Şiir Gecesinde Şiire Sansür
Malatyalı Halk Şairlerinin bu Pazar sahnelemeyi düşündüğü “İçinden Türkü Geçen Şiirler” etkinliği belediye yetkililerinin “içinde karı kız ismi geçiyor” gerekçesiyle iptal edildi.
Yeşilyurt Kent Konseyi, Halk Şiiri Çalışma Grubu üyelerinden Aşık Birfani mahlasıyla tanınan şair ve ozan Metin Özer’in Kitabına ismini veren şiirinin içinde “karı kız” ismi bulunması gerekçesiyle şiirin etkinlikten çıkarılması istenmesi üzerine şairler grubu bunu bir nevi “sansür” kabul ederek Pazar günü gerçekleşmesi düşünülen etkinliği iptal ettiklerini duyurdular. Haberin sosyal medyadan duyulması üzerine vatandaşlarda büyük tepki gösterdi.
Yeşilyurt Kent Konseyi çatısı altında faaliyet gösteren Halk Şiiri Söz Okulu çalışma grubu üyesi şairler tarafından 17 Mart 2019 Pazar günü 19.30'da Sabancı Kültür Merkezinde şiir dinletisi yapılacağı gerek afişlerle gerekse davetiyelerle duyurulmuştu. Fakat 15 Mart Cuma günü öğleden sonra grup üyesi şairler sosyal medya üzerinden dinletinin iptal edildiğini belirten paylaşımlarda bulundular. Grup üyesi şairlere ulaştığımızda ilk günden itibaren kendilerine üvey evlat muamelesi yapıldığını, buna rağmen Malatya'da kültürel bir faaliyette bulunmak adına ses çıkarmadıklarını beyan ettiler. Daha önce Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesindeki Halk Ozanları Derneğinden davet aldıklarını, kent konseyi yetkililerinin destek sözü üzerine Afşin Halk Ozanları Derneğinin davetine olumlu cevap verdiklerini belirterek şöyle devam ettiler:
"Afşin ziyareti için bize destek sözü veren kent konseyi yetkilileri, son anda adaylık süreci nedeniyle bütün faaliyetleri durduklarını ve bu nedenle vasıta temin edemediklerini beyanla bizim davete icabet etmemize mani oldular. Oysa diğer grupların çalışmaları için her türlü destek sağlanmaya devam etti. Hatta aynı hafta içinde Gençlik Meclisini piknikli bir gezi tertipleyip Erzincan/Kemaliye'ye götürdüler. Olay sadece bununla da bitmedi. Kent konseyindeki diğer çalışma gruplarına gösterilen sıcaklık ve sunulan imkanlar bizlere hiç sunulmadı. Her ne kadar bu durumu da görmezden gelsek bile bugüne kadar yaptığımız toplantılara ne kent konseyi genel sekreteri ne de kent konseyinin bağlı olduğu belediye başkan yardımcısı bir kez olsun katılmadı. Bunların yanında grup temsilcimiz olan bayan arkadaşımıza bile adeta yokmuş gibi davranılarak saygısızlık yapıldı. Son olarak ise 17 Mart günü yapmayı planladığımız şiir dinletisinde, grubumuz üyelerinden Âşık Birfâni mahlasıyla tanınan ve aynı zamanda Kültür Bakanlığına kayıtlı bir ozan olan Metin Özer'in okuyacağı "Bütün Güzellere Dağıttım Seni" isimli şiirinin içinde yetkililerin tabiriyle 'Karı-kız adları geçtiği için' ahlaka aykırı ve okunmasında sakınca olacağını beyan ettiler. Daha bir hafta önce kadınlar gününün kutlandığını unutan yetkililer kullandıkları 'Karı-kız' tabirinin kabalığının bile farkında olmadan ısrarla bu şiirin değiştirilmesini talep ettiler. Bu ülkenin cumhurbaşkanının geçmişte şiirden dolayı mahkûm olduğunu düşününce, sırf bu yüzden bile onun partisine mensup insanların şiire daha sıcak davranmasını ve anlayış göstermesini bekliyorduk ama ne yazık ki şiirdeki isimlerin kadın ismi olarak değil de mana itibariyle dikkate alınması gerektiğini anlatmak için bile bir muhatap bulamadık. Bir şairin şiirine müdahale etmek aslında bir kadının doğurduğu çocuğun cinsiyetini zorla değiştirmeye çalışmaktan başka bir şey değildir. Ne yazık ki saygıdeğer büyüğümüz Âşık Birfâni'ye reva görülen muamele bundan başka bir şey değildi.
Bütün bunlardan sonra bugün 15 Mart günü, Âşık Birfâni'nin şiirini okumasına 'izin verildiğini(!)' ve kent konseyinden sorumlu belediye başkan yardımcısının yapacağımız dinletinin ardından seçim sonuna kadar bekleyip grubumuzun faaliyetlerine son verilmesi için kent konseyi genel sekreterine talimat verdiğini öğrendik. Bir arkadaşımıza yapılan bu saygısızlığın hepimize yapıldığını beyan ederek, bizleri seçime kadar dolgu malzemesi gibi kullanmak istediklerini öğrendiğimizi de kendilerine iletip bu dinletiyi yapmayacağımızı bildirdik. Olay bundan ibarettir. Okuyucularınızın Âşık Birfâni'nin şiirini merak edeceğini düşünerek şiiri de size veriyoruz."

Biz de tarafsız habercilik gereği, Âşık Birfâni'nin şiirini siz okuyucularımızın takdirine sunuyoruz:

BÜTÜN GÜZELLERE DAĞITTIM SENİ

Şaşma ha sevdiğim çokça ismine
Bütün güzellere dağıttım seni
Sığamadın bir güzelin cismine
Bütün güzellere dağıttım seni

Arzu'da Emel'de Özlem'de düşsün
Dudağın Gonca'da İnci'de dişsin
Aynur'da çehresin Hilâl'de kaşsın
Bütün güzellere dağıttım seni

Sevgi'nin gözleri kirpiği yayı
Dilşad'ın dilisin Nazlı'nın huyu
Elif'in belisin Fidan'ın boyu
Bütün güzellere dağıttım seni

Serpil'sin Serap'sın Gülşen'sin Gülden
Aslı sen Leyla sen o Züleyha sen
Gizem'de Gamze'sin Emine'de ben
Bütün güzellere dağıttım seni

Hülya'nın hayali Duygu'nun nemi
Nil'in gözyaşları Derya'nın demi
Gülseren'in saçı Gül'ün perçemi
Bütün güzellere dağıttım seni

Neşe'nin gülüşü Zeliş'in pozu
Tülay'ın endamı Gülay'ın yüzü
Hadi gözün aydın sevdanın kızı
Bütün güzellere dağıttım seni

Bir ömür topladım bir anda saçtım
Bir defter bitirdim bir defter açtım
Bağrımda güverttim bağrımdan biçtim
Bütün güzellere dağıttım seni

Õvünüp dururken güzelim niye
Yüz bin parça oldun şu Birfâni'ye
Beni yaktın eller yanmasın diye
Bütün güzellere dağıttım seni

Şiir: Âşık Birfâni (Metin Özer)
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

160X600.gif