banner403

Tohma Çayındaki Kirliliğin Nedeni Belli Oldu
Kuluncak Tohma deresine karışan atığın Termik santral kaynaklı değil, santrale kömür sağlayan eski maden yataklarında biriken yağmur suyu olduğu anlaşıldı.
Geçtiğimiz günler sitemiz yönetiminde olan “Kulumca Haber” facebook sayfasından konuyu gündeme getirdikten sonra haberimiz medyada genişçe yer bulmuş ve İHA ve bazı yerel ve ulusal haber siteleri de konuyu kamuoyuna duyurmuştu.
Haberimiz üzerine iletişime geçtiğimiz Kuluncak Belediye Başkanı Erhan Cengiz ve Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Boyraz’la konunun ayrıntısını görüşmüş ve bize yollamış oldukları görselleri de yeni haberimizde yayınlamıştık.
Kuluncak Kaymakamı Okan Daştan, Belediye Başkanı Erhan Cengiz ve Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Boyraz’da kirliliğin tespiti için sahaya giderek incelemelerde bulunmuş ve akabinde de Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğünü konuda haberdar ederek konuyu tutanak altına almışlardı.
Bu haberler medyada yer aldıktan sonra kamuoyunda büyük bir tepki ve endişe yer almaya başladı. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağb aba ise Tohma Çayı videosunu sosyal medya adreslerinden paylaşarak yetkililerin dikkatini çekti.
Tüm bu gelişmeler üzerine Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü bir yazılı açıklama yaparak kirliğin sonuçlarının kaynağını açıkladı ve Tohma Çayından numune alarak labartuvara gönderdi. İlerleyen günlerde labaratuvar sonuçlarının paylaşılacağı duyuruldu.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan imzasıyla yaptılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
30 Temmuz 2019 tarihinde Sivas Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gelen ihbarda Sivas İli, Kangal ilçesi sınırları içerisinde yeralan Sarıca köyünden geçmekte olan derede balık ölümleri olduğu ve ölümlerin Kangal Termik Santrali deşarj sularından kaynaklandığı İlimiz Kuluncak ilçesine kadar ulaştığı bildirilmiştir. Sivas Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre; Sivas Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Sivas Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri koordineli bir şekilde bahse konu olan Kangal Termik Santraline gidilmiştir.
Kangal Termik Santralinde oluşan atık suların arıtılması amacıyla işletmeye ait endüstriyel nitelikli atıksu arıtma tesisinin çalışır durumda olduğu atık su numunesi alındığı ve analizlerinin yapılması amacıyla ilgili laboratuvarlara gönderildiği ifade edilmiştir.
Kangal termik santrali çevre mühendislerininde katılımıyla, 4_4,5 km mesafedeki Uyuzpınarı gölü mevkiinde derede denetim yapılmış, balık ölümleri görülmemiş ve derede yapılan Ph ve çözünmüş oksijen ölçümlerinde değerlerin normal olduğu görülmüştür. (Ph:7.8, Çözünmüş Oksijen:6.90, Sıcaklık:22.3 )
Ancak dere boyunca yapılan denetimde dereye yüksek bir debiye sahip sel şeklinde (çamurlu) suyun Tohma Çayına karıştığı görülmüştür. Fakat karışan suyun iddia edildiği gibi Kangal Termik Santrali ile alakasının olmadığı ve balık ölümlerinin olmadığı belirtilmiştir.
Sel şeklinde gelen suyun sebebi ve kaynağı araştırılmış ve bölgede uzun yıllardan beri Kangal Termik Santraline kömür sağlanan sahada çukur olan alanlarda; yeraltı suları, yağmur ve kar suyunun birikmesi sonucu irili ufaklı olan yaklaşık 12 adet göletin olduğu, bu doğal göletlerden birinin derin 2 noktasında sızma olduğu ve suyun buradan boşaldığının tespit edildiği bildirilmiştir. Tohma Çayına kirli bir şekilde karışan bu sudan da ayrıca yetkili laboratuvarlar tarafından numune alınarak tahlile gönderilmiştir. Doğal yollarla oluşan bu göletlerin bazılarında halihazırda balıklar yaşadığı da ifade edilmiştir.
Sivas Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işletme yetkilileri ile iletişime geçilerek tedbir almaları gerektiği bildirilmiş, Sivas Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından teferruatlı rapor hazırlanacağı ifade edilmiştir. Ayrıca kirlilik kaynağının olduğu bölgenin uydu görüntüleri Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderilmiş olup bülten ekinde bulunmaktadır.
Diğer taraftan Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Malatya Tarım Orman İl Müdürlüğünden personellerce ilimiz sınırları içerisindeki bölgeye gidilmiş olup, gerekli numune alınmış analiz için ilgililaboratuvara gönderilmiş olup; her iki ilden alınan numune sonuçlarına göre işlemler yürütülecektir. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner405

banner397