Aslantepe Kazıları İlimiz Turizmine Katkı Sağlıyor

Vali Kaban, İl Kültür ve Turizm Müdür v. İskenderoğlu’na Aslantepe’nin Dünya Miras Asıl Listesi'ne girmesi için gerekli çalışmaların sürdürülmesi ve bakanlık nezdinde konunun takipçisi olması talimatını verdi.

10 Ağustos 2017 Perşembe 12:50
Aslantepe Kazıları İlimiz Turizmine Katkı Sağlıyor
banner83
Battalgazi ilçesi sınırları içerisinde bulunan Arslantepe Höyüğü’nde 2017 yılı kazı çalışmaları için ilimize gelen Arslantepe Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane, Prof. Dr. Gian Maria Di Nocera ve İl Kültür ve Turizm Müdür v. Levent İskenderoğlu, Vali Ali Kaban’ı makamında ziyaret etti.

Prof. Dr. Frangipane ve Prof. Dr. Di Nocera, kendilerini kabullerinden dolayı Vali Kaban’a teşekkür ederek yeni görevinde başarılar dilediler.

Prof. Dr. Frangipane, 41 yıldır Aslantepe kazılarına katıldığını, buranın dünya çapında öneme sahip bir yer olduğunu, Anadolu’nun ilk Kent Devletinin burada kurulduğunu ve böylelikle devlet olgusunun burada doğduğunu belirterek çalışmalar hakkında bilgiler verirken bu çalışmalara katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu da ifade etti.

“Malatya'da kendimizi mutlu hissediyoruz bizde artık Malatyalıyız” diyen Prof. Dr. Frangipane, kazı çalışmalarının 10 Ağustos 2017 tarihi itibariyle başlayacağını ve Ekim 2017 tarihine kadar süreceğini söyledi.

Prof. Dr. Di Nocera da, kendisinin 30 yıldır kazı çalışmalarına katıldığını, güzel bir çalışma ortamı içerisinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtirken Prof. Dr. Frangipane’ nin sözlerine katıldığını ve Malatya’nın kendisi için ikinci Memleket gibi olduğunu sözlerine ekledi.

İl Kültür ve Turizm Müdür v. İskenderoğlu Kültür ve Turizm Bakanlığının UNESCO’ya müracaatı ve Dünya Miras Merkezi'nce gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda Aslantepe’nin Dünya Miras Geçici Listesi'ne girmeye hak kazandığını hatırlattı.

Vali Kaban’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek göreve yeni başlaması münasebeti ile hem dile getirdikleri dilek ve temennileri, hem ilimizde gerçekleştirdikleri çalışmaları hem de Arslantepe Höyüğü hakkında vermiş oldukları bilgiler için ziyaretçilerine teşekkür etti.

Vali Kaban, İl Kültür ve Turizm Müdür v. İskenderoğlu’na Aslantepe’nin Dünya Miras Asıl Listesi'ne girmesi için gerekli çalışmaların sürdürülmesi ve bakanlık nezdinde konunun takipçisi olması talimatını verdi.

Vali Kaban, Çalışmaları ile ilimiz turizmine katkı sağlayan, aynı zamanda da Anadolu’da yaşamış olan medeniyetleri aydınlatan ziyaretçilerine ilimizde gerçekleştirecekleri 2 aylık çalışma süresi içerisin de kendilerine her türlü desteği ve katkıyı vermeye hazır olduğunu ifade etti.
 
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv