banner327

'Sıcaklarda terlikle ve yorgun araç kullanmayın'

Haziran ayının gelmesi ve okulların kapanma sürecine girdiği şu günlerde vatandaşları tatil telaşı sardı. Araçlarıyla uzun yola çıkacaklara ise uzmanlardan önemli bir uyarı geldi: "Uykusuz, yorgun ve terlikle araç kullanmayın.”Trafikten...

03 Haziran 2013 Pazartesi 11:30
'Sıcaklarda terlikle ve yorgun araç kullanmayın'
Haziran ayının gelmesi ve okulların kapanma sürecine girdiği şu günlerde vatandaşları tatil telaşı sardı. Araçlarıyla uzun yola çıkacaklara ise uzmanlardan önemli bir uyarı geldi: "Uykusuz, yorgun ve terlikle araç kullanmayın.”

Trafikten Sorumlu Bursa İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay, uykusuzluk ve yorgunluğun kazaları tetiklediğini söyledi. Uykusuzluğun, alkol ve uyuşturucunun etkisi altındayken araç kullanmak gibi sürücüyü olumsuz etkilediğine ve ciddi trafik kazalarına neden olduğuna dikkat çeken Kutay, özellikle gece saat 12.00 ile sabah saat 06.00 arası mümkün olduğunca araç kullanılmaması gerektiğini dile getirdi. Kutay, "Uykusuzluğu, alkole bağlı kazaların aksine, kaza mahallinde ölçebilecek kan, nefes testi gibi objektif ölçme yöntemleri henüz mevcut değildir. Bu nedenle, uykusuz araç kullanmaya bağlı kazalarla ilgili değerlendirmeler, sübjektif bulgulara, polis kaza tespit raporlarına ya da sürücülerin kendi beyanlarına dayanmaktadır. Araştırma bulgularına göre, 8–9 saatten fazla araç kullanıldığında, yorgunluk ve dikkat dağılmasına bağlı ciddi sorunlar başlamakta, sürücülük performansı olumsuz etkilenmekte ve kaza riski önemli ölçüde artmaktadır. Özellikle kamyon sürücülerinin yorgunluğa ve uykusuzluğa bağlı kazalara daha yatkın oldukları görülmektedir. Her yıl kat edilen mesafeye ek olarak, birçok kamyon sürücüsü vücudun en uykulu ve yorgun olduğu zamanda, gece araç kullanmaktadır. Ülkemizde, karayolu ile yük taşımacılığının diğer taşıma sistemleri içindeki payının yüzde 90 olduğu, yolcu taşımacılığının ise yüzde 95 olduğu ve ölümlü trafik kazalarının yüzde 13,9' unun ağır vasıta kazaları olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ağır vasıta sürücülerinin önemli bir risk grubu oluşturulduğu anlaşılmaktadır." dedi.

"ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAK EN ÖNEMLİ KAZA SEBEBİ"

Bursa Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay, ağır vasıta araç sürücüleri arasında yapılan bir araştırmada kaza sebepleri arasında alkollü araç kullanmanın yüzde 23,5’lik oranla ilk sırada geldiğini kaydetti. Araştırmada kaza kusurları arasında yüzde 22’lik oranla hatalı sollamanın ikinci sırada geldiğini anlatan Kutay, yüzde 17,1’lik oranla da yorgun ve uykusuz araç kullanmanın kaza sebepleri arasında üçüncü sırada geldiğine işaret etti. Yaz aylarıyla birlikte vatandaşların tatil planları yaptığını hatırlatan Süleyman Kutay, uzun yola çıkan araç sürücülerine ‘uykunuzu iyi alın’ uyarısında bulundu.

Kutay şunları kaydetti: "Uyku geldikten sonra alınan önlemlerin etkisi çok fazla sürmemektedir. En fazla sürücülerin uyuyabilecek bir yer bulmalarına yetecek kadar bir süre için etkili olabilmektedir. Kafein alımı, radyo dinlemek, araçtan inip kısa bir yürüyüş yapmak, camı açmak gibi geçici önlemler kesinlikle iyi bir uyku alışkanlığının yerini almamalı ve uykusuz sürücülerin varacakları yere güvenle varmalarını sağlayacak etkili stratejiler olarak algılanmamalıdır."

SICAK HAVALARDA TERLİKLE ARAÇ KULLANMAYIN
Trafikten Sorumlu Bursa İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay, bazı araç sürücülerinin sıcak havaları gerekçe göstererek ayakkabı yerine terlik kullandığının altını çizdi. Sürücülerin pedal hâkimiyeti için terlikle araç kullanmak yerine ayağı kavrayan spor ayakkabıları tercih etmelerinin tavsiye eden Kutay, şöyle devam etti: “Sıcak hava, sürücülerin ruhsal yapısını da olumsuz etkiliyor. Sıcak havayla birlikte dikkat kaybı ve konsantrasyon bozukluğu da ortaya çıkıyor. Bu tür tehlikeli durumlar kazalara sebep olan etkenlerin başında gelebiliyor. Sıcak hava, sürücülerde yorgunluğa bitkinliğe ve uykuya yol açıyor. Sıcaklığın en çok hissedildiği 12.00 -15.00 saatleri arasında mümkün olduğu kadar trafiğe çıkmayın. Keten giysiler ve hafif giyeceklerle direksiyon başına geçilmeli. Ayağın pedallara hâkimiyetinde sıkıntı meydana getirmesi sebebiyle terlik yerine, ayağı kavrayan ve oldukça rahat tutan spor ayakkabılar tercih edilmeli. En fazla 2 saat ya da 180–190 kilometre aralıksız araç kullanılmalı, yolculuk sırasında mutlaka yarım saat dinlenilmelidir."
banner315

    Yorumlar

banner322
banner328
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner325