Rektör Kızılay Uluslararası Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve İnönü Üniversitesinde öğrenim gören uluslararası öğrencilerin hem kendileri ile ilgili gelişmelerin ele alındığı hem de onlardan gelen dilek ve temennilerin dinlediği bir toplantı yapıldı.

06 Aralık 2018 Perşembe 16:21
Rektör Kızılay Uluslararası Öğrencilerle Bir Araya Geldi
Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay İnönü Üniversitesinde öğrenim gören uluslararası öğrencilerle bir araya geldi.
Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve İnönü Üniversitesinde öğrenim gören uluslararası öğrencilerin hem kendileri ile ilgili gelişmelerin ele alındığı hem de onlardan gelen dilek ve temennilerin dinlediği bir toplantı yapıldı.
Toplantıya Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızlay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Rektör Danışmanı ve Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. İlhan Erdem, Malatya Valiliği İl Göç İdaresi Müdürü Atilla Kölük, Öğrenci İşleri Dairesi ve Sağlık Kültür ve Spor Dairesi başkanları ileİnönü Üniversitesinde öğrenim gören uluslararası öğrenciler katıldı.
Malatya Valiliği İl Göç İdaresi Müdürü Atilla Kölük,Rektör Danışmanı ve Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. İlhan Erdem veRektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolattoplantının başında yaptıkları konuşmada uluslararası öğrencilerin ilde ve üniversitede sahip oldukları yasal haklar, yapılan düzenlemeler ve sahip oldukları olanaklar ile öğrenim durumları hakkında bilgiler verdiler.
İlk defa 2010 yılında uluslararası öğrenci alımına başlamış olan İnönü Üniversitesinin bugün itibariyle ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinin her birindeuluslararası seviyeyi yakalayabilecek sayıya ulaştığını ifade den Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise konuşmasına şöyle devam etti:
İnönü Üniversitesi kurulduğu 1975 yılından beri ortaya koyduğu performansve başarı grafiğiyle, eğitime ve bilime katkısıyla ülkemizin yüz akı üniversiteleriarasında saygın bir yere sahiptir.
Üniversitemiz, ilk defa 2010 yılında uluslararası öğrenci alımına başlamış,bugün itibariyle ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinin her birindeuluslararası seviyeyi yakalayabilecek sayıya ulaşmıştır. Yakın çalışma arkadaşlarımsayılarla ilgili bilgileri sizinle paylaşacaktır.Bizim için sevindirici hususlardan biri de burada bölüm kazanan veya mezunolanlar, kendi ülkelerinden öğrencileri de buraya yönlendirmektedir. Üniversitemizakademik alanda başarılı bir konumdadır. Ayrıca çok güzel bir kampüsümüz var.
Üniversitemiz “Yeşil Kampüs” kategorisinde dünyadaki ilk 500 üniversite arasınagirmiş bulunmaktadır. Öğrencinin her türlü ihtiyacının karşılanabildiği, huzurlu,güvenli bir ortamımız var. İmkanlarımızı artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
Sevgili öğrenciler,Sizlerin sorunlarınıza çözüm bulmak için gerek devlet kurumlarıyla gerekse
sivil toplum kuruluşlarıyla sürekli iletişim halindeyiz. Özellikle ilk gelenöğrencilerin barınma sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz. Ekonomik sorunlarınızaçözüm bulmaya çalışıyoruz. Türkçe öğrenmenize yardımcı oluyoruz. Türkiye’desadece İnönü Üniversitesi kendi bölüm öğrencilerine Türkçe öğretimini ücretsizyapmaktadır. İnönü TÖMER ve Uluslararası Öğrenci Ofisi sizin sorunlarlayakından ilgilenen iki kurumumuz. Her türlü sorunlarınızda bu iki kurumumuza
ulaşın.Yabancı öğrenci kayıtlarında hedefimiz dünyanın her coğrafyasındanöğrencilerimizi Üniversitemize kazandırmaktır. Üniversitemizde Suriyeli ve Türkiye cumhuriyetlerden çok sayıda öğrenci vardır. Bizler, kurduğumuz iki araştırma veuygulama merkezi ile dünyanın değişik coğrafyaları ile ilgili akademik çalışmalaryapmak istiyoruz. Güney Asya Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi veAfrika Ülkeleri Araştırma ve Uygulama Merkezlerini yeni kurduk. Bu merkezlerdehem araştırma yapılacak hem de bu ülkelerle eğitim alanında işbirliği yapılacaktır.Böylece bu ülkelerden daha fazla öğrenciyi üniversitemize kazandırmak istiyoruz.Şehrimizin göz bebeği Turgut Özal Tıp Merkezimizde her gün binlercehastaya ileri tedaviler yapılmakta, büyük ve riskli ameliyatlar başarı ilegerçekleştirilmektedir. Hastanemiz ülkemizin en önemli organ naklimerkezlerinden biridir. Hastanemizde bugüne kadar 2.333 karaciğer, 514 kemikiliği, 283 kornea ve 268 böbrek nakli yapılmıştır. Merkezimiz karaciğer naklindedünya ikincisi, Avrupa birincisidir. Nakil için yurt dışından çok fazla sayıdahastamız gelmektedir. Yurt dışından gelen 2017 yılında 160 ve 2018 yılında 280hastaya nakil yapılmıştır.Bu rakamlar da göstermektedir ki Üniversitemiz, uluslararası bir konumaçoktan ulaşmıştır. Organ nakli ile birlikte bizler yurt dışından gelen doktorlara nakileğitimi de vermekteyiz. Kırgızistan, Azerbaycan ve Afganistan işbirliği yaptığımızülkeler arasında başta gelmektedir. Öğrenci tercihinde en çok rağbet gören alanlarsağlık ile ilgili bölümlerdir. Bu da sağlık alanında başarılı bir üniversiteolduğumuzu göstermektedir.Sevgili öğrenciler,Bugün biz sizleri misafir ediyoruz. Misafirliğiniz bitip ülkelerinizedöndüğünüzde sizler bizim gönül elçilerimiz olacaksınız. Ülkelerle olan bağlarımızısizler kuracaksınız. Bizler de sizin misafirleriniz olacağız. Şimdi biz, mezunöğrencilerle iletişimlerimizi sürdürmek için çalışmalar yapıyoruz. Mezun olsanızbile biz sizlerle iletişime devam edeceğiz. Özellikle Uluslararası Öğrenci Ofisi aynızamanda mezunlarla da ilgilenecek.Sizlerle iletişim kurmaya devam edeceğiz.
Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın konuşmasından sonra İnönü Üniversitesinde öğrenim gören 1174 uluslararası öğrencinin bir araya geldiği toplantıdasorun ve çözümler ele alındı. Dilek ve temennilerde konuşulduğu toplantı çekilen toplu fotoğraf ile son buldu.

 
banner315

    Yorumlar

banner334
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv