Vali Kaban, Yassı Matem Orucu’ iftarına katıldı

Vali Ali Kaban, Yeşilyurt ilçesi Dilek Mahallesinde bulunan Engüzekliler Cemevinde Yeşilyurt Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Yassı Matem Orucu’ iftarına katıldı

29 Eylül 2017 Cuma 12:47
Vali Kaban, Yassı Matem Orucu’ iftarına katıldı
banner83
Vali Ali Kaban, Yeşilyurt ilçesi Dilek Mahallesinde bulunan Engüzekliler Cemevinde Yeşilyurt Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Yassı Matem Orucu’ iftarına katıldı

İftara Yeşilyurt Kaymakamı Ali Sakar, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Yeşilyurt İlçe Jandarma Komutan Vekili Jandarma Ast. Başçavuş Kemal Çakır, Yeşilyurt Belediye Meclis Üyeleri, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, Engüzekliler Dernek Başkanı Zeynel Doğan, Mahalle Muhtarları ve mahalle sakinleri katıldı.

Vali Kaban burada yaptığı konuşmada; “Kerbela’da yaşanmış olan bu hadise İslam tarihinin çok ciğer yakan bir hadisesidir, hakikaten ciğerleri parçalamıştır. Hiçbir ayırım yapmadan bütün İslam toprağında biraz insafı olan herkes bu olaydan dolayı çok büyük hüzün yaşamıştır, çok büyük acılar yaşanmıştır ve bu bir şekilde de ifade edilmiştir.

Muharrem ayı bizim tarihimizde hep güzel şeylerin tarihi idi, Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicretinin Muharrem ayında gerçekleşmiş olması, Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiş olması, Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmış olması gibi güzel olayları anmak için kutlama anlamında gerçekleştirilirdi.

Kerbela olayından sonra bir hüzün zamanına dönüştü, bu kötü olayın hiçbir savunulacak tarafı yoktur. Muharrem ayının 10. gününde Hz. Muhammed (sav) çok değerli torunu, hepimizin çok sevdiği Hz. Ali efendimizin oğlu Hz. Hüseyin'e yapılan davranış kabul edilebilir bir davranış değildir, bunu İslam toplumu ve İslam toplulukları da tasvip ve kabul etmemişlerdir

Olayın zaman içerisinde siyasallaşması, siyasi ifade ediliş tarzlarına dönüştürülmesi maalesef ayrılıklara, aykırılıklara sebep olmuştur. Tarihe bakıldıkça, kitaplar okundukça bunlar çok net olarak görülecektir. Biz Anadolu’ya geldiğimizde o gün ne kadar Ali sevgisi ile Hüseyin’in muhabbeti ile dolu isek her zaman öyle yaşamaya devam ettik, bunun kanıtı da bu gün halen bir arada olmamız. Bunu bir şekilde kullanmak isteyen, bunun üzerinden bizi paramparça etmek isteyenler hep oldu, ama bizler, sizler, hepimiz bunlara pirim vermedik. Çok şükür ki pirim vermedik şu an kardeş olarak bir arada bulunuyoruz.

Geçmişte yaşanmış hadiseler asla değiştirilemeyecek hadiselerdir, bizlere insan olarak düşen şey bundan sonra ne yapacağımızdır. Biz bundan sonrada kardeş olarak yaşamaya devam edeceğiz. Allah razı olsun sizler sofranızı açtınız bizde geldik sofranızı paylaştık, bizlerde soframızı açacağız sizler geleceksiniz soframızı paylaşacağız, bu böyle devam edip gideceğiz başka yolumuz yok. Siyasi görüşler elbette farklı olacak, hayata bakış açılarımız farklı olacak, belki bir kısın âdetimiz, örfümüz farklı olacak. Dünya da tek biçimlilik, herkesi tek bir renge büründürmek, tek tip elbise giydirerek tek bir biçime koymak büyük bir maharet olsaydı bunu Allah yapardı, Allah hepimizi tek biçim yaratırdı hepimizde3 robot gibi olurduk. Oysa her birimiz değişik, farklı, her birimizin kendine özgü zevkli, keyifli halleriyle birbirimize tahammül ederek, birbirimize saygı duyarak, birbirimizi severek yaşamak durumundayız.

Bizler çok medeni insanlarız, bizler Müslüman olarak hayata belli bir düzeyde başladık, bu hayattan neden geri düşelim? , neden çatışalım? Şu güzel topraklarda bin yıllık bir emaneti kavga ederek değil, sevgi ile, Aleviliğin merkezinde olan sevgi ile devam ettirerek gelecek asırlara, gelecek nesillere, evlatlarımıza, torunlarımıza güzellikler içerisinde bir yurt, bir vatan bırakmalıyız. Bu vatanın güzelliklerini, fırsatlarını hep birlikte kullanmalıyız. Bizler Ali’yi sevenler olarak, hepimiz Ali’yi seviyoruz, bunu yapacağımıza, bunu becereceğimize, bunu devam ettireceğimize Vali Ali Kaban olarak ben inanıyorum.”dedi. 
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv