Sultanbeyli’de Mursi’ye destek eylemi

Sultanbeyli’de bir araya gelen çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi, Mısır’daki katliamda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Grup, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek vererek askeri darbeyi kınadı.Cuma...

02 Ağustos 2013 Cuma 16:07
Sultanbeyli’de Mursi’ye destek eylemi
Sultanbeyli’de bir araya gelen çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi, Mısır’daki katliamda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Grup, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek vererek askeri darbeyi kınadı.

Cuma namazının ardından çeşitli STK üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek olmak, darbeyi protesto etmek ve katliamı kınamak için Merkez Camii önünde toplandı. Gıyabi cenaze namazının ardından Sultanbeyli İHH gönüllüleri sözcüsü Ömer Faruk Gerçek, Sultanbeyli’deki STK’lar adına adına hızırlanan ortak basın bildirisini okudu. Ramazan ayında bile Müslüman ülkelerinde kan ve gözyaşının eksik olmadığını dile getiren Gerçek, “Mısır halkının iradesini hiçe sayan darbeci zihniyet, gerçek kimliklerine bürünerek, askeri müdahaleye boyun eğmeyen milyonlarca Müslüman Kardeşler mensubuna karşı, darbe yanlılarının meydanlara inmesi çağrısıyla, ülkeyi bir iç savaşa sürüklemeye yeltenmiştir. Bu girişime halktan ciddi bir destek gelmemesi üzerine, direnişi kırmak için, sadece iradelerinin yok sayılması, inandıkları değerlere saygı gösterilmemesi sebebiyle direnen, bekleyen Mısır halkının üzerine ateş açan Firavun’un çağdaş temsilcileri, yüzlerce kardeşimizi katletti. Tüm bu zulümlere rağmen takdir edilen bir duruş sergileyen Mısır’lı kardeşlerimiz, darbeye karşı onurlu bir direniş göstermiş, bütün liderleri gözaltına alınsa, hapishaneler doldurulsa dahi, bu mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ispatlamışlardır. Mısır’da Yapılanlara sessiz kalmak kişiye utanç olarak yeter. Bir takım kavramsal analizlerle, pasif ve tarafsız kalmak için Allah’tan korkmak gerekir. Bu sebeple bizler Sultanbeyli STK’ları ve halkı olarak, direnen Mısırlı kardeşlerimizin yanındayız.” dedi.

Mursi'nin fotoğraflarının bulunduğu pankartlar ve Mısır bayrakları taşıyan kalabalı,k zaman zaman ‘Dik dur eğilme, Türkiye seninle’, ‘Paşaların tankı yıldıramaz halkı’, ‘Mursiciler burada, darbeciler nerede’ şeklinde slogan attı. Eylem basın açıklamasının ardından sona erdi.
banner315

    Yorumlar

banner344
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342