İlisuluk İlköğretim Okulu Öğrencilerine Kitap ve Satranç Takımı Dağıtıldı

İnternet Habercileri Cemiyeti Derneği (İHACDER), Kuluncak ilçemiz İlisuluk İlköğretim Okulu öğrencilerine yönelik yapmış oldukları etkinlikler çerçevesinde öğrencilere kitap, sesli masallar ve satranç takımı dağıtımı yapıldı.

07 Nisan 2017 Cuma 16:19
İlisuluk İlköğretim Okulu Öğrencilerine Kitap ve Satranç Takımı Dağıtıldı
banner83
İnternet Habercileri Cemiyeti Derneği (İHACDER), Kuluncak ilçemiz İlisuluk İlköğretim Okulu öğrencilerine yönelik yapmış oldukları etkinlikler çerçevesinde öğrencilere kitap, sesli masallar ve satranç takımı dağıtımı yapıldı.

5 Nisan Çarşamba günü gerçekleşen etkinlik programı kapsamında Eğitimci Yazar Nilüfer Zontul AKTAŞ, okulumuz öğrencilerine imzalı kitabını hediye edip öğrencilerle kısa bir söyleşi gerçekleştirdi.

Malatya şehir merkezine 120 KM. mesafedeki Kuluncak İlçemizin en büyük köylerinden biri olan İlisuluk köyümüzün yaklaşık 100 öğrencisi var. Köyün İlköğretim Okulu geçtiğimiz yıllarda (Ağustos 2015) yapılmış ve 5 kattan oluşuyor. Modern sınıflarda ders gören yavrularımız için bir bilgisayar atölyesi ve birde satranç sınıfı ayrıca tanzim edilmiş. Taşımalı eğitim veren okulun yemekhanesi de mevcut tam gün eğitim vermekte. Okul kütüphanesi kitap sayısı sınırlı olmakla beraber mevcut ve henüz çok amaçlı salon için düzenleme yapılmamış. Köy okuluna ayrıca İlisuluk Köyünün teröre kurban verdiği şehitleri Yalçın Gürbüz ismi okula verilmiş ve köy girişine birde şehitlik anıtı olarak çeşme yaptırılmış.

Yapılan etkinlikle ilgili duygu ve düşüncelerini açıklayan İHACDER Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Turgut; “Bu etkinliği yapmamın ilk nedeni köyüme olan vefa borcumdu. Hemen yanı başlarında şehir merkezinde olmama rağmen yeterince ilgilenemiyordum ve bu beni rahatsız ediyordu. Daha önce çeşitli defalar bazı programlar düşünmüş olmama rağmen hem fiziki şartlar ve hem de benim malum engellilik durumum bazı program ve projelerimi ertelememe sebep oluyordu.

Diğer bir nedeni veya asıl nedeni ise şehir merkezindeki öğrencilerimiz her fırsattan yararlanabiliyor elbette imkânlar ölçüsünde. Çeşitli STK ve gönüllü gruplar merkezdeki öğrencilere bir şekilde ulaşarak onların eksikliklerini gidermede yardımcı oluyorlar. Buralar merkeze oldukça uzak yerler azami 2 saat süren bir yolculuk sonrası buralara ulaşılıyor.

Daha önce köyümüz okuluna Büyükşehir Belediyemizin Seyyah Tiyatro TIR’ını göndermiş ve kendim gidememiştim. Bu defa bir çözüm bularak kendi araçlarımıza yola koyulduk. Sağ olsun bilâderim Şemsettin ve kız kardeşim Dilber de tüm gününü benim için feda etti. Oğlum Muhammed hem fotoğrafladı ve hem de kamera çekimleri yaptı yeğenim Ömer de şoförlüğü üstlenince ortaya bu güzel etkinlik çıkmış oldu.

Bizlerin programı sonlandırdığı saatlerde Kuluncak Milli Eğitim Müdürümüz Abdullah Bahar teşrif ettiler. Müdür beyle yazarımız eğitim üzerine sohbet ederlerken bende köyün içine geçip köylülerimle sohbet imkânı buldum.


Etkinlik programı yapıldığı gün ayrıca köye yeni yaptırılan Camii açılışı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve protokol tarafından (Cami haberi ayrıca yapılacaktır) gerçekleşti ve bizlerde etkinlik sonrası köylülerin bu sevinçlerine ortak olduk.

Samimi ve sıcak bir ortamda geçen programda köy okulumuz öğrencilerine küçük bir mutluluk yaşatabildikse ne mutlu bize.

Buradan sizler aracılığınızla teşekkür etmek isterim müsaadenizle.

Öncelikle program için daha ilk başta düşüncemi paylaşır paylaşmaz gözlerini içi gülen ve memnuniyetle gelebileceğini söyleyen sevgili Eğitimci Yazar Nilüfer Zontul Aktaş’a, Malatya Büyükşehir Belediyemiz Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanımız İhsan Gencay’a, MABESEM Müdürümüz Coşkun Karaağaç ve Mükremin Yağbasan’a, İl Kültür ve Turizm Müdürü Levent İskenderoğlu’na, Yusuf Gezer’e ve Parantez Eğitim Kurumlarına ve elbette bizleri samimi ve sıcak bir ilgiyle karşılayan İlisuluk İlköğretim Okulu Müdürmüz Ali Çetin ve onun şahsında tüm öğretmenlerimize ve köyümün ve ülkemin geleceği kocaman yürekleriyle sevgi dolusu bakışlarıyla gülümseyen ve gülümseten öğrencilerimize çok ama çok teşekkürler.

Program kapsamında duygu ve düşüncelerini paylaşan Eğitimci Yazar Nilüfer Zontul Aktaş ise şu ifadelere yer verdi;

Kuluncak İlisuluk köyüne halis niyetimiz yavrucaklar için gittik. Köyü için fedakârlık üzerine fedakârlık yapan Kemal Turgut, ağabeyim engelli arabası olmamasına rağmen bütün imkânlarını ve aile bireylerini seferber etti.
Yüz küsur yavrucağa kitap imzalayıp muhabbet etmekle kalmadık. Nice güzelliği yaşadık. Bu samimiyetin bereketi idi…
Halkın emeği ile yapılan cami açılışına şahit olduk.
Namaz kıldık. Köylü kadınlar amcalarla muhabbet ettik.
Kurulan sofraya onlarca kişi ile oturduk. Kuzuları sevdik ağaçları tefekkür ettik. Yavrucakların sevgisine öğretmenlerin ev sahipliğine şahit olmakla birlikte kaybolmayan değerleri temiz havayla soluduk. Muhammed Turgut kuzum yorulmadan çekim yaptı.
Dilber kardeşimin özverisi bambaşka idi. Ve çay içmek kapı önünde samimiyetin dili idi.
Kitap imzası değildi çabamız yüreklere silinmeyen imzalar atmaktı sevgi nişaneli...

“12 yıldır ilk defa okulumuzda bir yazar gördüm” diyen Şehit Yalçın Gürbüz İlköğretim Okulu Müdürü Ali Çetin; “Kendisi de Sınıf Öğretmeni olan yazarımız Nilüfer Zontul Aktaş’a ve onun Malatya’nın en uzak köylerinden biri olan İlisuluk Köyüne gelmesini sağlayan başta Kemal Turgut bey ve tüm emeği geçenlere şahsım ve okulumuz adına çok teşekkür ederim.” dedi.

İHACDER Olarak bu tür projelere devam edileceği ve İlisuluk İlköğretim Okulu öğrencilerine ayrıca sürpriz sömestri hediyesi olarak etkinlik planlandığımız bilgisini de son bir not olarak paylaşmış olalım.

TÜM FOTOGRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

https://www.facebook.com/pg/kuluncakhaber/photos/?tab=album&album_id=1471087609588380


 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv