Konferansta Dünü ve Bugünüyle Kudüs Konuşuldu

BİLSAM, haftalık periyotlar halinde cumartesi günleri düzenlediği seri konferanslar dizisinde bu hafta Gazeteci Taha Kılınç’ı ağırladı.

13 Kasım 2017 Pazartesi 21:13
Konferansta Dünü ve Bugünüyle Kudüs Konuşuldu
banner83
BİLSAM, haftalık periyotlar halinde cumartesi günleri düzenlediği seri konferanslar dizisinde bu hafta Gazeteci Taha Kılınç’ı ağırladı. BİLSAM Konferans salonunda gerçekleşen konferansa dernek üyeleri ve birçok vatandaş katıldı.
BİLSAM Denetim Kurulu Başkanı Yeminli Mali Müşavir Ramazan Yakıcı yaptığı açılış konuşmasında,
“Derneğimizin kültürel etkinlikleri kapsamında bugün Kudüs’ü konuşmak için yine bir aradayız. Sezai Karakoç’un deyimiyle göklerde inşa edilip yere indirilen, adıyla müsemma bir şehir Kudüs. 5 bin yıllık tarihi boyunca Davut’un Talut’a attığı taşla Cinlere yaptırdığı muhteşem tapınağın, Yahya’nın kesik başının, Zekeriya’nın şahadetinin, İsa’nın göğe yükselişinin, Hz. Muhammed habibinin şahididir Kudüs. İbrahim’i, İsmail’i, İshak’ı, Yakup’u, Yusuf’u, Musa’yı, Harun’u ağırlamış, hepsinin ruhaniyetini sindirmiş ziyaret edenlere de bu ruhu üfleyen bu toprakların bir parçasıdır Kudüs. Bugün bu vasıflar görkemini taşısa da barış ve selam anlamına gelen adını ona çok verenlerin elinde kalandır Kudüs. 400 yıldır Osmanlı hâkimiyetinde huzur bulan, 1516 yılında Osmanlı hâkimiyetine giren Kudüs, 1917 yılına kadar huzur ve güven içinde yaşadı. Osmanlı’lar kadim bir medeniyet merkezi olan Kudüs’ü ihya ve inşa etme yanı sıra 3 dinin kutsallarını ve mensuplarını da sorunsuz ve hoşgörü ile saygıyla muamele etti. Belki asıl başarısı da buydu. Yahudilerin de ibadet etmesi için Kanuni’nin emriyle Mimar Sinan’ onarılan kapı duvarı, bugün hala Musevilerin en kutsal mekânıdır. Hristiyanların hac mekânı kıyamet Kilisesi günümüzde hala Sultan Abdülmecid’in 1852 yılında verdiği Amanname ile yönetiliyor. Osmanlı padişahlarının Mescid-i Aksa’nın ihyası için gelenekselleştirdiği cömertlik yarışı bugün Türkiye Cumhuriyetinin devraldığı en özel mirastır.” dedi.
Açılış konuşmasından sonra “Dünü ve Bugünüyle Kudüs”ü anlatan Gazeteci Taha Kılınç,
“Karşımızda bu şehri İşgal altında tutan insanların bu şehrin her taşın altını ezberlediği gerçeğini aklımızdan tutarak, Kudüs’ü adım adım dakika dakika dinlememiz gerekiyor.” Diyerek sözlerine şöyle devam etti.
“İslamiyet’in yayılmasından itibaren Müslümanların kıblesi Kudüs’tü. Medine’ye hicretten bir buçuk yıl sonrasına kadar Kudüs kıble olarak kaldı. Peygamberimizin 23 yıllık peygamberliğinin 14 buçuk yılda Müslümanlar Beyt’ül Makdis’e döndüler. Allah Kalplerimizi Kudüs’e raptetmek için burayı kıble olarak gösterdi. Allah Beyt’ül Makdis’ten sonra Kâbe’yi kıble olarak gösterir. 1099’da Haçlıların şehri işgal edişinden 90 yıl sonra 1187 yılında Selahaddin-i Eyyubi Hittin savaşı ile Kudüs’ü Haçlılardan aldı. Haçlıların Kiliseye çevrildiği camiler tekrar eski haline döndürüldü. Selahaddin-i Eyyubi şehirde çok enteresan düzenlemeler yapıyor. Selahaddin-i Eyyubi şehri fethettikten 4 yıl sonra şehirdeki Hristiyanlar kavga etmesinler diye bazı düzenlemeler yaptı. Eyyubi, Memluk, Osmanlı dönemi, 1917 İngiliz mandası dönemi, 67 döneminin İsrail İşgali ile 2017 yılına kadar ki dönemde aynı uygulama devam ediyor. Kıyamet Kilisesinin anahtarı Selahaddin-i Eyyubi zamanından beri hala Müslümanların elinde duruyor. Elimizde güç yokken bile kurduğumuz düzen hala devam ediyor. Mescid-i Aksa’nın Müezzinliği 500 yıldır hala aynı ailede devam ediyor, bu da Memluk döneminde yapılan bir düzendi. Aksa’nın kapılarını yaklaşık 800 yıldır aynı aile açıp kapatıyor. Hepsi de mevcut İslam devletlerinin o dönemde devam ettirdiği düzenli işlerdir. Müslümanların Tarih boyunca ortaya koyduğu Adalet sisteminin bazı noktalarda hala alternatifinin bulunamadığını görüyoruz. Kudüs ise bunlardan çok çarpıcı bir örnektir. Oraya gittiğinizde hala hatıralarımız devam ediyor ama bu konuda biraz daha hızlanmamız ve gayretlerimizi arttırmamız gerekiyor.”
Verimli geçen konferans, soru cevap kısmıyla son bulurken, program sonunda günün anısına Taha Klılnç’a İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek tarafından hediyeler takdim edildi.
BİLSAM, bir sonraki hafta 18 Kasım Cumartesi Saat: 19.00’da “İslami Düşüncede Yenilik Din Mi İdeoloji Mi” konusuyla Prof. Dr. Mehmet Zeki İŞCAN’ı misafir edeceğini duyurdu.

 
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv