"Geleceğin İnşasında İmam Hatip Okulları"

Vali Mustafa Toprak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ile birlikte İnönü Üniversitesi, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Yeşilyurt Belediyesi tarafından Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde ortaklaşa düzenlenen "Geleceğin İnşasında İmam Hatip Okulları" konulu sempozyuma katıldı.

27 Nisan 2017 Perşembe 21:35
banner83
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’dan sonra Vali Toprak katılımcıları selamlayarak, sempozyumun hayırlı ve uğurlu olması dileği ile başladığı konuşmasında İmam-Hatip Okullarının Yerli ve Milli olması, İlim ve İrfan ışığı altında, bilimsel ve inanç duyguları ile birlikte eğitim vermesinden dolayı önemli işlevinin olduğunu belirterek”İmam-Hatip Okulları, ülkemizdeki din eğitiminin iyi bir noktaya gelmesinde en önemli paya sahip olan, bir asra yaklaşan geçmişiyle Aziz Milletimizin tedris ettiği din eğitimine tanıklık eden, her geçen gün kendini geliştiren ve artık bir marka hâline gelen modern eğitim kurumlarıdır.

İmam-Hatip Okullarımızda verilen eğitim, Necip Türk Milleti'nin milli ve manevi yapısına uygun bireyler yetişmesinde oldukça belirleyici ve etkili olmaktadır.

Bu okullardan mezun olan gençlerimiz, almış oldukları eğitim nedeniyle herhangi bir üniversitemizin herhangi bir fakültesinde işlenmekte olan müfredata uyum sağlamakta, başarılı bir şekilde eğitim hayatını idame ettirebilmekte ve ülkemizin büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak pek çok alanda başarı ile görev yapmaktadır.

İmam-Hatip Okullarımızın hem dini hem de dünyevi ilimler çerçevesinde eğitim veriyor olması, milli ve manevi duyarlılığı yüksek olan Milletimizin teveccühünü celbetmiş, insanımızın bu okulları tercih ve tahkimine vesile olmuştur.

Bu teveccühün altında yatan gerçek şudur ki halkımız çocuklarının yanlış akım ve ideolojilerin tahakkümüne maruz kalmasını istememekte; Yüce Dinimizi, milli ve manevi değerlerimizi doğru kaynaklardan ve kadim eserlerden öğrenmelerini murat etmektedir.

Dolayısıyla bu pencereden baktığımızda 2023 ve 2071 hedefleri olan bir Türkiye'nin "öncü medeniyet şuuru" ile bütün İslam ülkelerine ve Türk Cumhuriyetlerine örnek olma, dünyaya örnek olma, kılavuzluk etme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Çünkü bütün eğitim kurumlarımız gibi İmam-Hatip okullarımızın da dinamiği çocuklarımızdır, gençlerimizdir.

Ve maalesef insanın yanlışa meylettiği, arayış içerisinde olduğu en önemli evre gençlik evresi olup nahoş eylemler bile "gençliğimi yaşıyorum" ifadesiyle gençlik yıllarında meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır.
Bir milletin istikbali olan gençlerin güzel ahlaklı, sağlam karakterli, milli ve manevi değerlerini haiz, ilim ve irfan âşığı olması hem o milletin hem de o millete umut besleyen milletlerin kurtuluş reçetesidir.

İşte Merhum Âkif'in "Asım'ın Nesli" diye nitelendirdiği Türk Gençliği, bizim ve bizi yegâne umudu olarak görmekte olan milletlerin tutunacak dalı, gören gözü, söyleyen dili olacaktır. Bu neslin yetişmesinde İmam-Hatip Okullarımızın son derece önemli katkıları olacağı şüphe götürmez bir gerçektir. Bu anlamda bütün öğrencilerimize, öğretmenlerimize, öğretmen yetiştiren akademisyenlerimize üstün başarılar diliyorum.” dedi.
Vali Toprak sözlerinin sonunda Malatya İmam-Hatip Okullarının yıllar içerisindeki durumundan söz ederek yıllar içerisinde yaşanan zorluklar nedeni ile öğrenci sayısının azalmasına rağmen son yıllarda Hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığının girişimleri ile ortaokulların açıldığını hem okul sayısında hem de öğrenci sayısında büyük artışlar yaşandığını, ilim, irfan, teknoloji ve dini inanç değerlerinin birlikte yaşatılması adına ortaokul ve lise sayısı ile niteliğinde de artış sağlandığını, bu okullara teveccühün arttığını da belirterek Hükümet yetkililerine ve Bakanlara teşekkür etti.

Kendisinin de mezun olduğu İmam-Hatip Okullarının bundan sonrada tüm diğer okullar gibi ülkenin ve milletin inşasında güzelliklere katkı sağlamasını dileyerek sempozyumu düzenleyen İnönü Üniversitesi Rektörlüğüne, bilgi ve birikimleriyle sempozyuma katkı sunacak olan bilim adamlarına, eğitimcilere teşekkür eden Vali Toprak’tan sonra Bakan Yardımcısı Erdem ve Bakan Tüfenkci’nin konuşmalarının ardından üç gün sürecek olan sempozyum başladı.

 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner303

banner304