Vali Kaban, Artık Kayısı Yok Malatya Kayısısı Var

Vali Ali Kaban, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte Kayısı Borsa Pazarında 2017 Kuru Kayısı İhracat Sezonu açılışına katıldı.

30 Temmuz 2017 Pazar 13:32
Vali Kaban, Artık Kayısı Yok Malatya Kayısısı Var
banner83
Vali Ali Kaban, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte Kayısı Borsa Pazarında 2017 Kuru Kayısı İhracat Sezonu açılışına katıldı.

Yeni Şire Pazarında düzenlenen programa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, bazı protokol üyeleri, ihracatçılar, tüccarlar, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Törende açılış konuşmasının gerçekleştiren Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkoç’un ardından Ticaret Borsası Başkanı Özbey, Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır ve Malatya Milletvekili Çalık katılımcılara hitap etti.

Burada konuşan Vali Kaban’da, göreve başladığının ikinci günü kendisinin de katıldığı Ankara’da düzenlenen törenle Malatya Kayısısının AB Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldığını anımsatarak bunun kendisi için mutluluk ve şeref vesilesi olduğunu belirtti.

Vali Kaban "Artık bundan sonra kayısı yok, Malatya kayısısı var" diyerek kendisinin de kayısı dememeye Malatya Kayısı demeye özen gösterdiğini ve buna dikkat ettiğini ifade etti.

Ankara dönüşünde kayısıda tahmini rekolte ve gerçekleşen rekolte realitesi ile karşı karşıya kaldığını, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Ticaret Borsası Başkanı’nın kendisine bu konuda yoğun bir bilgilendirmede bulunduklarını, kendisinin de diğer kaynaklardan yaptığı araştırmada tahmini rekolte ile gerçekleşen rekolte arasında ciddi manada fark olduğunu gördüğünü, bunu da basın mensupları aracılığı ile kamuoyu ile paylaştığını belirtti.

Vali Kaban “ Aslında Malatya Kayısısı Türkiye’de bir veya iki diğer ürünün haiz olduğu ayrıcalığa sahip oda Dünya’da % 90’a varan bir hâkimiyet. Bu tarzda Dünyada hâkim olunan ürün egemenliği fazla kalmadı. Dolayısı ile bu hem hitap ettiği kitle olarak, bu üründen geçimini sağlayanlar olarak hem de bir prestij olarak bir ülke için gurur verici bir durum, bunu korumamız gerekiyor.” dedi.

Ordu Valiliği sırasında Fındık için yapılan çalışmalardan söz ederek kayısı fiyatı ve stoku kontrol edilebilirse, stokta bir güvence ve garanti oluşturulabilirse bu tür ürünlerde Dünyada hâkimiyetin devam ettirilebilmesinin ve kazanç sağlanmasının mümkün olacağına işaret etti.

Üreticinin ürününü sattığı aracıdan tüccara, ihracatçıdan tüketiciye kadar olan zincirin ele alınması ve incelenmesi gerektiğini söyleyerek bunun Fındıkta yapılan çalışma ile gerçekleştirildiğini ve netice alındığını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci ile ilk görüşmelerinde kayısı konusunun ele alındığını ve kendisinin de Fındıkta yapılan çalışmalar ve alınan sonuçlar hakkında bilgi verdiğini belirtti. Bakan Tüfenkci’nin de Malatya Kayısısı konusunda ne yapılması gerekiyorsa hemen yapılması için talimat vereceğini, bu güne kadar geçen süre zarfında da bu konuda her türlü desteği verdiğini belirterek Bakan Tüfenkçi’ye teşekkür etti. Bakan Tüfenkçi’nin desteği olmadan bu işin regüle edilebilmesinin mümkün olamayacağını söyleyen Vali Kaban, üzerinde teknik olarak, bilimsel olarak bir çalışma yapılmadan Malatya kayısısının sorunlarının çözümü hakkında bir fikir beyan etmenin doğru olmayacağını dile getirdi.

Malatya Kayısısında istikrarın sağlanması ile her kesimin kazanç elde edeceği bir sonuç doğuracağı dilek ve temennisinde bulunarak, yapılan çalışmalara başta Bakan Tüfenkci olmak üzere destek veren, katkı sunan herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Tüm Malatya'yı kayısıya sahip çıkmaya çağıran Bakan Tüfenkci, Malatya Kayısısında yaşanan sorunları ve Kayısının Malatya için olan önemine değinirken Borsa, Lisanslı Depoculuk ve İhracat Fonu gibi konularda açıklamalarda bulundu.

Konuşmaların ardından üreticilerin getirdiği 4 numaralı kayısının temsili olarak 7,5 liradan satışı gerçekleştirilerek 2017 Kuru Kayısı İhracat Sezonu başlatılmış oldu.
 
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv