Malatya Turizmde Güney Kore'ye Açılıyor

3 Günlük ziyaret için ilimizde bulunan Güney Koreli misafirlerimiz ilimizin tarihi ve turistik yerlerini gezdiler...

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Malatya Turizmde Güney Kore'ye Açılıyor
banner83
 FOTO GALERİ
Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi SARAN'ın girişimleriyle; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Tokyo Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Malatya Belediyesi ve Fırat Kalkınma Ajansı'nın katkıları ve THY'nin ulaşım sponsorluğunda ülkemize gelen Güney Kore'li heyet, üç gün boyunca Malatya'nın doğal, kültürel ve tarihi mekânlarını gezerek incelemelerde bulundu.

Vali Ulvi SARAN ve Belediye Başkanı Ahmet ÇAKIR'ın geçtiğimiz yıl Uzakdoğu'ya gerçekleştirmiş oldukları gezi sırasında kurdukları temaslarla ilimize davet edilen Güney Kore'li heyete, Malatya'nın turistik mekanları gezdirildi. Aynı proje kapsamında Japon heyeti ilimizi ziyaret etmiş ve olumlu izlenimlerle ilimizden ayrılmıştı.

Ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunan Vali SARAN; "Misafirlerimizi ilimizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duymaktayız, ilimizi ve çevre illeri dünya ülkelerine tanıtmak amacı ile başlattığımız programımızda ilk önce Japonya'dan, ardından da Güney Kore'den turizm sektöründe etkili şahsiyetleri ilimize davet ettik. Güney Kore'li misafirlerimizin de ilimizi en iyi şekilde tanıtacaklarına ve önümüzdeki yıllarda ilimizi ziyaret edecek Güney Kore'li turist sayısında önemli bir artış sağlayacaklarına inancımız tamdır. Türkiye turizm açısından giderek büyüyen bir ülkedir. Tarih, deniz ve coğrafya açısından önemli fırsatlar sunuyor. Özellikle Malatya turizmin pek çok çeşidini bünyesinde barındırıyor. Amacımız Malatya ve çevresinden hareketle Türkiye'de turizm potansiyelinin kırsal bölgede de, deniz turizmi dışında, var olduğunu göstermek ve insanlara buraları tanıtmaktır. Güney Kore'yi ziyaretimizde ilginç bir bilgiye şahit olduk, Korelilerin Dünya da en çok ziyaret etmek istedikleri ülkeler sıralamasında Türkiye 7. sırada yer almasına karşın, bu Koreliler arasında yapılan bir anket sonucudur, en çok ziyaret edilen ülkeler arasında 24. sırada yer aldığı resmi rakamlarda yer almaktadır.

En çok ziyaret edilmek istenen ülkeler arasında 7. sırada olduğumuz halde gidilen ülkeler arasında 24. sırada olmamız ülkemizin yeteri kadar tanıtılmadığını gösteriyor. Özellikle bu veri nedeniyle Güney Kore'ye ülkemizi tanıtmak istedik. İki ülke arasında yakın tarihten gelen ortak bir bağlantı var. Kore savaşında çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Kore Savaşında yaşanmış olan dayanışma iki ülke insanını zaten yakınlaştırıyor" dedi.

Güney Kore heyeti adına The Seoul Shınmun (Daıly) gazetesi muhabiri Lee Hojoon ise " Malatya'da bulunmaktan son derece memnun olduklarını belirterek, kendilerine zaman ayırıp kabul etmesinden ve böyle bir organizasyona öncülük etmesinden dolayı Malatya Valisine teşekkür etti ve "bizler iki ülke arasında köprü vazifesi görerek daha fazla vatandaşımızın Malatya'ya gelmesi için çalışacağız" dedi.

Malatya gezilerinin ilk gününde Battalgazi ilçesinin tarihi mekanlarını gezip kervansaray içerisinde yer alan atölyelerde incelemelerde bulunan heyet burada çeşitli etkinliklere katıldı. Müzik atölyesinde piyano ve saz çalan gençlere eşlik edip Kültür Sokağı'nı gezdiler.

Gezilerinin ikinci gününde, Akçadağ ilçesine bağlı Levent Vadisi'nde yapımı devam eden "Seyir Terası" yanında Levent Vadisi'ni gezerek 15 milyon yıllık bir oluşuma sahip vadinin doğal güzelliklerini seyrettiler.

Buradan Darende ilçesine giden heyet, Somuncu Baba Camii ve Kudret Havuzu'nu ziyaret etti. Tohma Çayı üzerinde rafting yaparak Günpınar Şelalesi'ni gezdi. Ziyaretin son gününde Fırat kalkınma Ajansında Vali SARAN' ın başkanlığında düzenlenen istişare toplantısına katılan heyet, gezinin kendileri için son derece verimli geçtiğini ifade ederek, Malatya'yı ülkelerinden daha fazla turistin ziyaret etmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler.

TÜM RESİMLER İÇİN TIKLAYIN

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv