Hepsini Toplasak Bir Mustafa Akkad Eder Mi?

15 Ekim 2018, 22:36
Hepsini Toplasak Bir Mustafa Akkad Eder Mi?

Mekanı cennet olası usta yönetmen Mustafa AKKAD, insanlığın umut ışığı Hz. Peygamberin cehalete karşı verdiği tevhid mücadelesinin filmini yapmaya karar verir. Sinemaya ilgi duyanlar bilir ki film çekmek çok boyutlu zor bir iştir. Parlak bir fikir, sağlam bir senaryo işin daha başlangıç noktasıdır. Film nasıl ve nerede çekilecek, finansman nereden bulunacak işte asıl zorluluklar burada başlar.

Rahmetli Akkad, Suudi Arabistan ve Fas Hükümetleriyle görüşür. Finansman ve mekan işi tamamdır artık. Film, Fas çöllerinde çekilecektir ve her şey hazırdır.

Güzel bir set kurulur, çekimler başlar ve her şey yolundadır. Fakat gelin görün ki Arap dünyasının bağnaz ruhlu, sığ görüşlü mümessilleri filmin senaryosunu beğenmez. Nitekim onlara göre insanlığın umut ışığı efendimiz okuma yazma dahi bilmeyen biridir! (Ha'şa) Kendi köhne dünyalarında ki peygamber tasvirini senaryoda göremeyince pespaye fikirleriyle kendilerince fetva verirler ve filmin çekilmesine mani olunması için Fas ve Suudi yönetimine baskı yaparlar.

Filme vadedilen destekler geri çekilir. Fas çöllerindeki binbir emekle yapılan setler yıkılır, Akkad ve ekibine "ülkeyi terk edin" denilir.

Peygamberin filmi için kutsi bir amaca baş koyan AKKAD, çölün ortasında tırlar dolusu malzeme ve ekibiyle biçare kalır.

Küresel güçlerin "Arap Baharı" adını verdiği "tiyatro" ile geçtiğimiz yıllarda katledilen Libya lideri Muammer KADDAFİ durumdan haberdar olur. Filme her türlü desteği vereceğini açıklar. Mekan olarak Libya çöllerinin filmin doğasıyla tam uyuşacağından şüphe yoktur. Büyük usta Akkad aynı şevkle çalışmalarına kaldığı yerden devam eder.

Çekimler bitmiş ve ortaya muazzam bir eser çıkmıştır. Büyük usta Akkad bu büyük eserine isim verirken de ustalığını konuşturur. Filmin Adı "The Message" yani "Çağrı"dır. İnsanlığın umut ışığı Sevgili Peygambere ulaşan ilk ilahi mesaj "İkra"dır.  Ve her ne kadar "oku" diye tefsir edilse de kelimenin efendimize tebliğe başlaması adına "Çağır!" manasında kullanıldığı da söylenir. (Malatyamızda yerel bir ifade olarak da kullanırız. "Filana düğün için 'okuyucu' ol "davet et" manasında) Her şeyiyle muntazam olan filmin ismi de bir o kadar ihtimamlıca konulmuştur.

"Çağrı" setinden bir kare.

Film vizyona girer. Milyonlarca müslüman  göz yaşıyla defalarca izler. İddia odur ki Çağrı filminden sonra Batı dünyasında İslam'a karşı büyük bir sempati başlar. Hz. Hamza'yı canlandıran usta oyuncu Anthony Quinn'in "İslama bakış açım değişti." şeklinde bir ikrarda bulunduğu da iddia edilir.

Her şey olup bitmiştir ama bir şartı vardır Kaddafi'nin... Libya müdafii, bir Osmanlı yiğidi olan Ömer Muhtar'ın da filmini ister! Büyük usta AKKAD konuşturur maharetini ve pek çoğumuzun 'defalarca' izlediği "Çöl Arslanı Ömer Muhtar" filmi de izleyenleri mest eder.

Karanlık eller boş durmaz elbette. Mustafa Akkad'ın kaldığı otele büyük islam mücahitleri(!) El Kaide bombalı saldırı düzenler. Akkad ve evladı katledilir. El-Kaide denilen paçavra örgütü "Otelde İsrail'li bir kişi hedefimizdi, bilmeden oldu" dese de 'arif olan' neyin ne olduğunu gayet iyi anlamıştır!

Garip guraba bir anne babadan doğan Mustafa AKKAD, peygamberin cehalete karşı verdiği tevhid mücadelesini mükemmel bir şekilde anlatan eseri bırakıp ervah-ı aleme kızıyla göç etmiştir. Çağımızın insanı, peygamberin ne denli zorluluklarla mücadele ettiğini ne idiğü belirsiz ucubelerin yalan yanlış anlatımlarıyla değil Akkad'ın "Çağrı" filmiyle iliklerine kadar hissederek öğrenmiştir.

Hususen Malatyamız ve bazı ilçelerinde boy gösteren, ha'şa ve summe haşa peygamberle akrabalık bağının bulunduğunuve bu yüzden 'üstün' olduğunu iddia eden; garip gurabadan istismar ederek topladığı milyonlarla "hizmet" ettiğini iddia eden cemaat, vakıf ve benzeri yapılara sormak isterim.

Hepinizin ağızlarınızı büzerek "hizmet" diyerek ballandıra ballandıra anlattığınız cümle şeyi toplasak;

Mustafa AKKAD'ın "Çağrı"sının bir zerresi eder mi?

İnsanlığın umut ışığı efendimizin 'çağrısına' kulak veren bu coğrafyanın insanları, kerameti kendinden menkul ucubeleri değil, Mustafa AKKAD gibi sanatını kutsi hizmetlere adayanları hayırla yad edecektir.

banner315

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Hava Durumu

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Arşiv