Tarihî buluşma

İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun eski lideri, Kuzey İrlanda'daki yönetimin bakan yardımcısı Martin McGuinness ile İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in buluşması "tarihî" olarak değerlendiriliyor.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Tarihî buluşma
banner83
 Kuzey İrlanda, kelimenin tam anlamıyla tarihî bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.

Silah bırakan İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun (IRA) eski liderlerinden, Kuzey İrlanda Yönetimi Birinci Bakan Yardımcısı Martin McGuinness ile İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ilk kez bir araya gelerek el sıkıştı.

IRA'nın siyasî kanadı olarak bilinen Sinn Fein partili Martin McGuinness'in, Belfast kentinde düzenlenen özel davette Kraliçe ile bir araya gelmesiyle bir Sinn Fein lideri ilk kez bir İngiliz hükümdarıyla el sıkışmış oldu.

Kuzey İrlanda'daki “normalleşme” sürecinin en önemli anlarından biri olarak değerlendirilen buluşmanın barış sürecine katkısının da büyük olacağı vurgulanıyor.

İngiltere Başbakanlığı, Kraliçe 2. Elizabeth ile Sinn Feinli lider Martin McGuinness'in görüşmesiyle ilgili, "Kraliçe'nin toplumun bütün kesimlerinden yetkililerle bir araya gelmesini doğru buluyoruz" açıklamasında bulundu.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Kraliçe'nin geçen yıl İrlanda'ya yaptığı ziyaretin "iki ülke arasındaki ilişkileri yeni bir seviyeye taşıdığı" kaydedildi.

Davete katılmadı

Sinn Fein partisi yönetiminin cuma günü bir araya gelerek konuyu görüşmek üzere girdikleri toplantıdan, McGuinnness'in daveti kabul ederek Kraliçe ile görüşmesi yönünde karar çıkmıştı.

Sinn Fein partisi lideri Gerry Adams konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Bu kararın bazı insanlar açısından, bilhassa da İngiliz kraliyet güçleri tarafından öldürülen onca kurban yakını için anlaşılması zor bir karar olduğunun farkındayım" dedi. Ancak Kuzey İrlanda'da "sorunun çözümü ve ulusal barışın sağlanması ve aynı zamanda cumhuriyetçi ulusal hedefleri açısından McGuinness'in davete katılmasını uygun bulduklarını" sözlerine ekledi.

McGuinness, Kraliçe Elizabeth'in geçen yıl gerçekleşen İrlanda ziyareti sırasında Dublin Kalesi'nde verilen yemek davetine katılmamıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

APE/DW, BA/EC

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv