banner393
Öne Çıkanlar Balçova Belediyesi Malatya Kent Konseyi Memur Sen Malatya Adnan Oktar Selçuklu Ortaokulu

Vali Baruş Muhtarlarla Deprem Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi

Vali Aydın Baruş, mağdur olan vatandaşlarımızın doğru bilgilere erişimini sağlamak amacıyla Battalgazi İlçe Kaymakamlık toplantı salonunda muhtarlarla toplantı düzenledi.

24 Ocak 2020 Elazığ İli sivrice merkezli depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenabı Haktan sonsuz rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileğinde bulunarak sözlerine başlayan Vali Aydın Baruş, “Deprem olduğu andan itibaren vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için devletimiz büyük bir süratle harekete geçti. Kurtarılması gereken vatandaşlarımızı enkaz altından kurtardık, yaralı vatandaşımız şu anda hastanede yok. Bu depremden özellikle Doğanyol İlçemiz, Pütürge İlçemiz, Kale İlçemiz, Battalgazi ilçemiz ve Yeşilyurt ilçemizin bir bölümü olumsuz etkilendi. Battalgazi’de de çok sayıda kırsal alan başta olmak üzere merkez mahallelerde de binalarımızda hasar meydana gelmiştir.

Depreme Hazırlıklı Olmalıyız

Bu şunu gösteriyor biz depreme yeterli kadar hazırlıklı değiliz. Deprem bölgesi olan ilimizde binalarımızı, ilimizin zemin şartlarına uygun bir şekilde inşa etmemiz gerekiyor. Gördüğümüz kırsal yapılarda tabii toprak ve kerpiçten yapılmasından dolayı zaten taşıma sisteminin elverişsiz olması nedeniyle önemli hasarlar görüyoruz. Fakat yeni yapılan binalarda da özellikle 20-30 yıllık binalarda taşıyıcı sistemlerde önemli çatlaklar oluştuğunu bununda hayati açıdan risk oluşturduğunu görüyoruz. Onun için deprem bilincini tüm toplum olarak oluşturmak zorundayız” dedi.

Vatandaşları Doğru Bilgilendirelim

Battalgazi ilçesinin durumu ile ilgili bazı bilgiler veren Vali Baruş, “Bugüne kadar deprem oluşundan itibaren daha ilk günden Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerimiz, Büyükşehir Belediyesi ekiplerimiz ve kamu kurumlarından alınan teknik destek sayesinde tespit çalışmalarına başlandı. Bu tespit çalışmalarında bugüne kadar biz özellikle depremin yıkıma neden olduğu Doğanyol, Pütürge ve Kale ilçelerimizde yoğunluklu olarak çalıştık. Battalgazi ilçe merkezinde de bugünden itibaren 25 ekibimiz çalışacak. Bu çalışmalarda süratle neticelendirilip vatandaşlarımızı endişeye sevk eden bir takım evhamlardan da onları kurtarmak istiyoruz. Muhtarlarımızdan ricam lütfen vatandaşlarımızı endişeye sevk edecek söylemlere, söylentilere dikkat etsinler. Biz şu anda kamu yöneticileri olarak vatandaşımızı teskin etmek, onları endişelerden kurtarmak zorundayız. Sizlerden ricam bu konuda hassasiyet gösterin, vatandaşımıza yardımcı olun ve vatandaşımız depremden mağdur olmasıyla birlikte başka mağduriyetler yaşamasın.

İlimizdeki Hasar Tespiti

İlimiz genelinde bugüne kadar ekiplerimiz tarafından 12.884 binada hasar tespiti yapıldı. Buda 26.491 bağımsız bölüme tekabül ediyor. Yani bağımsız bölüm dediğimiz bir binada 10 daire olabilir 20 daire olabilir sayısının fazla olmasının anlamı bu. Yıkık 278 bina 478 bağımsız bölüm tespit edildi. Acil yıkılacak 217 bina 456 bağımsız bölüm var. Ağır hasarlı 2698 bina ve 5218 bağımsız bölüm var. Bu da gösteriyor ki ilimiz genelinde çok önemli bir hasara neden olmuş bu deprem. Toplamda da 3193 bina 6152 bağımsız bölüm tespit edildi. İşyeri hasar durumunuz ise acil yıkılacak 9, ağır hasarlı 53, orta hasarlı 45, az hasarlı 92 olmak üzere 199 iş yerinden hasar tespit edildi.

Battalgazi’de bugüne kadar 3852 binada tespit yapıldı. 9314 bağımsız bölüme tekabül ediyor. 13 bina yıkık 23 bağımsız bölüme tekabül ediyor. Acil yıkılacak 69 binamız, bağımsız bölüm bazında 199 bölüm var. Ağır hasarlı 426 binamız var orta hasarlı 127 bina 340 bağımsız birim. Az hasarlı 651 bina 1564 birim hasarsız 2084 bina 5648 bağımsız bölüm var. 482 binaya arkadaşlarımız gittiği halde sahibi olmadığı için ulaşılamadı.

Yıkılacak ve Taşınacak Okullar

Deprem nedeniyle bazı okullarımızda hasarlar oluştu. Ağır hasarlar oluşan veya yıkımı gereken bazı okulları taşımamız gerekiyor. Battalgazi ilçemizde Battalgazi Çolakoğlu İlkokulu boşaltılacak Fatih Hüseyin İlbak ilkokuluna taşınacak. Kubilay Anadolu İmam Hatip Lisesi boşaltılacak Orhan Gazi Ortaokuluna taşınacak. Kuluşağı İlkokulu boşaltılacak Fatih Hüseyin İlbak ilkokuluna taşınacak. Melekbaba ilkokulu-ortaokulu boşaltılacak Hatice İsmet Şeftalicioğlu İlkokulu’na taşınacak. Malatya Lisesi ek binası boşaltılacak normal diğer binada eğitimine devam edecek bu boşaltılan bölümdeki öğrenciler. Hafize Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi boşaltılacak Fatma Aliye İMKB Mesleki Teknik Anadolu lisesine taşınacak. Kazım Karabekir İlkokulu boşaltılacak yine Kazım Karabekir İlkokulunun diğer binasında eğitimine devam edecek. Dolayısıyla Battalgazi’de yedi okulumuz boşaltılıyor başka binalarda eğitimlerine devam edecek bu boşaltılan binalarında yapımına bir an önce başlanacak” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver yaptığı konuşmada, “Malatya’nın ilçelerini gezdim depremin sonuçlarını yakından görüyorum. Ben daha önce Van depreminde de bulunmuş biri olarak Sayın Valimiz, Kaymakamlarımız, Büyükşehir Belediyemiz ve İlçe Belediyelerimiz ellerinden gelen bütün imkânları sarf ediyorlar. Vatandaşlarda bu çalışmalardan dolayı memnun. Kısmi olarak bilgisizlikten dolayı kaynaklanan ufak tefek bir takım şikâyetlerle karşılaştık ancak bunların yeterince bilgi olarak beslenemediğinden kaynaklandığını düşünmekteyiz. Bu bakımdan bugünkü toplantı çok çok isabetli oldu. Muhtarlık müessesesi, bu günkü Türkiye’nin yönetim yapısında çok farklı bir konumdadır. Muhtar mahallenin amcasıdır, babasıdır, annesidir, ablasıdır yani dışardan yöneten değil, muhtar ailenin içinde de olup biteni bilen bir insandır. Yani ailenin bütünlüğünü mahallenin bütünlüğünü gözeten destekleyen bir yöneticidir. Bir şehrin mahallesinin huzuru, istikrarı, güvenini sağladınız mı o şehrin bütününde de aynı şeyi gerçekleştirebilirsiniz demektir. Bununda ilk adımı muhtarlıklardır.

Valimizden, büyükşehir belediye başkanımızdan, kaymakamımızdan, ilçe belediye başkanlarımızdan, çevre şehircilik il müdürlüklerimizden vs. bütün yöneticilerle temasımızı kurup doğru bilgiler alıp mahallenizdeki mağdurlarla paylaşmanız çok çok büyük önem arz ediyor. Devletimiz bütün kurumlarıyla meydana gelen bu yarayı sarmak, onarmak, en kısa zamanda daha huzurlu bir ortamı sağlamak için elinden gelen bütün gayreti samimi bir şekilde sarf etmeye çalışıyor. Cenabı Hak bir daha bu tür afetlerle bizleri karşılaştırmasın” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra muhtarlarımız vatandaşların sıkıntı ve taleplerini dile getirdiler.

Toplantıya Vali Aydın Baruş, Çevre ve şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, Battalgazi Kaymakamı Abdülkadir Duran, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, ilgili kurum müdürleri ve muhtarlar katıldı.

Vali Baruş Yeşilyurt İlçe Muhtarlarıyla Deprem Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi (06.02.2020)

Vali Aydın Baruş, mağdur olan vatandaşlarımızın doğru bilgilere erişimini sağlamak amacıyla Kongre ve Kültür Merkezi salonunda muhtarlarla toplantı düzenledi.

24 Ocak 2020 Elazığ İli sivrice merkezli depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenabı Haktan sonsuz rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileğinde bulunarak sözlerine başlayan Vali Aydın Baruş, “ Bu depremden özellikle Doğanyol İlçemiz, Pütürge İlçemiz, Kale İlçemiz, Battalgazi ilçemiz ve Yeşilyurt ilçemizin bir bölümü olumsuz etkilendi. Vatandaşlarımızın oturduğu binalarda, çalıştığı işyerlerinde, okullarda, kamu binalarında hasarlar oluştu. Yeşilyurt ilçemizde yıkılan bina olmadı. Acil boşaltılacak bir binamız da yok ama ağır hasar gören konutlarımız, işyerlerimiz var” dedi.

Devletimizin Bütün Olanakları Depremden Etkilenen Vatandaşlarımızın Hizmetine Koşmak İçin Cansiperane Çalışıyor

“Deprem olduğu andan itibaren devletimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için devletimiz büyük bir süratle harekete geçti. İlk deprem gecesi İçişleri Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Sağlık Bakanımız Doğanyol ilçemize geldiler. Hemen ertesi günüde Sayın Cumhurbaşkanımız Doğanyol İlçemize teşrif ettiler. Devletimizin vatandaşımızın her zaman, her sıkıntısında yanında olduğunu gösterdiler. O günden bu güne devletimizin bütün olanakları depremden etkilenen vatandaşlarımızın hizmetine koşmak için cansiperane çalışıyor.

Arkadaşlarımız gece gündüz emek sarf ediyorlar, görevli arkadaşlarımız Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız çalışıyorlar. Bizlerde Malatya olarak depremin başlangıcından itibaren Büyükşehir Belediyemiz, İlçe Belediyelerimiz ve diğer tüm kamu kurumları ile beraber harekete geçtik. Öncelikle acil ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını temini noktasında süratle hareket ettik. Özellikle barınabilecekleri çadırlar ile teçhizatı, içerisindeki ısıtıcısının, battaniyesinin temini noktasında bugün artık ihtiyacımız yok sayılır. Çünkü devletimizin bütün güçleri özellikle kolluk görevlileri jandarmamız, güvenlik korucularımız, AFAD ekiplerimiz sadece çadırları dağıtmakla kalmadı gidip vatandaşlarımızın oturduğu yerde o çadırları tek tek kurdular.

İlimizdeki Hasar Tespiti

İlimiz genelinde bugüne kadar teknik ekiplerimiz tarafından 15033 binada hasar tespiti yapıldı. Buda 32476 bağımsız bölüme tekabül ediyor. Yani bağımsız bölüm dediğimiz bir binada 10 daire olabilir 20 daire olabilir sayısının fazla olmasının anlamı bu. Yıkık 332 bina 568 bağımsız bölüm tespit edildi. Acil yıkılacak 231 bina 485 bağımsız bölüm var. Ağır hasarlı 2979 bina ve 5858 bağımsız bölüm var. 535 bina orta hasarlı 1307 bağımsız bölüm, 3155 bina az hasarlı 6755 bağımsız bölüm, 6334 bina hasarsız 15310 bağımsız bölüm olarak tespit edildi.

Bu tespitler iki aşamada yapılıyor ilk olarak genel durumun tespiti açısından teknik ekip tarafından ön hasar tespiti yapılıyor, ikinci tespitler kesin hasar tespitidir. Onun için muhtarlarımız mahallelerine teknik ekip geldiğinde öncelikle ağır hasarlı tahmin ettikleri binaları daha sonrada az hasarlı diğer binaları inceletsin.

Yeşilyurt İlçesinde bugüne kadar 247 binada tespit yapıldı. 1828 bağımsız bölüme tekabül ediyor. Yeşilyurt ilçemizde yıkık veya acil yıkılacak binamız yok. Ağır hasarlı 25 bina 241 bağımsız bölüme tekabül ediyor. Orta hasarlı 14 bina 111 bağımsız bölüm, Az hasarlı 42 bina 379 bağımsız bölüme tekabül ediyor. 155 bina 1075 bağımsız bölüm hasarsız olduğu tespit edildi.

Yıkılacak ve Taşınacak Okullar

Deprem nedeniyle bazı okullarımızda hasarlar oluştu. Ağır hasarlar oluşan veya yıkımı gereken bazı okulları taşımamız gerekiyor. Yeşilyurt ilçemizde Yeşilyurt Ziya Gökalp Ortaokulu, Ziya Gökalp İlkokuluna taşınacak. Yeşilyurt Topsöğüt Ortaokulu, Topsöğüt İlkokuluna taşınacak. Şehit Feyzullah Taşkınsoy Ortaokulu, Niyazi Mısri İlkokuluna taşınacak. Sümer İlkokulu, Abdulkadir Eriş İlkokuluna taşınacak. Necatibey Ortaokulu, Nureddin Zengi İlkokuluna taşınacak. Şehit Yüzbaşı Hakkı Akyüz Ortaokulu, Şehit Yüzbaşı Hakkı Akyüz İlkokuluna taşınacak. Bu okullarımızın yapımı için bir an önce harekete geçeceğiz ”dedi.

Daha sonra muhtarlarımız vatandaşların sıkıntı ve taleplerini dile getirdiler.

Toplantıya Vali Aydın Baruş, Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç, Yeşilyurt Belediye Başkan Vekili Erkan Dikenli, ilgili kurum müdürleri ve muhtarlar katıldı.

Toplantıdan sonra deprem nedeniyle zarar gören vatandaşların sıkıntılarını dinlemek ve bu sıkıntılara çözüm üretmek amacıyla şehrimizin farklı mahallelerinde ziyaret ve incelemelerine devam etmek üzere Kongre ve Kültür Merkezinden ayrılan Vali Baruş, Battalgazi İlçesine bağlı Şehit Fevzi, Sancaktar, Göztepe, Tandoğan ve Orduzu mahalleleri hakkında ilk bilgileri muhtarlardan aldı. Özellikle deprem nedeniyle oluşan mağduriyetlerin giderilip giderilmediğini denetleyen Vali Baruş, hasarlı binaları gezerek vatandaşların sıkıntılarını dinledi.

Vali Aydın Baruş’un inceleme ve ziyaretlerine İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren de eşlik etti.

Vali Baruş Kale İlçe Muhtarlarıyla Deprem Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi

Vali Aydın Baruş, mağdur olan vatandaşlarımızın doğru bilgilere erişimini sağlamak amacıyla Kale Kaymakamlığı toplantı salonunda muhtarlarla toplantı düzenledi.

24 Ocak 2020 Elazığ İli sivrice merkezli depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenabı Haktan sonsuz rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileğinde bulunarak sözlerine başlayan Vali Aydın Baruş, “ Bu depremden Kale ilçesi olarak önemli derecede etkilendik. Bugüne kadarki yaptığımız hasar tespitleri de gösteriyor ki Kale ilçemiz depremden zarar gören başta gelen ilçelerden birisi. Bunda en önemli rol yapı kalitesinin düşük olmasıdır.Özellikle kırsal alanlarda kerpiç, taş, yığma şeklinde yapılan binalar maalesef bu sarsıntılara dayanma gücüne sahip değil. Sahada gezdiğimizde gördüğümüz kırsal mahallelerde bile eğer bina iyi yapılmışsa betonarme bina hiçbir hasar almıyor. Önemli olan iyi bir zeminde bu inşaatı yapmanız ve kaliteli beton kullanmanız. Tabi bu eski yapılarda çok dikkat edilmediği için önümüze çok ciddi rakamlar geldi. Hasar tespit çalışmalarımız Kale ilçesinde tamamlandı.

Kale İlçesi Hasar Tespiti

Kale ilçemizde bugüne kadar yapılan tespitlerde yıkık 67binamız var, 97 bağımsız bölüme tekabül ediyor. Yani ev, ahır, birden fazla hane varsa binada tek tek sayılıyor. Ağır hasarlı 796 bina 1388 bağımsız bölüme tekabül ediyor. Orta hasarlı 207 binamız var, 371 bağımsız bölüme tekabül ediyor. Az hasarlı ise 636 bina, 1065 bağımsız bölüme tekabül ediyor. Hasarsız 913 bina 1350 bağımsız bölüm var. Acil boşaltılması, yıkılması gereken 12 bina var, 22 bağımsız bölüm var. Yıkılması gereken bu binaların birkaç gün içerisinde yıkım işlemini tamamlayacağız.

İhtiyaç Sahiplerini Yalnız Bırakmayın

“Deprem olduğu andan itibaren bütün kamu kurumları olarak, Belediyelerimiz ile el ele vererek beraber elimizdeki imkânlar çerçevesinde harekete geçtik. Öncelikle acil ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını temini noktasında süratle hareket ettik. Özellikle barınabilecekleri çadırlar ile teçhizatı, içerisinde kullanılacak ısıtıcısının, battaniyesinin dağıtımını gerçekleştirdik. Gıda dağıtımlarına başladık ve devam ediyoruz. Muhtarlarımızdan ricamız ihtiyaç sahibini tespit ettiğinizde yalnız bırakmayın, Kaymakamlığa iletin ki biz ona yardımını zamanında ulaştıralım. Birde çadırda barınması sakıncalı olan hasta, yaşlı, küçük çocukları olan aileleri mümkün olduğunca güvenli, yeterince sıcak bir ortamda barındırmamız lazım. Bildirmeniz halinde Kaymakamlığımız gereğini yapar.

Deprem Bilgilendirme Broşürü Dağıtıldı

Toplantıda Vali Baruş, AFAD İl Müdürlüğü tarafından depremzedeleri ve vatandaşları bilgilendirme amacıyla bastırılan "Birlik İçinde El Ele" başlıklı broşürü muhtarlara tanıtarak; "Hasar tespit tanımları", "Deprem sonrası sıkça sorulan sorular ve cevapları", "Hasar tespit nedir?" konularında ki sorulara cevapların bulunduğu ve aydınlatıcı bilgilerin yer aldığı broşürlerin vatandaşlarımıza dağıtılmasını istedi.

Daha sonra muhtarlarımız vatandaşların sıkıntı ve taleplerini dile getirdiler.

Toplantıya Vali Aydın Baruş, Kale Kaymakamı Nurullah Kaya, Kale Belediye Başkanı Murat Koca, Çevre Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bektaş, ilgili kurum müdürleri ve muhtarlar katıldı.

Konteyner Alanı İncelendi

Toplantıdan sonra Vali Baruş, deprem nedeniyle konutları zarar gören vatandaşların barınması amacıyla Bent Mahallesinde kurulacak olan Konteyner Kent yerinde incelemelerde bulundu. Kurulacak olan konteyner kent ile ilgili Kaymakam Kaya’dan bilgiler aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.