Türkiye AB için güç kaynağıdır

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "AB'nin Türkiye'yi yeniden keşfedeceğini umuyoruz. Özellikle Avrupa'nın ekonomik krizle mücadele ettiği bir dönemde Türkiye AB için bir risk değil, aksine kazanç ve güç kaynağıdır" dedi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Türkiye AB için güç kaynağıdır
banner83
 Başbakan Yardımcısı Atalay, tarihi Dubrovnik kentinde bu yıl 7'ncisi düzenlenen "Hırvatistan Zirvesi 2012" kapsamında "Devlet Kurma ve Avrupa Birliği Tecrübesi" konulu oturumda yaptığı konuşmada, böylesi bir zirveyi gerçekleştiren Hırvatistan yetkililerine teşekkür ederek, Türkiye'nin Batı Balkan ülkelerinin AB ile bütünleşme sürecini desteklediğini vurguladı.

"AB, Türkiye ve Batı Balkan ülkeleri katılmadıkça tamamen bütünleşmiş olmayacaktır" diyen Atalay, bunun aynı zamanda bölgede barış, istikrar ve refahın tesisine de katkı sağlayacağını dile getirdi.

AB genişleme politikasının, bu kıtada ve belki dünyada en başarılı bütünleşme projesi olduğunu kanıtlandığını ifade eden Atalay, bu istikrar ve refah bölgesinin genişlemesinden bütün AB ülkelerinin istifade ettiğini kaydetti.

AB üyeliğine aday veya adaylık statüsünü kazanma yolunda olan ülkeleri kapsayan geniş komşuluk alanında dinamik siyasi gelişmeler ve ekonomik sınamaların yaşandığını, bu dönemde genişlemenin paylaşılan faydalarının daha da büyük önem kazandığını anlatan Başbakan Yardımcısı Atalay, ''AB küresel sonuçları olabilecek kritik bir dönemden geçiyor ve bazı çevreler Avro bölgesi ve Schengen'i tartışırken, bir taraftan aşırı sağcı eğilimler ve yabancılara karşı olumsuz etkiler büyüyor. Fakat en önemlisi krizin AB'nin içinde kapatılmış olmaması ve bu krizin kimsenin menfaatine olmamasıdır'' diye konuştu.

Türkiye-AB ilişkileri

Atalay, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin 1963 yılından bu yana çok yönlü olarak geliştiğine dikkati çekerek, ''İlişkilerimizi korumak ve ileriye taşımak ortak faydamıza olacaktır'' dedi.

Türkiye'nin bu bağlamda AB üyesi olmak için stratejik bir karar aldığını ve bunun hem ülkesi hem de AB için bir fırsat olduğunu anlatan Atalay, ancak katılım müzakerelerinde sorun yaşadıklarını ve bu sorunların temelinde bazı siyasi yaklaşımların olduğunu bildiklerini kaydetti.

Kendisinin AK Parti yönetiminde 10 yıldır bakan olarak görev yaptığını hatırlatan Atalay, şöyle devam etti:

''AB sürecine desteğim büyüktür ve teknik olarak bu konudaki çalışmalarımızda hiçbir yavaşlama yoktur ve olmayacaktır. AB'nin Türkiye'yi yeniden keşfedeceğini umuyoruz. Özellikle Avrupa'nın ekonomik krizle mücadele ettiği bir dönemde Türkiye AB için bir risk değil, aksine kazanç ve güç kaynağıdır. AB'ye üye olma sürecinde karşılıklı güven önemlidir. Sadece bugünü düşünmeyi bırakıp ilişkileri tazelemeye ihtiyaç vardır'' dedi.

Bakan Atalay, ayrıca "Arap Baharı" konulu zirvenin üçüncü oturumunda da konuşma yapacak.

Bu yılki teması "Devlet Kurma ve Avrupa Birliği Tecrübesi" olarak belirlenen zirveye, birçok ülkeden üst düzey liderin yanı sıra Avrupa, Kuzey Amerika ve Akdeniz ülkelerinden düşünce kuruluşlarının temsilcileri ve akademisyenler de katılıyor.

