Hitit anıtı tüm çizgileriyle ortaya çıkarıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2 yıl önce Konya'ya geldiğinde anıtı son derece bakımsız gördüğünü vurgulayarak, "Anıt temizlendi, tüm çizgileriyle ortaya çıkarıldı" dedi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Hitit anıtı tüm çizgileriyle ortaya çıkarıldı
banner83
 Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Konya'nın Beyşehir ilçesindeki tarihi Eşrefoğlu Camii ile Eflatunpınar Hitit Anıtı'nda incelemelerde bulundu. 


Bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Konya'nın Beyşehir ilçesine gelenGünay, ilk olarak ilçe merkezindeki tarihi Eşrefoğlu Camii'ni gezdi. Cami içinde incelemelerde bulunan Günay, yetkililerden bilgi aldı. 

Ardından caminin yanındaki tarihi bedestene giren Günay, buradaki yaz Kur'an kursu kapsamında ders gören çocuklarla sohbet etti. 

Çocuklardan, Fatiha ve İhlas surelerini okumalarını isteyen Günay, çocukların sureleri okumalarının ardından çevresindekilere; ''Bakın, Kur'an kursu imtihanı da yapabiliyorum'' dedi. Günay'ın bu sözü gülüşmelere neden oldu. 

Daha sonra Sadıkhacı beldesindeki tarihi Eflatunpınar Hitit Anıtı'na giden Günay, devam eden restorasyon çalışmaları ile ilgili Konya Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan'dan bilgi aldı. 

Günay, burada gazetecilere yaptığı açılamada, 2010 yılında da buraya geldiğini anımsattı. 

Buranın önemli bir Hitit anıtı olduğunu ifade eden Günay, Eflatunpınar Hitit Anıtı'nın, Anadolu'da birkaç benzeri olmasına rağmen oldukça özgün anıtlardan olduğunu belirtti. 

''Anıt temizlendi, tüm çizgileriyle ortaya çıkarıldı''

Günay, 2 yıl önce buraya geldiğinde son derece bakımsız gördüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti: 

''2 yıl önce geldiğimizde anıtı algılamak bile oldukça zordu. Çevredeki heykelleri bitkiler sarmıştı, görülmez vaziyetteydi. Çevre, hayvan artıklarıyla doluydu. Benim de çok üzüldüğüm günlerden biri olmuştu. Sonra arkadaşlarımız burada çalıştılar. Önce arazi temizliği yapıldı, sonra korumaya alındı. Şimdi bu mekan bizim kontrolümüzde. İçeride bitki yığınlarından havuz neredeyse algılanamıyordu. Anıt temizlendi, tüm çizgileriyle ortaya çıkarıldı.'' 

Devam eden restorasyonla ilgili bir takım çevrelerin eleştirileri olduğuna dikkati çekenGünay, şöyle devam etti: 

''Onlar restorasyon denince bire bir her şeyin taklit biçimde, aynen yapılmasını öngörüyorlar. Çağımızda böyle bir restorasyon anlayışı yok. Özgün malzeme ile yeni kullandığımız malzemenin birbirinden ayrı olması, dönem içinde yaptığımız müdahalenin dışarıdan bu işi bilenler tarafından algılanması gerekir. Aksi takdirde biz burada bir taklit yapmış oluruz ki; çağımızdaki restorasyon anlayışı bunu kabul etmiyor. Burada doğal dokuya, tarihsel dokuya uygun taş yapısı kullanılıyor. Çevredeki taşlar, özgün taşları korumaya, onların yıpranma süresini uzatmaya yönelik. Bu taşlarda da tarihsel dokuya uygun işlemeler yapılıyor. Bir süre sonra burada bilimsel olarak bu işin farkında olan bir göz şunu algılayacak; 'buraya bir dönem müdahale yapılmış ama müdahalede aslına uygun müdahale kullanılmaya dikkat edilmiş' Bu taşlar yeni. Yeni ile eskiyi ayıracağız ama mevcut yapıyı suyun akıntısı olarak, yapının karakteristik çizgisi olarak, çevredeki diğer anıtsal yapılar olarak gösterişli hale getirmeye çalışacağız. İyi niyetli ama bilgisizce yapılan eleştirilerden zaman zaman üzüntü duyuyorum. 'Müdahale yapılmış ama çok kötü yapılmış deniliyor' Hayır çok kötü yapılmıyor. Çalışmalar bittiği zaman göreceksiniz; burası korunmuş olacak, özgün malzemeye uygun bir müdahale yapılmış olacak.'' 

Sonraki yıllarda da çevrede kamulaştırma çalışmalarının olacağını söyleyen Günay, ''Onlarla birlikte bu pınara gelenler suya ayaklarını sokmak, çevredeki yeme içme mekanlarından yararlanmak ve böylece bölgeye bir turist akını sağlamak konusunda bir fayda hissedecekler'' dedi. 

Günay, 2010 yılından bu yana Eflatunpınar'ı zikretmelerinin ve bu yöndeki çalışmaların bölgeye ilgiyi artırdığını, gelecek yaz çevredeki düzenlemelerle bölgenin çok daha derli toplu hale geleceğini sözlerine ekledi.

Günay, Eflatunpınar Hitit Anıtı ziyaretinin ardından ilçe merkezinde antika eşyalar satan bir depoya uğradı. 

Günay, daha sonra ilçeye bağlı Fasıllar Köyü'ne geldi. Köy yakınlarındaki Roma dönemine ait Misthia Antik Kenti ve Hitit dönemine ait Fasıllar Anıtı'nı gezen Günay, yetkililerden bilgi aldı. 

Günay, burada tarihi anıt mezarlıkların bulunduğu kayalıklara çıkmak istedi. Kayalıkların üzerinde köylü çocuklarla sohbet eden Günay, çocuklara ''Siz buranın fahri bekçisi olun. Ben de burada çalışma yaptıracağım. Burayı turistlerin geleceği, derli toplu bir yer haline getireceğim'' dedi.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv