Öne Çıkanlar ana dil STK adıyaman valisi Film Eğitimi İhsan Taş

Tarım İl Müdürlüğü, fırın ve erzak denetimlerini artırdı
Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, halkın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşması konusunda çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Çelik, özellikle Ramazan ayının ekmek fırınları ve erzak paketi hazırlayan firmalara yoğun denetim gerçekleştirdiklerini kaydetti.

    Çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler ve meslek odaları ile işbirliği içinde yaptıklarını belirten Çelik, şu bilgileri verdi: “Denetimler artık ‘çiftlikten sofraya gıda güvenliği’ anlayışı ile sürdürülmektedir. Yani gıda ürünleri üretimden başlayarak tüketicinin sofrasına gelinceye kadar geçen süreçte kayıt altında ve kontrolde olacaktır. Bursa’daki 23 bin işletmenin yarısında kayıt çalışmaları tamamlanmış olup, il müdürlüğümüzde 100 araç ve 610 personel ile gıda denetimleri sürdürülmektedir.”

    Denetimlerde sadece ceza yazan bir anlayış içerisinde olmadıklarını vurgulayan Çelik, eksiklikler konusunda esnafa eğitim verdiklerini, bu kapsamda 5 bin esnafın hijyen eğitimi gördüğünü ifade etti.

    Ramazan ayı vesilesi ile gıda tüketiminde belirgin bir artış yaşandığına dikkat çeken Çelik, şöyle devam etti: ”Bu süreçte vatandaşlarımızın kayıtlı ve onaylı işletmelerden alıveriş yapmaları, seyyar satıcılara rağbet göstermemeleri ve gereğinden fazla ucuz ürünlere şüpheyle yaklaşmaları konusunda uyarıda bulunmak istiyorum. Vatandaşlarımızın gıda ürünleri ile ilgili olarak karşılaştıkları olumsuzlukları da Alo 174 Gıda Hattı’nı arayarak bildirebileceklerini bu vesile ile bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bursa halkının sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşımının teminine yönelik olarak, tüketici sağlığını tehdit eden ürünler ile tüketicileri kandırmaya yönelik olarak pazara sürülen ürünlerin denetimleri sektör paydaşları işbirliği ile Ramazan ayı boyunca artırılarak devam edecektir.”

    FIRINLARA YOĞUN DENETİM

    Çelik, fırın denetimleri konusunda ise şu bilgileri verdi: “Denetimler kapsamında, özellikle fırınlarda hijyen kurallarına uyulup uyulmadığı kontrol ediliyor. Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği, Yeni Un Tebliği ve Katkı Maddeleri Yönetmeliği konularında üreticiler bilgilendiriliyor. Ramazan ayı boyunca kesintisiz devam edecek olan denetimlerde alınacak ekmek ve un numuneleriyle tebliğ hükümlerine uyulup uyulmadığı kontrol edilecek, uygun üretim yapmayan üreticilere idari ve cezai işlemler uygulanacak.”

    RAMAZAN ERZAK PAKETİ HAZIRLAYAN FİRMALAR DENETLENİYOR

    Ramazan ayı münasebetiyle, muhtelif gıdalardan oluşan ramazan erzak paketi hazırlayan firmalarda, tüketicilerin yanıltılmaması halk sağlığının korunması amacıyla denetimler yapıyor. Ömer Çelik, “Kontrol görevlilerimiz denetimler esnasında öncelikli olarak hazırlanan erzak paketlerindeki ürünlerin Bakanlık tarafından kayıtlı veya üretim izinli olup olmadıklarını kontrol ediyorlar. Ayrıca ürünlerin son kullanma tarihleri, muhafaza sıcaklıkları ve etiketleri de inceleniyor. Riskli görülen ürün gruplarının Türk Gıda Kodeksine uygun olup olmadıklarını belirlemek amacıyla numuneler alınıyor." diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.