15 Temmuz'da Malatya Tek Ses Tek Yürek Oldu

15 Temmuz Demokrasi Nöbeti ve Şehitlerimizi anma programının 1. yıl dönümünde Türkiye’nin bütün kentlerinde olduğu gibi Malatya da tek ses, tek yürek oldu.

16 Temmuz 2017 Pazar 14:33
15 Temmuz'da Malatya Tek Ses Tek Yürek Oldu
banner83
15 Temmuz Demokrasi Nöbeti ve Şehitlerimizi anma programının 1. yıl dönümünde Türkiye’nin bütün kentlerinde olduğu gibi Malatya da tek ses, tek yürek oldu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyelerinin ortaklaşa düzenlediği 15 Temmuz Demokrasi Nöbeti ve Şehitlerimizi anma programında Malatyalılar, 15 Temmuz Millet Meydanını hınca hınç doldurarak, tüm Dünya’ya biriz, birliğiz mesajı verdiler.

15 Temmuz Millet Meydanı'ndaki programa, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İnönü Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, AK Parti İl Başkanı Hakan Kâhtalı, MHP İl Baskanı Dr. Ömer Faruk Kalı başta olmak üzere İl Protokolü, STK temsilcileri ve on binlerce Malatya'lı katıldı.

Demokrasi Bayramının 1. Yıl dönümü Öğretmen Evi önünde Kortej yürüyüşüyle başladı. Onbinlerce Malatyalı ellerinde Türk bayraklarıyla mehteran eşliğinde 15 Temmuz Millet Meydanı'na kadar yürüdü.

15 Temmuz Millet Meydanı'ndaki etkinlikler, Mehter Takımının gösterileriyle başladı. 15 Temmuz 2016 da okuduğu salâ ile hafızalara kazınan Abdulkadir Şehitoğlu'nun Kuran’ı Kerim tilavetiyle devam eden programda il protokolü selamlama konuşmaları yaptı.

İlk konuşmayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat yaptı. Malatyalıların yiğit insanlardan oluştuğunu belirten Polat, “Geçen yıl bu zamanlar Malatyalılar bu meydanı doldurarak bu yiğitliği gösterdiler. Bu senede yine bu meydanı boş bırakmadınız. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

15 Temmuz 2016 yılında Türkiye’nin üzerine çöken kara bulutların dağıtıldığını belirten Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Milletimizin iradesi ve kararlılığıyla kara bulutlar dağıldı. Aydınlık ve güzel günler geldi. Tek duamız kara bulutların ülkemizin semalarına girmemesidir” dedi.

15 Temmuzun geride kaldığını vurgulayan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Artık bundan sonra kendimize soracağımız soru? Ülkem için bundan sonra daha iyi nasıl bir şeyler yapabiliriz olmalı. Artık bir tek Türkiye kaldı. Birliğini bozamadıkları tek ülke Türkiye’dir” şeklinde konuştu.

1 yıl önce FETÖ ve yandaşlarının Türkiye’ye tuzak kurmaya çalıştığını ifade eden AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, “Bu tuzak Dünyada eşi benzeri olmayan bir Millet sayesinde bozuldu. Canını hiçe sayanlar bu oyunu bozdu. İstanbul ve Ankara’dan sonra Malatya bu konuda çok önemli işler yaptı. Allah hepinizden razı olsun” dedi.

Türkiye’nin gerçek sahiplerinin 15 Temmuz Millet Meydanı'nı yine doldurduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Yaklaşık 1 ay boyunca meydanları dolduran, tankların karşısında duran, memleketine sahip çıkan insanlarımızı FETÖ hain darbe girişiminin sene-i devriyesinde yine meydanlarda görmek bizleri onurlandırdı. Bizler Milletçe bilgili ve bilinçli olmak zorundayız. Aynı sevgiyle, aynı hoşgörüyle yolumuza devam edeceğiz. Milleti için, bayrağı için canını, kanını ortaya koyan şehitlerimizi anacağız. Onların hatıralarına sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

Malatya’nın geçmişten bugüne kadar esareti kabul etmediğini hatırlatan AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, “Malatya diyince bir durup bin düşüneceksiniz. Bu ülke üzerinde hegomanya oluşturmaya çalışanlara, emperyal güçlere 15 Temmuz’da Türk Milleti iyi bir ders verdi” ifadelerini kullandı.

Malatyalıların dik duruşlarıyla darbeye dur dediklerine dikkat çeken Malatya Valisi Ali Kaban, “Malatya övgülerin en güzeline layıktır. Bu üzücü durum yaşanırken ben Zonguldak’ta görevdeydim. Malatya’nın hikâyesini bu meydan bu topluluk şimdi daha iyi anlatıyor” dedi.

Millet için ülkesi için canını, malını veren bütün şehitleri rahmetle anan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, “Türk Milleti 15 Temmuz’da darbe girişiminin yönünü değiştirip bir destan yazdı. O destanın bir bölümü de Malatya’da bu meydanda yazıldı. Buna hepimiz şahitlik ettik. Malatya o gün darbeye geçit vermedi. Destansı mücadeleye imza atıp tarih sayfasındaki yerini aldı” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından sahneye çıkan Malatyalı Hacı Gülhan ve Miraç Yiğit şiirleriyle Malatyalıları duygulandırdılar.

Büyükşehir Belediyesi Halk Müziği Korosu da sahne alarak kahramanlık türkülerini seslendirdi. 15 Temmuz Millet Meydanını dolduran binlerce Malatyalı gecenin ilerleyen saatlerinde sahne alan Talha Bora Öge’nin şiirlerini, Ender Doğan’ın seslendirdiği ilahileri ve Ali Kınık’ın söylediği türküleri dinlediler.

15 Temmuz darbe girişiminin olduğu gece darbeleri durduran ilk salâyı okuyan Mustafa Özyılmaz'ın sahnede okuduğu ve Malatya'daki tüm camilerde yayınlanan salâsı dinleyenleri tekrar o karanlık geceye götürdü.

Sabaha karşı 02.30’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM'de yaptığı konuşmayı dinleyen Malatyalılar sabah namazını Yeni Cami'de kıldıktan sonra dağıldı.

Programa katılan vatandaşlara Belediyeler ve STK' larca sabahın ilk ışıklarına kadar su, çay, simit, çorba ve çeşitli ikramlarda bulunuldu. 
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv