Malatya Tanıtım Günleri görkemli bir törenle açıldı

İstanbul 2. Geleneksel Malatya Tanıtım Günleri, açılış töreniyle başladı. Açılış töreninde Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan 300 kilogram ağırlığındaki kayısı döneri kesildi.

12 Ekim 2018 Cuma 17:07
Malatya Tanıtım Günleri görkemli bir törenle açıldı
İstanbul 2. Geleneksel Malatya Tanıtım Günleri, açılış töreniyle başladı. Açılış töreninde Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan 300 kilogram ağırlığındaki kayısı döneri kesildi.

Malatya’nın tarihi, kültürel, yöresel ve turistik değerlerinin tanıtıldığı İstanbul Yenikapı’da gerçekleştirilen Malatya Tanıtım Günleri’nin açılış töreni Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, şehrimizin mimari tarihinde önemli bir yere sahip olan ve iki katlı cumbalı ev şeklinde tasarlanan tanıtım standında, görsel materyallerin yanı sıra Malatya yöresine ait lezzetler de ziyaretçilere ikram edildi.

Açılış törenine; İstanbul Valisi Vasip Şahin, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekilleri ve MKYK Üyeleri Bülent Tüfenkci ve Öznur Çalık, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu AK Parti İstanbul Milletvekili hemşerimiz Halis Dalkılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İstanbul Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, eski Milli Eğitim Bakanı Metin Emiroğlu, CHP eski Milletvekili Gülay Yedekçi, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, Malatya Dernekler Federasyonu (MADEF) Başkanı Yılmaz Durmuş, İlçe Belediye Başkanları, STK temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Polat: “Malatya’yı Sizlere Getirdik”
İstanbul’a Malatya’nın selamını getirdiklerini belirterek konuşmalarına başlayan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat: “Malatyalı her yerde duruşuyla dört dörtlük tavır sergilemiştir. Belki bir iple buraya geldi, ama Malatyalı ruhuyla burada çalışarak bir yandan işini, bir yandan çevresini büyüttü. Hem doğduğu hem de doyduğu yere vatandaşlık, vefakarlık ve kadirşinaslık yaptı. Bugün burada Malatya’yı sizlere getirdik. Valilik, Belediyemiz, sivil toplum kuruluşlarımızla, üniversitelerimizle, Malatya hasreti çeken sizlerle birlikte olmak için, Anadolu’nun 81 vilayetinden kardeşlerimizle buluşmak için Malatya’yı ayaklarınıza getirdik. Malatyalı kardeşlerimiz Malatya’ya sahip çıkıyor. Türkiye’nin dört bir yanından hemşerilerimizi de Malatya’ya bekliyoruz. MADEF ve diğer sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte dört gün birlikte olacağız. ”dedi.

Dalkılıç: “Malatya’nın Muhabbetine Katılım Günleri”
AK Parti İstanbul Milletvekili hemşerimiz Halis Dalkılıç: “Dünya çalkantılı bir dönemden geçiyor. Güçlü Türkiye’ye tüm insanlığın ihtiyacı var. Biz de Malatya olarak Türkiye’nin sigortasıyız. Adına Malatya Tanıtım Günleri demeyelim, Malatya’nın Muhabbetine Katılım Günleri diyelim.” dedi.

Çalık: “Malatyalı Sayısını Artırmakta İstanbul’daki Malatyalılara Düşüyor”
AK Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık:“Tanıtım günleri Ankara ve Malatya’da da yapıldığında hemşericilik duygusu yoğun yaşanan bir duygudur. Malatyalı olup, kendini Malatyalı hissedenlerde bu duyguyu yoğun yaşar. Bu bir araya gelmek için bahanedir. Malatyalı sayısını artırmakta İstanbul’daki Malatyalılara düşüyor. Turgut Özal’ın söylediği gibi ‘Dört dörtlük bütün hemşerilerime, eşi bulunmayan memleketim Malatya’ya’ canı gönülden sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.” dedi.

Tüfenkci: “Malatya, Kimlikli Şehirlerden Birisi”
AK Parti Malatya Milletvekili, MKYK Üyesi, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci:“Malatya Tanıtım Günleri gurbetteki insanlarımızı bir araya getirme noktasında önemli. Bu 4 günlük sürede amacımız; Malatya kültürünü yansıtıp, Malatya’nın özünü, rengini, çiçeğini burada ortaya koyabilmektir. Malatya, kimlikli şehirlerden birisi. Biz yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi bozmayalım, birbirimize her alanda sahip çıkalım. Biz güçlü olursak, Türkiye güçlü olur. ”dedi.

Kaban: “Tarihi, coğrafyası ve insan ilişkileriyle kendisini fazlasıyla ifade eden bir şehir”
Malatya Valisi Ali Kaban: “Şehir ve mekânlar vardır, bu mekânlar için ciddi hikâyeler oluşturmanız gerekir. 15 aydır Malatya’dayım ve her seferinde yeni bir zenginliğini keşfediyorum. Bir mekân olarak hikâye uydurmamıza, yeni bir şey söylememize gerek olmayan; tarihi, coğrafya ve insan ilişkileriyle kendisini fazlasıyla ifade eden bir şehir. Ancak biz bunu yurt içi ve yurt dışında bir şekilde ifade etmemiz gerekiyor. Tanıtım günlerinin bu noktada anlamı büyük.” dedi.

Şahin: “Malatyalısın Dediklerinde Gurur Duyuyorum”
İstanbul Valisi Vasip Şahin: “Burası şu anda Malatya’dır. Biz, Malatya’yı yaşıyoruz. O sıla hasreti bir nebzecik dinmiş oldu. Malatya gerçekten kimliği, kişiliği olan ve kendini ispat etmek, tanıtmak zorunda olmayan bir şehir. Ama bunu İstanbul’dan esirgemeyin, mahrum bırakmayın. Malatya’da iki sefer görev yaptım. Aile olarak Malatya üzerimizde tesirleri bulunan bir il oldu. Malatya’yı seviyorum, beni görenler Malatyalı olup olmadığım hususunda sorguluyorlar. ‘Malatyalısın’ dediklerinde onur, gurur duyuyorum. ”dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Malatya Tanıtım Günleri’nin açılışı gerçekleştirilerek, stantlar gezildi.
 
banner315

    Yorumlar

banner334
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv