Vali Toprak,Turgut Özal Mesleki Eğitim Merkezi ve İş Okulunu Ziyaret Etti

Vali Mustafa Toprak beraberinde İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve diğer yetkililer olduğu halde Turgut Özal Özel Eğitim Ortaokulu ve Mesleki Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti ve incelemelerde bulundu.

09 Nisan 2017 Pazar 23:13
Vali Toprak,Turgut Özal Mesleki Eğitim Merkezi ve İş Okulunu Ziyaret Etti
banner83
Vali Mustafa Toprak beraberinde İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve diğer yetkililer olduğu halde Turgut Özal Özel Eğitim Ortaokulu ve Mesleki Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti ve incelemelerde bulundu.

Okul müdürü Erkan Şimşek ve müdür yardımcıları ile birlikte okulu gezerek okul hakkında detaylı bilgi aldı. Bu sırada okulda bulunan öğrencilerin aileleri ile de görüşen Vali Toprak, ailelere sağlık ve sabır dileyerek Allah’ın insanları çeşitli şekillerde imtihan ettiğini, kendilerinin de bu şekilde imtihana tabi tutulduğunu bunun karşısında da mücadele etmek, sevgi oluşturmak, sabretmek ve şükretmek gerektiğini bunlarla birlikte Devletimizin de engelli bireylerimizin hayata tutunması, eğitilmesi, sağlık sorunlarının giderilmesi ve aile bireylerinin güçlendirilmesi adına her türlü katkıyı verdiğini ifade etti.

Vali Toprak,Turgut Özal Mesleki Eğitim Merkezi ve İş Okulu gibi eğitim alanları ile engelliliğin azaltılmasına, engelli bireylerin eğitilerek anne ve babaların ve aile bireylerinin yükünün hafifletilmesine, engellilerin hayata tutunabilmelerine katkı ve ortam oluşturulduğunu, istihdamları için eğitim ve meslek kazandırıldığını belirtti.

Spor salonunda ve sınıflarda öğrencilerle sohbet edip yakından ilgilenen, Öğretmenlerden de öğrenciler hakkında bilgiler alan Vali Toprak, öğretmenlere gayretleri, çabaları ve emekleri için teşekkür etti.

Öğrencilere verilen terapi hakkında da bilgiler alan Vali Toprak’a, Öğrencilerin ilgi alanlarına göre aktivitelere tabi tutulduklarını, Spor konusunda başarılı öğrencilerin ilgi duydukları spor branşlarında çalıştırıldığı bilgisi verildi.

Spor salonunda basketbol çalışması yapan öğrencilerle sohbet eden ve onların çalışmalarını izleyen Vali Toprak, okul içerisinde oluşturulan Akvaryum odasında da incelemelerde bulunurken öğrencilere müzik eşliğinde terapi verildiğini, bazı balıklarla da dikkat eksikliğinin giderildiğini, burada beslenen Golden cinsi köpekle de öğrencilerin stres attığını ifade ettiler.

Son olarak ziyaret ettiği hidroterapi havuzunda İl Milli Eğitim Müdürü Tatlı tarafından verilen bilgide; Havuzun yapıldığı tarihten itibaren 12 yıl gibi uzun bir süre kullanılmadığını, Okul Müdürü Şimşek’in çabaları ile faaliyete geçirildiği, iki yıldır da kullanıldığı ancak uzun yıllar kullanılmaması nedeni ile bakım ve onarımına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Burada bulunan ve öğrencisini bekleyen bir velide okul müdürüne çabalarından dolayı minnettarlıklarını belirtip teşekkür ederek, çocuklarının bu havuz sayesinde hırçın davranışlarının azaldığı ifade ederek, çocuğunun havuzda eğitim aldığı sırada çekilmiş videosunu Vali Toprak’a izletti.

Vali Toprak, suyun gerilim giderici, eğlendirici yönlerini kullanarak çocukların algı sistemlerinin açılmasının, öz güvenlerinin arttırılmasının onların ruhsal gelişimleri açısından da çok önemli ve faydalı olduğunu söyledi.

Enerjilerini bu yolla atan çocukların sakinleşmiş ve rahatlamış olarak aile ortamına döndüklerinde de ailelerin daha rahat bir yaşama kavuşacak olmalarının da önemine değinerek havuzun sızdırdığı bilgisinin kendisine verilmesi üzerine bakım ve onarımı için keşif ve diğer çalışmaların bir an önce tamamlanmasını ve havuzun tam anlamı ile hizmet verecek hale getirilmesi talimatını da verdi.

Çocuklara atlarla yapılan terapi hakkında da bilgi alan ve çocukların belli bir program dahilinde Sultan Suyu Harasına götürüldüğünü öğrenen Vali Toprak, Okul dahilinde midilli atlarla bu konuda ne gibi bir çalışma yapılabileceğinin de incelenmesini, gerekiyorsa diğer engellilere yönelik okullarla müşterek bir çalışma yapılarak kendisine bu konuda bilgi verilmesi talimatını da verdi.
 
banner143

    Yorumlar

banner301
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner303

banner304