Soykırımı inkar edenleri kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Srebrenitsa soykırımının yıl dönümünde yaptığı açıklamada, 17 yıl önce yapılan soykırımı azımsamaya ve inkar etmeye yönelik girişimleri kınadığını bildirdi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Soykırımı inkar edenleri kınıyoruz
banner83
 Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 17 yıl önce Bosna-Hersek'in Srebrenitsa şehrinde 8000'den fazla Boşnak erkeğin öldürülmesiyle sonuçlanan ve Uluslararası Adalet Divanı tarafından soykırım olarak kabul edilen mezalimin ibretle hatırlandığı belirtildi.


Açıklamada, "Bu vahim insanlık suçunu bir kez daha şiddetle lanetliyor, kurbanların yakınları ile ailelerinin acılarını yürekten paylaşıyor, Srebrenitsa'da meydana gelen soykırımı azımsamaya ve inkar etmeye yönelik girişimleri kınıyoruz" denildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Uluslararası toplumun, Srebrenitsa'da yaşananlardan gerekli dersleri çıkararak, aşırı milliyetçilik ve etnik nefretin sonucu olan benzer olayların bir daha yaşanmaması için her türlü gayreti göstereceğine ve gerekli önlemleri alacağına samimiyetle inanıyoruz.

Balkanlar'da kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının yolunun geçmişte yaşanan husumete son vermek, paylaşılan değerler ve ortak bir vizyon temelinde refah ve esenliğe dayalı bir geleceği birlikte inşa etmekten geçtiğini düşünüyoruz."

Acıları paylaşmak için Srebrenitsa’dayız

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Bosna ile aramızda sınırlar olsa da sınır tanımayan gönüllerimiz vardır. Bosna'nın acısı acımız, sevinci sevincimizdir" dedi.

Srebrentisa soykırımının 17. anma yıl dönümü törenlerinde Türkiye'yi temsil eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Bursa Milletvekili ve Türkiye-Bosna Hersek Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, TBMM'de temsil edilen partilerden milletvekilleri ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkanı Kemal Yurtnaç'ın da yer aldığı heyetle Potoçari'deki Anıt Mezarlık'a geldi. 

Bozdağ ve beraberindekiler, savaş döneminde Boşnakları Sırplara teslim eden Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde görev yapan Hollandalı askerlerin kullandığı daha sonra Srebrenitsa Soykırım Anma Müzesi'ne dönüştürülen eski fabrikayı gezdi. 

Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamada, temmuz ayının Bosna-Hersek için "hüzün ayı" olduğunu ifade ederek, "Bosna'daki kardeşlerimizin acısı acımız, sevinci sevincimiz olmuştur" diye konuştu. 

"Bosnalı kardeşlerimizin acısını paylaşmak için Srebrenitsa'dayız" diyen Bozdağ, şunları söyledi: 

"Srebrenitsa, ırkçılığın, vicdansızlığın, nasıl bir canavara dönüştüğü bir yerdir. Srebrenitsa büyük bir ibret abidesi, büyük bir öğüt merkezidir. İnsanlık sevgiyle değer bulur, mutlu olur. Kan ve gözyaşından mutluluk inşa eden bir millet olmamıştır. Srebrenitsa bunu tüm dünyaya haykırıyor. Hem Srebrenitsa annelerinin hem de dünyada başka annelerin ağlamaması için bir daha Srebrenitsa gibi olayların yaşanmasına müsaade etmeyeceğiz. Srebrenitsaların bir daha yaşanmaması için daha fazla çalışmalıyız." 

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, daha sonra Potoçari'deki soykırım kurbanlarının resimlerinin yer aldığı müzeyi de gezdi ve müze defterini imzaladı. 

Tören alanındaki mezarların başında bekleyen Boşnakları ziyaret eden Bozdağ, soykırım kurbanlarının yakınlarıyla bir süre sohbet etti.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv