banner393
Öne Çıkanlar adıyaman yeşilyurt belediyesi Elazığ Üni-Lig yet Müdürü

Türkiye okul öncesi hibede Avrupa birincisi oldu
Hayatboyu Öğrenme (LLP) Comenius Programı'nın 2013 Yılı Teklif Çağrısı Dönemi Ortaklık Projeleri başvuru sonuçları açıklandı. Türk Ulusal Ajans tarafından yapılan değerlendirmede Comenius Programının 2013 yılı bütçesi kapsamında 537 projeye yaklaşık 12,3 milyon Euro hibe desteği sağlanacak. Okul eğitimine sağlanacak söz konusu yardımla Türkiye, Avrupa birincisi oldu.
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, okul eğitimine verilen bu destekle ilgili yaptığı yazılı açıklamada,
“Türk Ulusal Ajansı'nca Comenius Programı kapsamında yürütülen projeler, Türkiye’de okul eğitimin kalitesinin ve cazibesinin artırılmasına katkı sağlamaktadır. Bu sayede öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz sadece Avrupalı meslektaşlarıyla yurt dışında ortak çalışmalar yapmakla kalmamış, aynı zamanda onları ülkemizde misafir ederek kültürümüzü, misafirperverliğimizi, mesleki alandaki başarılarımızı tanıtmışlardır.” dedi.

3 BİNE YAKIN PROJEYE 76 MİLYON EURO HİBE

Projeler kapsamında bugüne kadar 3 bine yakın projeye yaklaşık 76 milyon Euro hibe tahsisi yapılarak 63 bini aşkın öğretmen ve öğrencinin Comenius Programı kapsamında yurtdışına çıkma imkanı bulduğuna dikkat çeken Egemen Bağış, “Bu yıl da 537 okul eğitimi projesi kapsamında 15 bin vatandaşımız Avrupa’daki meslektaşları ve akranları ile ortak çalışma fırsatı bulacak. Avrupa Komisyonu'nun 2013 yılı Comenius Programı başvuru sonuçlarına göre ülkemiz gerek başvuru sayısı gerekse projelere tahsis edilen bütçe bakımından tüm Avrupa’da ilk sırada yer alıyor. Bu vesile ile Türkiye’nin bu başarıyı elde etmesine katkıda bulunan ve programa ilgi gösteren tüm kuruluşlarımıza teşekkürlerimi sunmak isterim. 2013 yılı Comenius Programı kapsamında projesi kabul edilen kurumları da kutlar ve başarılar dilerim.” diye konuştu.

15 BİN ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİYE AVRUPA YOLU

Okul öncesi eğitimden ortaöğretime, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden özel eğitim kurumlarına kadar çok geniş bir yelpazedeki okullara ve eğitim kurumlarına sağlanan bu hibe destekleri ile 15 bin öğretmen ve öğrenciye, farklı Avrupa ülkelerindeki paydaşlarıyla ortak ilgi alanındaki konularda birlikte çalışma fırsatı sağlanmış olunacak.
Türk Ulusal Ajansı'nın destek verdiği alanlardan biri olan okul eğitimi alanına bu sene de yoğun ilgi gösterildi ve toplam bin 830 başvuru alındı. Başvuru sayısının yüksekliğine paralel olarak proje konuları da çeşitlilik gösterdi.
Bu çerçevede, kültürel etkileşim, yabancı dil öğrenimi, çevre duyarlılığı, tarihi ve kültürel mirasların korunması, kişisel ve sosyal becerilerin geliştirilmesi, ekip çalışmasının ve işbirliğinin etkinleştirilmesi, bilgi iletişim teknolojilerinin kullanılması, eğitim ve öğretim metotlarına ilişkin deneyimlerin paylaşılması ve yeni uygulamaların geliştirilmesi, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, ders dışı aktivitelerin ve fiziksel hareketin özendirilmesi gibi çok çeşitli konu başlıklarında Türk eğitim personelinin ve öğrencilerin Avrupa ülkelerinden farklı okul ve eğitim kurumlarıyla biraraya gelmeleri ve iyi uygulama örneklerini paylaşmaları sağlanacak.


İSTANBUL İLK SIRADA

İl bazında sonuçlar incelendiğinde, hibe tahsis edilen proje sayısı açısından İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul’u sırasıyla Ankara, İzmir, Antalya ve Mersin izledi. Kişi başına düşen hibe miktarı bakımından ise Yalova , Nevşehir, Aydın, Kırşehir ve Isparta ilk sıralarda yer aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.