Narinç Sirmen-Yazar-Şair-Gezi Günlüklerim

Hindistan’ın 25 eyaletinden biri olan Rajasthan'nın başkentidir. Pembe şehir olarak bilinen, bütün binaları pembe boyalı tarihi eserleri bakımından zengin bir kent.. Taş, mermer ve fildişi oymacılığı, pirinç işletmeciliği, kuyumculuk meşhurdur. Otelimiz; Jaipur racasının sarayı. Otele çevrilmiş muhteşem bir bahçe, inanılmaz güzel. Bu şehri çok sevdim, daha gezmeden.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Narinç Sirmen-Yazar-Şair-Gezi Günlüklerim
banner83

Safir Kenti-JAİPUR

Hindistan’ın 25 eyaletinden biri olan Rajasthan'nın başkentidir.
Pembe şehir olarak bilinen, bütün binaları pembe boyalı tarihi eserleri bakımından zengin bir kent..
Taş, mermer ve fildişi oymacılığı, pirinç işletmeciliği, kuyumculuk meşhurdur.
Otelimiz; Jaipur racasının sarayı. Otele çevrilmiş muhteşem bir bahçe, inanılmaz güzel. Bu şehri çok sevdim, daha gezmeden.

Aldığım kumaşlardan birini, resepsiyon’daki yetkiliye rica ettim bana sâri olarak giydirdi.
Sarma şekli çok değişik, onlar gibi taşıyamadım ama havaya girdim kıyafet , ‘’saray'ın havası kendimi racanın eşi gibi hissettim.’’

Artık şehri gezme zamanı geldi.

Amber Sarayı - Hawa Mahal (rüzgar sarayı)- Jai Mahal- Kali Tapınağı- Maharaja Şehir Sarayı - Ram Niwas-bahçeleri gördüğüm yerler. Bunlardan benim için en ilginç olanı Amber kalesi -saray idi. Saray muhteşem güzelliğinin yanında , ''SHEESH MAHAL'' ( Zevk ve Zafer Salonu) Belçika aynalarıyla çok güzel hayranlıkla seyrettim...

Fil’lerle kaleye çıkmamız bana çok değişik geldi. Her file 4 kişi biniliyor. İkisi sağda ayaklarımız sarkık oturuyorduk. Diğer iki arkadaşım solda aynı şekilde.
Hayli dik olan kale yolundan salınarak çıkmaya başladık. Yolun sol tarafı uçurum.
‘’Bizi yolun başında karşılayan maymunlar’’, girişine kadar refakat ettiler. Ben maymunların çokluğu ve insanlarla iç içe olmalarından ürkenler sınıfındayım.

Muazzam bir Açıkhava astronomi merkezi var. Mihrace ailesinin yaptırdığı bir rasathane; güneş saatlerini gezegenleri gözlemlemede kullanılan bu alan gerçekten çok enteresan geldi bana.

Şimdi, surların içinde bulunan mücevher merkezi Johari pazarına gidelim.
Ben bu kadar güzel taşı; bu kadar zihninde tasarlanmış güzel mücevheri hiç bir yerde görmedim. Birla ailesi, Hindistan’nın en zengin ikinci ailesiymiş. Kraliçeler 10 kg altın takarmış ve 4 kadın uşak, ağırlaşan kraliçeyi ancak bir tahtırevan ile taşırmış. Bir davete hazırlanırken kraliçeye 12 uşak yardım edermiş.
Bende bir incili kolye aldım. Küpeleriyle beraber. İki adet hal hal aldım. Çok güzeller çok.

Sinema sanayi çok gelişmiş.

Bisikletli veya motorlu taşıyıcılar var ( RİCKSHOW) adını verdikleri bisikletliye bindim. Enteresan kullanan kişiyi çekiştirdim. Her yere dalıyordu yüreğim ağzıma geldi, çok korktum. Ama o yine bildiğini okudu.

Bu ülkede gözlemlediğim ve beni çok etkileyen; En düşük ortama, yaşam standardına burada gördüm. Mutlu görünüp. Şikayet etmeyen insan’ları da.

Hayatlarında hiç dam görmemiş, sokakta doğmuş, sokakta yaşamış ve ölmüş insanlar var. Ve muson yağmurlarında hayatlarını kaybediyorlar.

Barakalarda, kapısı olmayan içerde yerde kartonlar üzerinde ömür boyunca yaşamak inanılır gibi değil.

Doğum oranı çok yüksek; ‘’Mensup olduğu Kast’ı dışına çıkamıyorlar’’. Kast (Hindistan’da insanların statülerine göre muamele görme durumudur. Bu sistemi ortaokuldan üniversiteye kadar bize derste anlatırlar. İnsana fenalık gelir artık. Neden Afrika’da ki kabile sisteminin anlatılmadığı ise bir soru işaretidir. Herhalde Hindistanlılar bu kadar rezil edildiklerini bilseler reform yaparlardı.)

Ait olduğu sınıf gereği bir nesneye sahip olamıyorlar. Benim kavrama kapasitemin çok ötesinde bir yaşam tarzı.

Yarın kısmet olursa YENİ DELHİ olacağım. Görüşmek üzere.
HAZIRLAYAN: Hikmet Metin Çavdar                                          hikmet_metin_cavdar@hotmail.com


banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv