Büyükşehir Medine Dönemi Siyer Dersleri Başladı

Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen derse Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun ve dersin müdavimleri katıldı.

21 Eylül 2017 Perşembe 16:11
Büyükşehir Medine Dönemi Siyer Dersleri Başladı
banner83
Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından düzenlenen Siyer Dersleri’nin Medine Dönemi Seminerleri başladı. İlk dersi veren Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez, Siyer Dersleri ve Medine Döneminin önemine dikkat çekti.
Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen derse Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun ve dersin müdavimleri katıldı. Derste, Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez, “İslam Öncesi Medine ve İslam’ın Medine’ye Girişi” konusunu anlattı.
Peygamber, bizimle Rabbimiz arasındaki halkayı teşkil ediyor
Medine Dönemini çok önemsediğini ifade eden Söylemez, şunları anlattı:
“Medine Dönemi, İslam Toplumunun inşası demektir. Temeller Mekke Döneminde atıldı ve üzerine bir yapı kuruldu. Dolayısıyla biz temelleri tanımış olduk. Şimdi yapıyı görmemiz lazım. O yapı gerçekten ne? Bunlar bize yarınlarımız açısından katkı sağlayacak. Tarih, hele hele Siyer asla dünle alakalı değildir; bugünlerimiz ve yarınlarımızla alakalıdır. Çünkü oradan aldığımız bilgileri eğer biz güncellemezsek, bugünlere taşımazsak, yarınları onun üzerine kuramazsak Siyer okumanın bir anlamı yok; o zaman biz Hz. Peygamber ile herhangi bir tarihsel şahsiyeti birbirinden ayırt edemeyiz. Dolayısıyla tarihsel şahsiyetler sadece öyle kalırlar ama Peygamber, bizimle Rabbimiz arasındaki halkayı teşkil ediyor. Onun için halkayı tanımalı ki o halka aracılığıyla Rabbimize vasıl olabilelim. Peygamberi tanımamızın ya da tanımak istememizin arkasındaki temel neden bu. Onun için Siyer son derece önemli ve Medine bu kadar önemli.”
Medine Dönemi 2’nci dersinin 30 Eylül Cumartesi günü saat 20.00’da aynı yerde Prof. Dr. Adnan Demircan’ın anlatacağı “Hicret ve Hz. Peygamber’in Medine’ye Ulaşması” konusuyla gerçekleştirileceği belirtildi.
15 günlük periyotlarla toplam 19 programdan oluşan derslere tüm vatandaşların davetli olduğu belirtildi.

 
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv