde dönme, insanı yaşat ki devlet yaşasın. Biz insanı en güzel şekilde yaşatacağız ki, devlette ilelebet payidar olsun”

Atalarımız dünyada mekân ahirette iman derler. Mekânlar çok önemlidir. Mekânlar aynı zamanda insanın psikolojisini de etkileyen hadiselerdir. Ticaret önemlidir. Ticaretin esasına ve usulüne göre yapılması güzel mekânlarda sunulması çok önemlidir. Dolayısıyla buradaki arkadaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Çıktığımız bu yolda sizlerle birlikte Malatya’yı mazisine layık olarak geleceğe hazırlamak istiyoruz. Şimdiye kadar sizin güveninize layık olmaya çalıştık ve vatandaşımıza aldatarak hiçbir iş yapmadık. Fotoğraf siyaseti yapmadık. Öncelikle samimi ve ihlaslı olmamız gerekir. Biz insanlara hizmet etmeyi bir erdemlilik olarak biliriz. Komşusu açken tok yatan bizden değildir anlayışının temel felsefesi, komşunun hak hukukuna riayet etmektir”

Başkan Gürkan: Yapılacak Şire Pazarının 1 numara olması gerekir

Her iki pazar içinde çok güzel proje hazırlandığını ifade eden Gürkan, “Hazırlanan proje nihai proje değildir. Sonuç değildir. Sizlerin duygu ve düşünceleriniz alınacaktır. Sizlerin düşünceleri sonrasında proje de revize yapılacaktır. Sizlerin şunu yapması lazım, dünya kuru kayısı ticaretinin yüzde 70-75’i Malatya’da yetişiyor ve satılıyor. Burada yapılacak Şire Pazarının bir numara olması gerekir. Bir numara olması içinde bu noktada gereken özveri ve fedakârlığın olması gerekir” ifadelerine yer verdi.

Başkan Gürkan’ın konuşmasının ardında, yeni yapılacak olan Şire ve Buğday Pazarlarının projesinin sunumu yapıldı.

Programa katılan esnaflar yapılacak proje ile ilgili duygu düşünce ve görüşlerini sundular.

Büyükşehir vizyon projeleri için ilk adımı attı

YENİ ŞİRE PAZARI VE BUĞDAY PAZARI PROJELERİ TANITILDI

Malatya Büyükşehir Belediyesi şehir kimliğine uygun, vizyon projeleri arasında yer alan Şire Pazarı ve Buğday Pazarı projeleri için ilk adımı attı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, projelerin tanıtımını yaptı. Büyükşehir Belediyesinde düzenlenen tanıtım toplantısına Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Bülent Tüfenkçi, Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, ESOB Başkanı Şevket Keskin, Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Büyükşehir Belediyesi yöneticileri ile bazı stk temsilcileri katıldılar.

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, kentlerin kültürü, tarihi mirası, yaşam ve ticaret merkezlerinin korunup, gelişimlerini sürdürülebilir halde olması için çağın gerektiği vizyona sahip olması gerektiğini söyledi.

Şire Pazarı ve Buğday Pazarı projeleriyle ilgili bilgiler veren Başkan Gürkan, “Şire Pazarı Malatya’nın kangren olmuş yarası gibi, keza Buğday Pazarı da öyle. Yıllar önce zamanın usul ve esaslara göre yapılmış merkezler. Bu merkezlerde işi olanlar, ticaret yapan insanlar şuan ki halinden çok mustaripler. Temizin, düzenin, tertibin olduğu yerde, hayır ve bereket vardır. Bizim şehrimizde ticaretin kalbinin attığı yerlerin, izbe ve kötü durumdan kurtarılması gerekli. Fiziki yetersizlikleri farklı sorunlara sebebiyet veriyor. Bu merkezlerde ticaret yapan insanlarda bu durumdan olumsuz etkileniyor. Güvenlik, hijyen, iş ve işlerin yürütülmesinde sorunlar ortaya çıkıyor. Doğru mekânlar içinde bu problemler yaşanmıyor. Göreve gelir gelmez de buralarla ilgili olarak kişiler, kurumlar, odalarla görüşmeler yaptık. Hambalı, Temizlikçisi, tuvaletçisi, nakliyatçısı, esnafı, işçisi, ziyaretçisi, kantarcısıyla tek tek görüşerek, artı ve eksilerini masaya serdik. Yeni projelerde bu eksende oluşturuldu. Proje sunumunu yapıyoruz fakat eksik kalan yönler olabilir. Biz her düşüncenin her fikrin bizim için önemli olduğunu biliyoruz. Malatya hepimizin, yapacağımız her işte ortak aklı kullanıyoruz” dedi.

Başkan Gürkan’ın konuşmasının ardından, Yeni Şire Pazarı ve Buğday Pazarı projelerinin tanıtımı yapıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner405

banner397