Zirveyle ilgili değerlendirme

Başbakan Yardımcısı Atalay,  "Devlet Kurma ve Avrupa Birliği Tecrübesi" konulu oturumun ardından verilen arada zirveyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Hırvatistan'ın başlattığı zirvenin bugün yedincisinin yapıldığını ifade eden Atalay, "Bu aynı zamanda bir Avrupa Birliği platformudur. Bizim Balkan ülkeleri olan ilişkilerimiz her açıdan çok yoğundur. Üst düzeydeki bu ilişkilerimizden dolayı da buraya en yüksek seviyede katılmak istedik" diyen konuştu.

Toplantının dünden beri çok verimli bir şekilde geçtiğini belirten Atalay, AB'nin geldiği yerin zirvede incelendiğini kaydetti. Zirvenin ilk oturumunun AB ile ilgili olduğunu ve kendisinin de bir konuşma yaptığını anımsatan Atalay, zirvede özellikle AB'nin genişlemesi, içinde bulunduğu ekonomik kriz gibi konuların ele alındığını dile getirdi.

Zirveye, Bosna-Hersek, Karadağ ve Kosova'nın büyük ilgisinin olduğunu anlatan Atalay, zirvede NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Hıravtistan Başbakanı Zoran Milanoviç ve diğer çok sayıda yetkilinin önemli konuşmaları olduğunu söyledi.

Hem NATO hem de AB üyeliği konusunda zirvede önemli değerlendirmelerin yapıldığına işaret eden Atalay, "Türkiye'nin hem NATO üyeliği vardır hem de Avrupa Birliği sürecinde müzakere yapıyoruz şu anda. Zirvenin açılışındaki özellikle Polonya ve Bulgaristan Başbakanlarının konuşmalarını etkileyici buldum. Tabi Bulgaristan komşu olduğu için bize de atıfta bulunarak oradaki Türkler ve Müslümanlarla ilgili güzel mesajlar verdi" dedi.

Atalay, Avrupa Birliği'nde bir yandan ekonomik krizin olduğunu, bir yandan da Balkanlar'daki küçük ülkelerin AB'ye girmeye çalıştığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Avrupa Birliği biraz şaşkın bir ortam yaşıyor. Bir yandan genişleme sorunu var, bir yandan ekonomik kriz var, bir yandan da Avrupa'da ırkçılık, aşırı sağ akımlar gelişiyor, bunların da etkileri var ve bütün bunlar burada değerlendiriliyor, biz de Türkiye olarak konuşmamızda bütün bu unsurlara yer vermiş olduk. Müzakere sürecindeki Türkiye'ye AB'nin gösterdiği haksız tavrı da dile getirdik."

Atalay, zirvenin üçüncü oturumunda "Arap Baharı"nın konuşulacağını belirterek, Türkiye'nin rolünün fazla olduğu Arap Baharı ve Arap ülkelerindeki gelişmelerin konuşulduğu oturumda asıl konuşmacılardan birinin Türkiye olduğunu belirtti.

Türkiye'nin bu tür platformlara aktif katılımının önemini vurgulayan Atalay, "Türkiye artık eskisi gibi değil buralarda ne söyleyeceği çok önemle beklenen, dinlenen bir ülke konumundadır. Buraya da katılmayı asla ihmal etmememiz gerektiğini düşünüyorum."

AA'ya teşekkür

Beşir Atalay, Anadolu Ajansı'nın bir süre önce Saraybosna merkezli Balkanlar Bölge Müdürlüğü'nün açılışından ve BHS (Boşhakça-Hırvatça-Sırpça) yayına başlamasından duyduğu memnuniyeti de dile getirere, "Bu bölgeye siz artık gerçek kaynağından haberler vereceksiniz, bundan da duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim'' dedi.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv