Suriye için geçiş hükümeti

BM ve Arap Birliği'nin özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye'deki gerginliğin biran önce sona erdirilmesi için hükümet ve muhaliflerin temsilcilerinden oluşacak bir geçiş hükümeti kurulmasını önerdi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Suriye için geçiş hükümeti
banner83
 BM ve Arap Birliği'nin özel temsilcisi Kofi Annan’ın kurulması önerisini sunduğu geçiş hükümetiyle ilgili detaylar Cumartesi günü Cenevre’de yapılacak olan toplantıda gündeme getirilecek.

Batılı diplomatlarca, BM Güvenlik Konseyi'nin veto hakkını haiz beş üyesinin Annan Planı'nı desteklediği belirtiliyor. Diplomatların verdiği bilgiye göre yeni kurulacak geçiş hükümetinde gerek Esad'ın destekçileri, gerekse muhaliflerin temsilcilerinin bulunması öngörülüyor. Annan'ın önerisine göre "Varlığı geçiş sürecini, hükümetin güvenilirliğini ve uzlaşma umudunu tehlikeye düşürecek" kişilereyse hükümette yer verilmeyecek. Batılı diplomatlar bu koşullar altında muhaliflerin bazı temsilcilerinin de geçici hükümette yer alamayacağına dikkat çekiyor.

 

Esad karşıtı protestolar 2011 yılının Mart ayından bu yana devam ediyor.

 

Türkiye de katışacak
Cenevre'deki BM Sarayı'nda yapılacak Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantıda BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi olan ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere yer alacak. Toplantıya Türkiye ve Arap ülkelerinin temsilcileri ile BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon da katılacak. Suriye yönetimine destek veren İran ve muhalifleri destekleyen Suudi Arabistan ise toplantıda temsil edilmeyecek. Ancak BM Sözcüsü Martin Nesirky Kofi Annan'ın İran'ı toplantının ayrıntılarıyla ilgili bilgilendireceğini kaydetti. Annan bu sayede İran'a çözüm arayışlarında yer aldığı sinyalinin verilmesini hedefliyor. İran'ın toplantıya katılmasına karşı çıkan ülkelerin başında ABD geliyor.
Suriye lideri Beşar Esad’ın geçtiğimiz yıl mart ayından bu yana devam eden hükümet karşıtı protestolara kanlı müdahalesi ise tüm hızıyla devam ediyor. Muhaliflerin verdiği bilgilere göre çıkan çatışmalarda şimdiye kadar yaklaşık 16 bin kişi hayatını kaybetti. Annan'ın Suriye krizinin aşılması için ortaya koyduğu altı maddelik plan ise henüz beklenen etkiyi gösteremedi.
©Deutsche Welle Türkçe
DW/AFP/RTRD, BW/AG
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv