Türkiye Suriye'ye diplomatik nota verdi

Türkiye, askerî uçağın düşürülmesiyle ilgili olarak Suriye’ye diplomatik nota verdi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, uçağın uluslararası hava sahasında vurulduğunu söyledi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Türkiye Suriye'ye  diplomatik nota verdi
banner83
 Cuma günü Malatya’dan havalandıktan sonra irtibat kesilen F4 savaş uçağının Suriye tarafından vurularak düşürüldüğünün öğrenilmesinin ardından Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkiler daha da gerginleşti. Türkiye, olayla ilgili olarak Suriye’ye diplomatik nota verdi.

Türkiye'nin talebi üzerine NATO ülkelerinin daimi temsilcilerinin oluşturduğu Kuzey Atlantik Konseyi salı günü 4. madde kapsamında olağanüstü toplanacak.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konu hakkında, ilgili bütün ülkeler, bölge ülkelerinin tümü, NATO üyeleri ve bütün BM Güvenlik Konseyi üyelerinin tek tek eldeki veriler ışığında bilgilendirileceğini açıkladı.

Davutoğlu, TRT'ye verdiği demeçte, Suriye'nin iddialarının aksine uçağın uluslararası hava sahasında vurulduğunu söyledi. F-4 savaş uçağının Suriye'nin hava sahasının 13 mil dışında düşürüldüğünü kaydeden Davutoğlu, , "Düşürülen uçak silahsız, tek başına uçan, kimliğini gizlememiş açık bir uçaktır. Görev tanımı da Türkiye'nin kendi ulusal radar kapasitesini test etmek üzere eğitim ve testtir. Herhangi bir şekilde Suriye'ye dönük bir misyonu yoktur" diye konuştu.

'Suriye'den uyarı gelmedi'

Uçağın kısa süreli olarak Suriye hava sahasına girdiğini kaydeden Davutoğlu, “Hava şartlarına ve bazen teknik sebeplere dayalı olarak kısa süreli ihlaller, her zaman karşılaşılabilen olaylardır. Bu olaydan yaklaşık 15 dakika önce böyle bir ihlal söz konusu. Ama bu ihlal esnasında Suriye tarafından verilmiş bir mesaj ya da uyarı yine yok” dedi. Davutoğlu, kimsenin Türkiye’nin güvenliğini tehdit edemeyeceğini de sözlerine ekledi.

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu

Suriye, yaptığı açıklamada, uçağın hava sahasını ihlal ettiğini, bu nedenle vurulduğunu bildirmişti.

Ban: Derin endişe içerisindeyim

Olay uluslararası toplum tarafından da yakından takip ediliyor. Davutoğlu, ABD, BM Güvenlik Konseyi üyeleri, İran ve Alman yetkililerle de konuyla ilgili temaslarda bulundu.

Olay nedeniyle derin bir endişe içerisinde olduğunu söyleyen BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, “bu endişesinin en önemli nedeninin olayın bölge için olabilecek ciddi etkilerinden kaynaklandığını” belirtti. Ban, Davutoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye'nin ve Suriye'nin durumu diplomatik yollarla ele almayı sürdürmelerini istedi.

Suriye’nin en sadık müttefiklerinden bir olan İran da itidal çağrısında bulundu. İngiltere Dışişleri Bakanı Willam Hague ise Türk askerî uçağının düşürülmesini kınayarak, olaydan "ciddi biçimde" kaygı duyduklarını bildirdi.

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon

Hague yaptığı açıklamada, "Bu ölçüsüz eylemin, Suriye rejiminin ne kadar ileri gittiğini gösterdiğini" belirterek, "Suriye'nin bu davranışından sorumlu tutulacağını ve ülkesinin BM Güvenlik Konseyi'nde güçlü bir eyleme destek vermeye hazır olduğunu" kaydetti.

AB konuyu ele alacak

Öte yandan, pazartesi Lüksemburg'da toplanacak olan AB dışişleri bakanlarının da konuyu ele alacağı bildirildi.

© Deutsche Welle Türkçe

Reuters/dpa/AA, BS/BK

 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv