Vali Toprak, Suriyeli Aileler İle İftarda Buluştu

Vali Mustafa Toprak, eşi Av. Selime Toprak ile birlikte Malatya Beydağı Konaklama Tesislerinde kalan Suriyeli aileler ile iftarda buluştu.

15 Haziran 2017 Perşembe 16:11
Vali Toprak, Suriyeli Aileler İle İftarda Buluştu
banner83
Vali Mustafa Toprak, eşi Av. Selime Toprak ile birlikte Malatya Beydağı Konaklama Tesislerinde kalan Suriyeli aileler ile iftarda buluştu.

İftar programına Malatya Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Şerafettin Yılmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mustafa Türker ve çok sayıda Suriyeli aile katıldı.

Vali Toprak, “Bugün Malatya'da Malatya Beydağı Konaklama Tesislerinde Suriye'den gelen vatandaşlarımızla, bize sığınan, bizim milletimizin, devletimizin yardımlarıyla burada, bu merkezde kalan kardeşlerimizle bir araya gelerek Ramazan ayının o bereketli mübarek rahmet ayının güzelliklerini buradaki kardeşlerimize de hissettirmek istedik

Dolayısıyla burada 10 100 kişi kalıyor, bin 800 kişiyi kapsayacak şekilde, tüm temsilcileri de içerecek şekilde bir iftar yemeğini Suriyeli kardeşlerimizle birlikte gerçekleştirdik.

Türkiye Cumhuriyeti devletimize sığınan üç buçuk milyona yakın Suriyelinin bir kısmı Malatya'da. Bu Tesislerde 10 100 kişi, yine Malatya ilinin değişik yerlerinde 10 000 kişi olmak üzere toplam 20 100 Suriyeli kardeşimiz Malatya'da kalıyor. Özellikle burada, bu konteyner kentte her türlü alt yapısı tamamlanmış eğitimden sağlığa, kültür ve sosyal işler de dahil olmak üzere güzellikler içerisinde tüm Suriyeli kardeşlerimiz mutlu ve mesut bir şekilde yaşıyor.

Bir taraftan da yine bir meslek sahibi olmak için belli sınırlar içerisinde dışarıya gidip geliyorlar, çalışıyorlar, bayanlar için burada değişik kurslar düzenleniyor.

Dolayısıyla ülkemize sığınan kendi ülkelerindeki Savaş, kargaşa, iç olaylar nedeniyle, oradaki vahşet ve sıkıntılar nedeniyle, Suriye'de gerçekleştirilen o sıkıntılı durumlar nedeniyle burada bize sığınan kardeşlerimize de biz kendi evlerindeki gibi hissedecek şekilde her türlü katkıyı vermeye devam ediyoruz.Bugün de Ramazan ayının bu güzelliği ile birlikte iftar programında bir kez daha bu kardeşlerimizle bir araya geldik. Hakikaten de zaman zaman geliyoruz, burada onların sıkıntılarını dinliyoruz, dertlerini dinliyoruz, yapabileceğimiz katkılar konusunda katkı sağlamaya çalışıyoruz ama şunu ifade etmek istiyorum ki Türkiye'de yerleşik olarak iyi bir şekilde yönetilen en güzel kamplardan, en güzel yerleşim birimlerinden biri burası. Burada kalan Suriyeli vatandaşlarımızın Mahalle Muhtarı dediğimiz temsilcileri var, onlar aracılığı ile de sorun ve taleplerini iletebiliyorlar.

Güzel bir diyalog içerisinde öğrencilerimizin, gençlerimizin burada kaldıkları süre içerisinde, memleketlerine gittiklerinde iyi bir eğitim almış olmaları adına, kendi ülkelerine gittiklerinde bir yabancılaşma olmaması adına gerek Milli Eğitim Bakanlığımızın gerekse de burada Suriye'den gelen öğretmen arkadaşlarımızdan seçilen öğretmenlerimizin de katkısıyla çocuklar özel bir ihtimam içerisinde eğitimlerine devam ediyor.

Biz de bugün buraya geldik, mutlu olduk bu vesile ile herkese çok teşekkür ediyoruz, sağolsunlar.”dedi.

 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv