Atatürk, Ölümünün 82. Yıl Dönümünde Törenlerle Anıldı

Anıt önündeki tören, çelenk sunumu ve saygı duruşuyla başladı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıt şeref defteri Vali Aydın Baruş tarafından imzalandı. Törene katılan protokol üyeleri ve diğer katılımcılar daha sonra Atatürk Evini ziyaret etti. Atatürk evi ziyaretinin ardından protokol üyeleri Battalgazi Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitimi Merkezi’nde gerçekleştirilen törene katıldılar. Burada yapılan anma töreninde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sesinden 10.yıl Nutku dinlendi. Malatya Lisesi Tarih Öğretmeni Abdulvahap Alkan’ın ‘Atatürk’ün son günleri’ konulu konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiir dinletisi yapıldı.

Battalgazi Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitimi Merkezi’nde yapılan program sonrasında Kernek Külliyesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Mustafa Kemal Atatürk’ü anma törenine geçildi. Kernek Külliyesi’ndeki programa Malatya Valisi Aydın Baruş, 2.Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak ile birlikte Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan katıldı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82. yıl dönümünde kendisi rahmet ve minnetle andığını ifade etti. Gürkan, “Türk milletine çağdaş ve bağımsız bir Türkiye bırakan Atatürk'ü bugün daha iyi anlıyoruz. Bizler Atatürk'ün miras bıraktığı Türkiye Cumhuriyetini, hedefi olan muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak adına daha fazla çalışıp, daha fazla üretmeye devam edeceğiz. Bu süreçte en önemli görev kutsal bir mesleği icra eden öğretmenlerimize düşmektedir. Çünkü öğretmen demek hayat demektir. Öğretmen demek çağdaş yaşam demektir. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği medeniyet yolunda gençleri, çocukları yönlendirecek, kültürel değerleri onlara kazandıracak bir sevgi yuvasıdır öğretmenler. Bu güzel vatanı bize emanet eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, vefatının 82. yıl dönümünde saygıyla ve minnetle anarken, vatan toprakları için canlarını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle anıyorum.” şeklinde konuştu. Kernek Külliyesi’nde gerçekleştirilen program sonrasında Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Semt Konakları öğrencileri arasında yapılan ‘Atatürk’ü Anma’ temalı yapılan şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Malatya Valisi Aydın Baruş, 2.Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından takdim edildi.

Vali Baruş, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Törenine Katıldı

Vali Aydın Baruş, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 82.yıl dönümünde Malatya’da düzenlenen törene katıldı.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene, Vali Aydın Baruş, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, askeri ve mülki idare amirleri ile kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

Anıttaki törende çelenk sunumu, saygı duruşu, İstiklal Marşının okunmasının ardından anıt şeref defterini imzalayan Vali Aydın Baruş, “Aziz Atatürk, Ebediyete irtihalinizin 82 nci Yıldönümünde milletçe Zat-ı Alinize saygı ve şükranlarımızı sunmak, aziz hatıranızı ihtiramla yâd etmek üzere manevi huzurlarınızdayız.

“Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine sadakat gerekir” ifadenizden hareketle 10 Kasım’ı bir matem günü olarak değil, emsalsiz düşünceleriniz ve pek kıymetli ilkeleriniz ışığında, sınırları Şehitlerimizin kanlarıyla çizilen Vatanımıza, Şanlı Al Bayrağımıza ve mukaddes emanetiniz olan Cumhuriyete büyük bir azim ve cesaretle sahip çıkma günü olarak telakki etmekteyiz.

Türkiye Cumhuriyeti’ni ve istiklalimizi müdafaa mecburiyetine düştüğümüzde içinde bulunduğumuz imkân ve şartları düşünmeden vazifeye koşmanın vazgeçilmez sorumluluğumuz olduğunu, Türkiye’yi işaret buyurduğunuz muasır medeniyetler düzeyine eriştirmek için hiç durmaksızın çok çalışmamız gerektiğini asla unutmuyoruz.

Zat-ı Aliniz başta olmak üzere, Kahraman Silah Arkadaşlarınızın, Aziz Şehitlerimizin ve Şanlı Gazilerimizin hayatlarını feda etmek uğruna bizlere açtığı yolda yılmaksızın mücadele ederek bizlere emanet ettiğiniz Türkiye Cumhuriyeti’nin istiklâl ve istikbalini dünya durdukça baki kılmak ve yüceltmek, bu emaneti gelecek nesillerimize yüz akıyla devretmek yegâne hedefimizdir. Bu istikametteki mücadelemizde, sizin sarsılmaz azminiz, cesaretiniz ve Vatan aşkınız yolumuzu aydınlatan rehberimiz olacaktır.

Tüm kalbimizle inanıyoruz ki; Aziz Türk Milleti, fıtratının muktezası olan iman, sadakat, millet ve vatan sevdasından ne bugün ne de yarın asla taviz vermeyecek, kutlu emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ifade buyurduğunuz gibi ilelebet payidar olacaktır.

Minnet ve ihtiramımızla... Ruhunuz şad olsun” dedi.

Törene katılan protokol üyeleri ve diğer katılımcılar Atatürk Evini ziyaret etti. Battalgazi Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezi Salonunda devam eden tören programında, Aziz Atamızın sesinden 10. Yıl Nutku dinlendi. Battalgazi Malatya Lisesi tarih öğretmeni Abdulvahap Alkan’ın “Atatürk’ün Son Günleri’’ konulu konuşması, Battalgazi Malatya Lisesi Öğrencilerinden İklim Güllü’nün “Mustafa Kemaller Tükenmez” adlı şiirini okuması ve 2. Ordu Komutanlığında görevli Muhabere Yüzbaşı Olcay Çamdere’nin Atatürk’ün askeri kişiliğini anlatmasının ardından program Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin Oratoryo sunumu ile sona erdi.

YEŞİLYURT’TA 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ NEDENİYLE BİSİKLET TURU DÜZENLENDİ

“Türkiye Cumhuriyeti, O’nun Belirlediği Hedefler Doğrultusunda Büyümeye Devam Edecek”

Yeşilyurt Belediyesi, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü etkinlikleri kapsamında bisiklet turu düzenledi. Başkan Çınar, Türkiye Cumhuriyetinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği hedefler doğrultusunda daha büyük hedeflere ulaşacağını söyledi.

ÖĞRETMENEVİ ÖNÜNDEN BELEDİYE HİZMET BİNASINA KADAR PEDAL ÇEVİRDİLER

Yeşilyurt Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yapılan organizasyon için saat 08:30’da Öğretmenevi önünde bir araya gelen bisikletçiler, Yeşilyurt Belediyesi Hizmet Binası önüne kadar pedal çevirdiler.

ŞANLI TÜRK BAYRAKLARIYLA BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI VERDİLER

Yol güzergâhında gerek vatandaşlar gerekse de araç sahipleri tarafından alkışlanan bisikletçiler, ellerindeki Türk Bayraklarıyla Yeşilyurt Belediyesi Hizmet Binası önünde birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

09:05’DE SAYGI DURUŞU VE İSTİKLAL MARŞI

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcılarının da yer aldığı özel anma programında, saat 09:05’i gösterdiğinde ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulurken, akabinde ise İstiklal Marşı okundu.

“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü SAYGI VE MİNNETLE YÂD EDİYORUZ”

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü etkinliklerine ayrı bir değer katan güzel bir organizasyon düzenlediklerini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, vefatının 82. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, özlem ve minnetle yâd etiklerini söyledi.

“DEVLETİMİZİN GELİŞMESİNDE GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN BELİRLEDİĞİ HEDEFLERİN BÜYÜK KATKISI VARDIR”

Bisiklet turu etkinliğine yoğun ilgi gösteren bisikletçilere teşekkürlerini sunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Kurucusu, büyük devlet adamımız, memleketimizin özgür ve bağımsız bir şekilde bugünlere ulaşmasında büyük emekleri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 82 nci yıl dönümünde rahmet ve saygıyla yâd ediyoruz. Ülkemizi parçalamak, bölmek ve yok etmek adına Anadolu topraklarını ele geçirme arzusunda olan işgalci güçlere karşı aziz milletimizin azmi ve kararlığından aldığı güçle Milli Mücadeleyi başlatan ve ardından Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin temellini atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milletimizin kalbinde çok müstesna bir yere sahiptir. Yeşilyurt Belediyesi olarak ta 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü etkinlikleri kapsamında bu özel güne anlam katması adına düzenlediğimiz bisiklet turumuza iştirak eden tüm sporcularımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Oldukça çetin ve zor bir dönemin ardından Anadolu topraklarını işgal edebilmek adına dört koldan saldıran düşman kuvvetlerine karşı topyekün seferberlik başlatarak büyük zaferlerin altına imza atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, kahraman şehitlerimiz ve gazilerimiz, şanlı tarihimize isimlerini altın harflerle yazdırmışlardır. Bizler de O'nun ‘En Büyük Eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere eserlerine sahip çıkıp, el birliği ile çalışarak ülkemizi daha ileri seviyelere taşımak için elimizden gelen her şeyi yapmaktayız. Ülkemizin aynı sıkıntılarla karşı karşıya kalmaması içinde daha çok çalışacağız, daha fazla emek sarf edeceğiz. Yeşilyurt Belediyesi olarak ta ülkemizin gelişmişlik düzeyine katkı sunmak, muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmesi içinde var gücümüzle çalışıyoruz. Bizler tüm çalışmalarımıza, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı dönemde vaat edilen vizyon ve ufka göre şekil vermekteyiz. Ecdadımızın belirlediği hedefle ulaşmak hiç zor değildir, yeter ki birbirimize inanalım, daha çok çalışalım daha çok hizmet üretelim. Bizler milletimize duyduğumuz aşk ve sevdayla Devletimizin daha fazla kalkınması adına hiç durmadan, dinlenmeden, heyecanla ve aşkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hepimiz üzerimizdeki sorumlulukları daha fazla yerine getirmemiz gereken bir dönemden geçmekteyiz. Ülkemiz her zaman olduğu gibi yine saldırılarla ve türlü türlü planlarla karşı karşıyadır. Şanlı Türk Bayrağımız altında bizler bağımsızlığımızdan ve özgürlüğümüzden asla ödün vermeden, birlik ve beraberlik ruhu çerçevesinde ülkemizi geliştirmeye, büyütmeye aynı kararlıkla devam etmeliyiz. Türkiye’miz şu anda eğer birçok alanda ileriye gitmişse, dünyanın sayılı ülkeleriyle rekabet edecek seviyeye ulaştıysa, birçok devleti de geride bıraktıysa Türkiye Cumhuriyetini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere o dönemki devlet adamlarımızın ileri görüşlülükleri, gelecekle ilgili hedefleri ve ufuklarının büyük katkısı vardır. Bizler o dönemki hedefleri daha da büyütmek ve geliştirmek adına dur durak bilmeden çalışacağız. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 82. yılında saygı ve özlemle anıyor, bu vesileyle Millî Mücadelemizin tüm kahramanlarını, aziz şehit ve gazilerimizi de rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile bisiklet turuna katılan bisikletçiler, ellerindeki Türk Bayraklarıyla özel anma programı için hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

160X600