Özal, Vefatının 24’üncü Yıldönümünde Turgut Özal Müzesi’nde Anıldı

Vali Mustafa Toprak, 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı vefatının 24’üncü yıldönümünde İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde bulunan Turgut Özal Müzesi’nde andı.

18 Nisan 2017 Salı 10:03
Özal, Vefatının 24’üncü Yıldönümünde Turgut Özal Müzesi’nde Anıldı
banner83
Vali Mustafa Toprak, 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı vefatının 24’üncü yıldönümünde İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde bulunan Turgut Özal Müzesi’nde andı.
Vali Toprak’ın 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatının 24’üncü yılı dolayısıyla İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde bulunan Turgut Özal Müzesi’ni ziyaretine İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Şerafettin Yılmaz, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar ve hastane yöneticileri de eşlik etti
ziyaret ederek İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ile birlikte Özal’a ait kişisel eşyaları inceleyerek Rektör Prof. Dr. Kızılay’da Tıp Merkezinin yapım süreci ve müze hakkında bilgiler aldı.
Vali Toprak ziyaretin sonunda müze anı defterini de yazarak imzaladı. Vali Toprak burada yaptığı açıklamada anı defterine yazdıklarını okudu. Anı defterine “Kıymetli 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın anısına; Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin ve Malatya’mızın merhum evladı Turgut Özal’ın 24 üncü vefat yıl dönümünde ‘Turgut Özal Müzesi’nde minnet ve şükranla Sayın Cumhurbaşkanımızı anmak üzere ziyarette bulunduk.
8. Cumhurbaşkanımız, Devlet ve Siyaset Adamı büyük insan, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin yetiştirdiği ve ülkemizi dünya ülkeleri arasında güçlü, vatandaşlarımızı müreffeh ve mutlu etmek adına çok önemli değişim ve dönüşümleri cesaretle gerçekleştirmek üzere kendisini ülkesine, milletine adayan mümtaz şahsiyeti vefatının 24. Yıldönümünde rahmet, minnet, saygı ve şükranlarımızla anıyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti ve vatandaşlarımızın Malatya’dan çıkmış ve bu toprakların yetiştirdiği evlatları müteşekkirdir. Ruhun şad olsun, saygılarımla” dedi.
Rektörü Prof. Dr. Kızılay’da Turgut Özal’ın kamu yatırımlarının etkin ve verimli kullanılması konusunda önemli reformlar yaptığını kaydetti. Özal’ın Türk siyasetinde derin izler bıraktığını belirten Kızılay, "Özal, Türkiye’nin kalkınması, gelişmesi ve muasır medeniyetler seviyesine çıkmasında büyük rol oynayan bir liderdir. 24 Ocak 1980’de hazırladığı reform paketiyle Türkiye’de dışa açık serbest piyasaya geçiş sağladı. Ekonomik kalkınma ve büyüme hamlesinin başlaması rahmetli Özal’ın dönemine denk gelmektedir" dedi.
Ziyaretin anısına Vali Toprak’a 8. Cumhurbaşkanı Özal’ın resminin bulunduğu bir tabak hediye edildi.
Vali Toprak ilimizde göreve başladığı günden buyana birçok kez müzeyi ziyaret etmek istediğini ancak bu güne nasip olduğunu ifade ederken 1978 yılında yine bu gün kendisine gönderilen bombalı paketin patlaması sonucu gelini ve iki torunu ile birlikte vefat eden Belediye Başkanı Şehit Hamit Fendoğlu’ nu da rahmetle andığını dile getirdi.
 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv