Sağlık çalışanlarından ‘nöbet’ tepkisi
Adana–Osmaniye Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Yaşar Ulutaş, yirminin üzerinde görevi bulunan aile hekimleri ve aile sağlığı personeline yeni ve ağır bir yük daha getirildiğini savundu.

Adana Tabip Odası’nda düzenlenen 'Nöbete hayır' konulu basın toplantısında Ulutaş, Sağlık Bakanlığı’nca 'Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' hazırlanıp 19 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanarak aynı gün yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Bu yönetmeliğe göre aile hekimleri ile bu birimlerde çalışan hemşire, ebe ve sağlık memurlarına mesai saatlerinin dışında hafta içi 8, hafta sonu 16 olmak üzere haftada 30 saate kadar nöbet tutturulabileceğini açıklayan Dr. Yaşar Ulutaş, “Bu ne demektir biliyor musunuz? İdare isterse aile hekimi ve aile sağlığı personelini hafta içi sabah sekizden gece yirmi dörde kadar çalıştırabilir. Gece saat 24.00’de nöbetten çıkıp evine gidebilirsin. Sonra uyur sabah sekizde tekrar görevinin başında olursun. Bütün hafta içi size sadece uyumak için zaman kalır. Sağlık Bakanlığı’nın hiçbir hekim örgütüne veya aile hekimine sormadan yaptığı bu gayri insani yönetmeliğe ‘hayır’ diyoruz.” sözleriyle tepki gösterdi.

İllerin sağlık personeli doluluk oranı, nüfus, coğrafi koşullar, sosyo-ekonomik ve kültürel özellikler gibi kriterler göz önünde bulundurularak nöbetin tutturulacağını ifade eden Ulutaş, şöyle devam etti: “Hem de 657 sayılı kanunun ek 33’üncü maddesinde belirtilen yerlerde; yani yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde. Bu kriterleri tek tek ele alırsak; sağlık personelinin doluluk oranı, Sağlık Bakanlığı personel atamalarını, tayinlerini yapan tek kurumdur. Personellerin doluluk oranlarını bilmiyor mu? Ya da ayarlayamıyor mu? Kadroları dolduramıyor mu? Nüfus; bütün yerleşim yerlerinin nüfusları belli değil mi? Türkiye’de olağanüstü durumlar mı yaşanıyor? Olağanüstü durumlarda herkes gönüllü olarak hizmete hazır zaten. O zaman neden eski yönetmelikteki ‘olağanüstü durumlarda’ ibaresi kaldırılarak ‘gerekli hallerde’ gibi yuvarlak bir cümle kurulmuştur?”

Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’nin coğrafi koşullarını yeni mi keşfettiğini soran Ulutaş, “21. yüzyıl Türkiye’sinde bakanlık hala vatandaşlarının kültürünü, sosyoekonomik durumunu analiz edememiş mi? Ona göre istihdam oluşturamamış mı?” ifadesini kullandı. Acil hekimliği ve hemşireliğinin tüm tıp disiplinlerinde çok özel bir tecrübe, bilgi ve beceri gerektirdiğini anlatan Dr. Yaşar Ulutaş, aile hekimliğinde ise daha farklı bir çalışma disiplini olduğunu vurguladı. Her acilin güncel işleyişi açısından birbirinden farklı belirli prosedürlerin varlığına işaret eden Ulutaş, “Personel kapasitesinden tutun da malzemelerin yeri ve cinsine kadar her şey çok farklıdır. Bu tür problemler geçici nöbetlerle çözülemez. Çıkan bu yönetmelik bir an önce yürürlükten kaldırılmalıdır. İhtiyaç ve zaruret olan yerlere, konusunda uzman, tecrübeli yeni kadrolar tahsis edilmeli. Personel dağılım cetvelleri günün ihtiyaçlarına göre gerçekçi bir şekilde yeniden düzenlenmelidir.” şeklinde konuştu.

Toplantıya Adana-Osmaniye Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Halit Atik ve SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel ile diğer yöneticiler katıldı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner437