Samaras hükümeti güvenoyu aldı

Yunanistan’da Antonis Samaras başkanlığında kurulan koalisyon hükümeti parlamentodan güvenoyu aldı.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Samaras hükümeti güvenoyu aldı
banner83
 Yunan Parlamentosu’nda dün akşam geç saatlerde sona eren oylamada 300 milletvekilinden 179’u yeni hükümeti onaylarken, 121’i ‘red’ oyu kullandı.

Yeni Demokrasi Partisi, Sosyalist PASOK ve Demokratik Sol Parti'den oluşan koalisyon hükümeti parlamentoda çoğunluğu oluşturuyor.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras "Her üç parti de, geçmişte yaptığımız hatalardan ders aldık ve kendimizi ortak bir davaya adadık" açıklamasını yaptı.

Yunanistan Başbakanı, en büyük problemin sosyal barışı tehlikeye düşüren işsizlik sorunu olduğuna dikkat çekti

Troyka izlenimlerini açıklayacak

Uluslararası Para Fonu, Avrupa Merkez Bankası ve AB Komisyonu uzmanlarından oluşan heyet, Yunanistan hükümetinin ülkeyi düze çıkartmak için attığı adımlarla ilgili değerlendirmesine yönelik ilk sonuçları bugün açıklayacak. Basında çıkan haberlere göre Troyka'nın ilk izlenimleri oldukça olumsuz. Yunan Kathimerini gazetesi Troyka'nın uyarılarına dikkat çeken haberinde “Atina hükümeti bir an önce özelleştirmelere ağırlık vermez, yeni bir vergi yasası çıkartmaz ve devlet harcamalarını kısıtlamazsa malî yardımların arkasının kesileceğine” vurgu yaptı.

Samaras geçtiğimiz hafta Yunanistan'ın hedefinin Euro Bölgesi'nde kalmak olduğuna dikkat çekmiş ve hükümetin planlarını hayata geçirebilmek için ek süreye ihtiyaç duyduğunu kaydetmişti.

"Tasarruf paketinin hedeflerini değil çözümlerini değiştirmek istiyoruz" diyen Yunanistan Başbakanı, en büyük problemin sosyal barışı tehlikeye düşüren işsizlik sorunu olduğuna dikkat çekti. Yunanistan'da her iki gençten biri işsiz.

©Deutsche Welle Türkçe
DW/dapd/dpa, BW/EC
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv