Şehitlerimizi son yolculuklarına uğurladık

Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağında şehit düşen Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan ile Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy için Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda resmi tören düzenlendi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Şehitlerimizi son yolculuklarına uğurladık
banner83
 VİDEO İÇİN TIKLAYIN
Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanısıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, Malatya Valisi Ulvi Saran, milletvekilleri ve askeri yetkililer katıldı.


Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, bakanlar ve milletvekilleri, şehit pilotların yakınlarına başsağlığı diledi.

Şehit cenazelerinin katafalka konulması ardından saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı ve şehit pilotların özgeçmişi okundu.

7. Ana Jet Üs komutanı Tuğgeneral Mustafa Avcı, yaptığı konuşmada, şehitlerin acısını derinden paylaştıklarını belirterek, aile yakınlarına başsağlığı ve metanet diledi. Avcı, "Bağımsızlığımızın en büyük teminatı sizlersiniz. Onur ve şeref dolu bir hayatın sonunda uğruna kan döktüğünüz vatan adına ruhlarınızın şad olmasını dileyerek uğurluyoruz.” dedi. Daha sonra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz tarafından şehitler için dua edildi.

Törenin ardından, Şehit Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın cenazesi, Merkez Kabristan Camisi'ne getirildi. 

Buradaki cenaze törenine, şehidin ailesinin yanı sıra, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları, şehidin mesai arkadaşları ve vatandaşlar katıldı. 

Cuma namazını müteakip cenaze namazını, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz kıldırdı. 

Namazın ardından, şehit Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın naaşı, askeri tören mangası tarafından top arabasına konuldu. Bir süre top arabasında taşınan şehidin naaşı, daha sonra omuzlara alındı. 

Cenaze daha sonra, omuzlarda taşınarak getirildiği Malatya Garnizon Şehitliği'nde toprağa verildi. 

Kabristana gelen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, şehidin babası Ali Ertan'a taziye dileklerini iletti. Bakan Şahin, şehidin cenazede taşınan fotoğrafını, baba Ali Ertan'a verdi.

Şehit Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un naaşı ise Malatya'daki askeri törenin ardından İstanbul'a getirildi. Güneşli'deki baba ocağında ''helallik'' alındıktan sonra cenaze Ataköy 5. Kısım Camisi'ne getirildi. 

Ataköy 5. Kısım Camisi'nde ikindi vakti düzenlenen cenaze töreninde, şehit Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un babası Osman, eşi Banu, ağabeyi Fatih Aksoy ve diğer aile üyeleri taziyeleri kabul etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, camiye gelişlerinde şehit pilotun babası Osman Aksoy'a taziyelerini bildirdi. 

Törene, Şehit Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un ailesi ve yakınlarının yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. 

Namazın ardından, şehit Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un naaşı, askerler tarafından bir süre omuzlarda taşındıktan sonra top arabasına konuldu. Aksoy'un cenazesi top arabasında askeri bando ve oluşturulan kortej eşliğinde bir süre taşındı. Aksoy'un cenazesi, saygı geçişinin ardından cenaze aracına konularak defnedileceği Edirnekapı Şehitliği'ne doğru yola çıkarıldı. 

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv