Rekabetçi Sektörler Programı teklif çağrısı bilgilendirme toplantısı Malatya’da yapıldı

Rekabetçi Sektörler Programının yeni dönem destekleri proje çağrısı için 15 Mayıs 2017 tarihinde Malatya Valisi Mustafa Toprak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Oğuz Hamşioğlu, AB Mali Programları Dairesi Başkanı ve uzmanların katılımıyla Malatya’da bilgilendirme toplantısı yapıldı

16 Mayıs 2017 Salı 19:10
Rekabetçi Sektörler  Programı teklif çağrısı  bilgilendirme toplantısı Malatya’da yapıldı
banner83
Rekabetçi Sektörler Programının yeni dönem destekleri proje çağrısı için 15 Mayıs 2017 tarihinde Malatya Valisi Mustafa Toprak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Oğuz Hamşioğlu, AB Mali Programları Dairesi Başkanı ve uzmanların katılımıyla Malatya’da bilgilendirme toplantısı yapıldı. Projeler için son başvuru tarihi 9 Haziran 2017.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla gerçekleştirilen Rekabetçi Sektörler Programının yeni dönemi için 405 milyon avro kaynak oluşturuldu. Programın, rekabetçiliğe ve inovasyona odaklı yeni döneminde ilk Proje Çağrısı kapsamında imalat sanayi, araştırma geliştirme, teknoloji transferi ve ticarileşme konularındaki projelere yaklaşık 110 milyon avro tutarında kaynak ayrıldı. Proje çağrısı ile ilgili olarak Malatya’da gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında başvuru sahiplerinin nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda katılımcılara bilgi verildi.

Bu çağrı döneminde hazırlanacak projelerin süresi en fazla 36 ay olup, her türlü eğitim ve danışmanlık hizmeti (teknik destek) ile makine/ekipman, yazılım, veri tabanı üyeliği gibi tedarik alımları için harcama yapılabilecek. Destek konusuna ve temasına göre her bir proje bütçesi 1 ila 10 milyon avro arasında destek alabilecek. Destek alanlarına ilişkin ayrıntılı bilgilerin tümü çağrı rehberlerinde yer almakta olup söz konusu rehberler Rekabetçi Sektörler Programının resmi internet sitesinden indirilebiliyor. Desteklerle ilgili ilgili tüm diğer dokümanlar ile çağrı kapsamında yayınlanan duyurulara erişmek için rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr adresinin ziyaret edilmesi gerekiyor.

BAŞVURULAR BAKANLIĞIN WEB SİTESİNE YAPILACAK
Rekabetçi Sektörler Programı fonlarından yararlanmak isteyen kuruluşların ilk proje teklif çağrısı kapsamında “imalat sanayi, araştırma-geliştirme, teknoloji transferi ve ticarileşme” başlıklarında 9 Haziran 2017 saat 17:00’ye kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. Basılı kopya gönderme son tarihi ise 16 Haziran 2017. Başvuru ve proje geliştirme sürecine ilişkin olarak başvuru yapmayı planlayan kurum ve kuruluşlar, Program Otoritesine sorularını web sitesi üzerinden iletebiliyor. Sorulara haftalık olarak web sitesi üzerinden yanıt veriliyor. Proje teklif çağrısı ile ilgili sorular 2 Haziran 2017 akşamına kadar alınacak. Bakanlığın son cevap yayımlama tarihi ise 5 Haziran 2017.


REKABETÇİ SEKTÖRLER PROGRAMI NEDİR?
Rekabetçi Sektörler Programı, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği mali işbirliği anlaşması çerçevesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen, yaklaşık 900 milyon avroluk bir bütçeyi projeler aracılığı ile kullandıran bir programdır. 2007 yılından bu yana yürütülen Program ile, Türkiye'deki bölgesel farklılıkların dengelenmesi için KOBİ'lerin rekabet gücünün artırılarak sosyal ve ekonomik kalkınma sağlanması amaçlanıyor.

Programın, 2007-2013 yıllarını kapsayan ilk döneminde yaklaşık 500 milyon avro bütçeyle Hatay'dan Sinop'a, Mardin'den Yozgat'a 43 ilde büyük çaplı yatırımlar hayata geçiriliyor. Rekabetçi Sektörler Programı ile KOBİ'lerin altyapı ve teknoloji ihtiyaçlarını karşılayacak ortak kullanım atölyeleri ve üretim tesislerinin kurulması, yenilikçi teknolojilerle üretimin katma değerinin artırılması, finansa erişim ve turizm altyapısının geliştirilmesini sağlayan projelere mali kaynak aktarılıyor.

Bu önemli yatırım programı, yüzlerce KOBİ ve işletmeye teknik altyapı, AR-GE, dış ticaret, pazarlama ve işletme yönetimi, lojistik ve depolama gibi alanlarda kendisini geliştirme ve bu sayede iş ve rekabet edebilme gücünü artırarak yeni pazarlara açılma şansı sağlayacak. Artan iş ve rekabet gücüyle, yaratılan yeni iş imkanlarıyla Programın hedef bölgelerinde ekonomik ve sosyal refahın da artırılması hedefleniyor. AB-Türkiye mali işbirliğinin yeni dönemi kapsamında, 2014-2020 yılları arasında hedef bölgesi tüm Türkiye olarak genişlemiş olan Rekabetçi Sektörler Programı, yenilikçilik ve AR-GE gibi alanları da destek kapsamına alarak kalkınma hamlelerini daha geniş bir coğrafyaya yaymayı planlıyor.
 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv