Türk Sağlık Sen: Bakanlık sağlık çalışanlarının sorunlarını görmezden geliyor
Türk Sağlık Sen İzmir 1 No'lu Şube Bakanı Ahmet Doğruyol, sağlık çalışanlarının haklarının gaspedildiğini öne sürdü. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde süresiz iş bırakma eylemine katılan asistanlarla birlikte basın açıklaması yapan Doğruyol, sağlık çalışanlarının her türlü şiddete ve hakarete maruz kaldığını, bunun karşılığında ise hakettiği maddi ve manevi desteği devletten göremediğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı'nın problemleri görmezden geldiğini savunan Doğruyol, "Bugün bu hastanemizde olduğu gibi süresiz iş bırakma eylemi olarak dün başlayan asistan arkadaşlarımızın eylemi bugün de devam etmektedir. Gün geçmesin ki bir hastanemizden, bir sağlık kuruluşumuzdan mağduriyetleriyle ilgili açıklama duymayalım, eylem görmeyelim. Türkiye’nin pek çok yerinde, başta asistanlarımız olmak üzere sağlık çalışanlarımız maaş ve sabit ödemelerinin haricinde döner sermaye alamamakta, yıllık izin kullanamamakta mesleklerinin dışındaki işlerde çalıştırılmaktadır. Hemen her bakanlıkta çalışan memurlara bir şekilde ilave ücretler ödenmekteyken sağlık çalışanlarına üvey evlat muamelesi yapılmaktadır." şeklinde konuştu. Kreş ihtiyacının görmezden gelindiğini de söyleyen Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Doğruyol, "24 saat kesintisiz hizmet veren kurumlarımızda sağlık personeli eksikliği ve sağlık personelinin başka işlerde çalıştırılmalarından dolayı ayda 8–9 saat nöbet tutan bayan çalışanlarımızın sosyal hayatları olmadığı gibi en büyük sorunlarından bir tanesi de çocuklarının kreş ihtiyacıdır. 10.06.2003 Tarih ve 25134 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 4857 Sayılı İş Kanunu, bu kanuna istinaden düzenlenen gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair yönetmelik, 25.05.2010 Tarih ve 27591 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 2010/14 Sayılı Başbakanlık genelgesine göre 150’den fazla kadın çalışanın bulunduğu kurumlara kreş açma zorunluluğu getirilmesine rağmen çalışanlarının en az yüzde 60’ının kadın olduğu sağlık kurumları, inatla yasa ve Başbakanlık genelgesine uymamakta ve konuyla ilgili hiçbir girişimde bulunmamaktadırlar. Başbakanlık genelgeleri, sadece çalışanın aleyhine olduğunda mı uygulanır? İçinde bulunduğumuz Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde ve pek çok hastanemizde 150’den daha fazla bayan çalışanın olmasından dolayı, idarecilerimizle diyalog çerçevesinde defalarca görüşmemize rağmen neden kreş sorunu bir türlü çözülemez ya da çözülmez? Bu aşamadan sonra ilgili kanun ve genelgeler çerçevesinde kreş ihtiyacı olan kurumlarımıza resmî girişimlerde bulunacağımızı, yasal yollardan hakkımızı arayacağımızı biliniz. Sayın Sağlık Bakanım, sayın genel sekreterlerimiz, sayın hastane yöneticilerimiz, lütfen bir an önce bu mağduriyetlerin giderilmesi için girişimlerde bulununuz." dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner437