MASTÖB, Malatya Lojistik Köy ve Lisanslı Depoculuk Merkezi Olmalı

MASTÖB Malatya Şube Başkan Cengiz, İnönü Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu tarafından Lojistik Köy ve Lisanslı Depoculuk Çalıştayında çıkan sonuç Malatya için devrim niteliğinde bir sonuçtur.

30 Haziran 2017 Cuma 13:08
MASTÖB, Malatya Lojistik Köy ve Lisanslı Depoculuk Merkezi Olmalı
banner83
MASTÖB Malatya Şube Başkan Cengiz, İnönü Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu tarafından Lojistik Köy ve Lisanslı Depoculuk Çalıştayında çıkan sonuç Malatya için devrim niteliğinde bir sonuçtur.
Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Malatya Şube Başkanı Murat Cengiz, Malatya’da gerçekleştirilen Lojistik Köy ve Lisanslı Depoculuk Çalıştay’ında 40 yıldır atıl durumda bulunan Malatya Vagon Onarım Fabrikasının Lojistik üs merkezine dönüştürülebileceği sonucuna varılması Malatya İçin çok önemli bir kazanım olacaktır dedi.
Malatya’nın bulunduğu Coğrafik ve Jeopolitik konumu nedeniyle çok önemli bir şehirdir. Malatya gerek Ortadoğu, Kafkaslara yakınlığı ile dış ticarette, Gerekse Doğu ve Güneydoğu Anadolu , Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu Bölgelerine yakınlığı ile de İç ticarette çok önemli bir merkez konumunda bir ildir.
Ankara Kazan bölgesindeki lojistik üs bölgesinin , bir benzerinin Malatya’da kurulması gerektiğini ifade eden Cengiz , Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin müjdelediği hızlı Tren ile de Malatya limanlara yük taşınması konusunda merkez bölge lojistik bölge konumuna da gelecektir.
Lojistik Üs ve Lisanslı Depoculuk Çalıştayın da , lojistik üs ve lisanslı depoculuğun yapılacağı en uygun alanın Vagon Onarım Fabrikası olduğunun belirtilmesi kayısı için lisanslı depo kurulmasına yönelik yönetmeliğin de bir an evvel yürürlüğe girmesini sağlayacaktır. Yapılan incelmeler sonucunda Yaklaşık 30 bin tonluk bir lisanslı depo alanı ve binası için ortalama 50 milyon TL’lik bir yatırımın gerektiği belirtilirken , Vagon Onarım Fabrikasının değerlendirilmesi durumunda para harcanmadan projenin hayata geçirilebileceğinin vurgulanması ayrıca çok önemli bir ekonomik kazançtır.
MASTÖB Malatya Şube Başkan Cengiz , Çalıştay sonrası alınan kararla lisanslı depoculuğun Malatya kayısısına değer katacak bir çalışma olduğu ifade edilerek “Şu anda Malatya’da köylüler ürünü topladıktan hemen sonra, ilaç, işçilik borçları nedeniyle ürünü anında satmaktadır. Ürün bu sebeple, beklenen fiyatın altında, çok cüzi bir gelir ile satılmaktadır. Kurulması düşünülen lisanslı depo sisteminde ürüne devlet desteği ile bir ürün senedi verilecek ve köylü bu ürün senedini istediği bankada bozdurarak mevcut sistemden daha fazla gelir elde edecektir dedi.
Dünya Kayısı Merkezi konumunda bulunan Malatya’da Halen 400 milyon dolar olan kayısının ihracatının bu çalıştay’dan çıkan sonuçla 2 milyar dolar seviyelerine çıkabileceği de öngörüldüğü belirtiliyor.
Malatya’da Kurulması düşünülen Lojistik köy merkezi ile birlikte ihracatçı iş adamlarının da önünün açılacağı ve daha hızlı ihracat yapılmasının sağlanacağı belirten Başkan Murat Cengiz , Malatya’nın lojistik üs merkezi haline gelmesi durumunda pastadan da büyük pay alarak , özellikle ekonomik anlamda çok büyük kazanımlar elde edecektir.
Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Malatya Şube Başkanı Murat Cengiz , Malatya için çok önem taşıyan bu Lojistik Köy ve Lisanslı Depoculuk Çalıştayını düzenleyen başta İnönü Üniversitesi Girişimcilik Topluluğuna , İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaca ve TSO eski genel Sekreteri Erkan Gölgeli’ye şahsım ve tüm Malatyalılar adına çok teşekkür ediyorum dedi.
 
banner143

    Yorumlar

banner309
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv